Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana kotła na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny - pomoc w schemacie


fraydi

Rekomendowane odpowiedzi

Dobry wieczór. W 2013 dzięki pomocy forum (głównie @sambor) wykonałem i uruchomiłem kotłownie na paliwo stałe, która pracowała bez zastrzeżeń przez prawie 9lat. Oparta była na kotle dolnego spalania, otwartym obiegu kotłowym i zasobnika CWU z osobnymi pompami Grundfos UPS 25/40 po jednej stronie płytowego wymiennika ciepła oraz obiegu grzejnikowym z pompą Grundfos Alpha 2L 25/40 (parter: rozdzielacz 2 grzejniki, poddasze: rozdzielacz 6 grzejników + łazienka podłoga na RTL) oraz obiegu podłogówki rozdzielacz 5 obwodów (tylko parter) na ręcznym zaworze termostatycznym esbe 20-43 3/4" i pompie grundfos ups 25/40, która dawała średnio na 2 biegu przepływy ok. 1l/min na pętlach (suma ok. 200m PEX) - druga strona wymiennika.

Mam już powieszony i wpięty w komin koncentryczny 60/100 jednofunkcyjny kondensacyjny kocioł gazowy Termet Ecocondens Silver 20kW. Na pewno będzie do niego podłączony czujnik pogodowy. Nie chciałbym ładować się w niepotrzebne wydatki = użyć tego co jest, więc teraz są pytania:

1. Czy pompa kotła da radę wymusić wystarczajacy przepływ w instalacji czy konieczna jest instalacja sprzęgła hydraulicznego i dodatkowych pomp?

2. Czy naczynie przeponowe kotła wystarczy? Do tej pory było zainstalowane 12l przy starej instalacji

3. Jeśli sprzęgło jest wymagane jak najlepiej/najtaniej wysterować dodatkowe pompy?

4. Czy warto wymienić ręczny zawór termostatyczny na podłogówce na zawór 3D ze sterowaniem pogodowym?

Z góry dziękuję za podpowiedzi. Mam nadzieję podołać po raz drugi z tematem.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.