Skocz do zawartości
IGNOROWANY

2 bufory 1000l z grzałkami połączone równolegle


LukasB

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Kupiłem domek ok. 160m, 10cm styropianu, rok budowy 2000. Dom ogrzewany kotłem przepływowym na prąd. Aby ograniczyć rachunki planuję zakupić 2 identyczne bufory po 1000l i połączyć je równolegle - niestety szerokość drzwi nie pozwoli mi na 1 bufor 2000l. Grzanie rzecz jasna w taryfie nocnej. Z kotła elektrycznego chciałbym zrezygnować (ma już swoje lata) i zastosować grzałki wkręcone bezpośrednio do bufora/buforów. I tutaj mam pytanie. Jak to rozwiązać?

2 grzałki: 9kW na samym dole plus 3kW w połowie bufora i tę wodę za pomocą pompy mieszać z wodą z 2 bufora?

Czy lepiej po 2 grzałki do każdego z buforów? Np. 6kW na dołach buforów i 3kW na środki. Kociołek elektryczny jest o mocy 18kW więc i instalacja na tę moc robiona. Mocy wolałbym nie przekraczać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie, a jeśli mam tylko ten kociołek elektryczny który grzeje w przepływie? Zaoszczędzę chociaż trochę energii w nocnej taryfie. Muszę przetestować to przez zimę. Pisząc 60 stopni dowiedziałem się od poprzedniego właściciela. Nie wiem jakie mieli preferencje do jakich temp. grzali pomieszczenia.

Domyślam się, że gdyby grzejniki były dobrane na temp. niższą bufor działałby bardziej efektownie. A czy w takim rozwiązaniu jak pisałem, tzn 2 bufory połączone równolegle będzie to poprawnie pracowało? I co z grzałkami? po 2 na bufor czy 2 do jednego bufora?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałek musi być tyle aby nie przekroczyć mocy przydzielonej, jednocześnie jakaś moc będzie potrzebna na cele bytowe lub grzanie bojlera z CWU - to jest niezależne, żadne wężownice w buforach 

Jak się upierasz przy dwóch buforach to trzeba je grzać równolegle - czyli np każdy bufor grzałką 6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojler w okresie grzewczym można ładować z bufora jak tylko on uzyska temp. U siebie mam tak podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.