Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacją bojlera 500 litrów w domu ?


gieras1988

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Mam pytanie w sprawie sensu montażu bojlera 500 litrowego.

Wziąłem się za remont pomieszczenia w którym jest bojler i tak sie składa że mam bojlera 500 litrów pionowy z 2 wężownicami, pozyskałem go za darmo i stąd moje pytanie.

Czy jest sens albo czy jest przeciwwskazanie aby go nie montować? rodzina 4 osoby 

Mam starą kotłownie która będę modernizował ale sytuacja na świecie to opóźniła także nie chcę wchodzić w koszta ale jak już mam ten bojlera to czemu nie.  

Mam kocioł 25kW! W którym pale  miałem i grzeje 110m2 dom stary ale w miarę ocieplony,  nastawa około 48 stopni aby w domu bylo ciepło. 

 

Obecny bojler 120 litrów grzeje bardzo słabo przy tej nastawie i dodatkowo jest wpięty w jeden z dwóch obiegów grzejnikowych także nie da się doprowadzić do niego cieplejszej wody. Na lato używam ogrzewacza przepływowego trójfazowego który jest akurat fajny.

 

Wracając do bojlera zalałem go wodą i jest prawdopodobieństwo  że górna wężownica jest nieszczelna, jeszcze to ustalam.

Czy jak odepnę stary bojler i wepnę wto miejsce nowy duży w dodatku w dolna dużą  wężownicę to będzie to działać? Boję się że wyssie ciepło z całego pieca a jak wygaśnie piec to i z grzejników i będzie w nim zimna woda 

 

 

 

IMG_20220808_194037.jpg

IMG_20220808_194032.jpg

IMG_20220808_194739.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł 25 kW do domu 110 m2 ?

Wykorzystaj ten zbiornik CWU jako bufor do tego kotła tym bardziej, że wężownice tak jak piszesz mogą być dziurawe. Wystarczy je zakorkować. Bufor z kotłem miałowym polepszy warunki spalania opału i rzadziej do kotłowni będziesz zerkać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Digitrax napisał:

Kocioł 25 kW do domu 110 m2 ?

Wykorzystaj ten zbiornik CWU jako bufor do tego kotła tym bardziej, że wężownice tak jak piszesz mogą być dziurawe. Wystarczy je zakorkować. Bufor z kotłem miałowym polepszy warunki spalania opału i rzadziej do kotłowni będziesz zerkać.

Piec  założyli poprzedni właściciele ja ocieplilem i dalej ogarniam powoli dom 

 

Myślałem nawet o tym buforze ale czytając różne wątki na temat buforów trochę się poddałem z uwagi np. na konieczność powiększenia naczynia wyrównawczego i nie wiem jak się do tego zabrać i gdzie go wpiąć  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysuj schemat swojej instalacji bo tu chyba więcej trza poprawić, a naczynko liczy się ok. 8~10% pojemności układu co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu kilka rzeczy skopane, np podłączenia naczynia i samego bojlera ale tak jak mówię kotłownia będzie pracowała jeszcze max 2 lata także nie chcę wchodzić w koszta i inwestować w starą kotłownie ale mając ten zbiornik 500l może warto go użyć aby choć trochę ucywilizować np. CWU 

 

 

315443037_obecnie2.jpg.b8336bdf0e208d8232ca84c4305b4a34.jpg

1- piec, 2- zawór bezpieczeństwa, 3- zawór mieszający z powrotu, 4- pompka, 5- tak oznaczyłem zawory kulowe którymi mogę regulować przepływ, 6- bojler, 7 i 8 - dwa osobne obiegi grzejnikowe, 9- naczynie wyrównawcze, 10- odpływ z naczynia

 

image.thumb.jpeg.99a6ec01e1a10289bb8245926e7a7214.jpegimage.thumb.jpeg.8b52ebecca79d12c154deabb90bb7232.jpeg

 

image.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że obie wężownice są szczelne, delikatny mokry nalot w wylocie górnej to różnica temperatur tj punkt rosy który wziąłem wstępnie za nieszczelność 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o informację co dokładnie należy zamontować na zasilaniu takiego bojlera zimną wodą aby uchronić się przed wzrostem ciśnienia, obecnie mam tylko taki mały zaworek bezpieczeństwa i kranik

 

 

image.thumb.png.c2ae36587aa8f3d2673fbd7fd23f7160.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś przerobić układ ba bezpieczny to priorytet czyli z kotła do naczynia bezpośrednio rura 1 cal lub miedź 28. Masz stalowe rury i ciężko będzie przerabiać ale bojler masz na jednej pompie razem z grzejnikami i dodatku by coś w nim zagrzać to widzę, że wstawiony jest zawór kulowy by zmniejszyć przepływ na CO bu coś poszło do CWU. Jeśli będzie osobna pompa to zbiornik ożyje. Wklejam schematy, według którego powinieneś przerobić cały układ (pomiń układ podłogówki)

pompa1.jpg

schemat pellet1.png

kociol.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buska3 zgadzam się, ze bezpieczeństwo jest najważniejsze ale tak jak pisałem nie chcę rwać i kuć instalacji bo za około 2 lata będę robił podłogówkę a ta instalacja cała pójdzie na złom, nie chcę niepotrzebnie wydawać teraz pieniędzy, obecny układ pracuje nieprzerwanie od około 25 lat i nigdy nie było problemów z gotowaniem się pieca, zapowietrzaniem itp

Obecnie tak jak piszesz staram się ustawiać przepływy regulując zaworami tylko pompę mam ustawioną na 1 z 3 biegów, myślę, że ustawienie jej na 2 powinno wnieść coś do sprawności obiegów

 

Jeśli chciałbym zamontować owy bojler do CWU bez zmian w instalacji to konieczne będzie naczynie przeponowe czy wystarczy ten mały zaworek np 6bar. Czytam to forum i jedni piszą że konieczny a inni, że nie bo ciśnienie może cofnąć się do sieci i przez to się wyrówna

 

Co można zrobić aby po wygaśnięciu pieca grawitacyjnie nie wychłodzić bojlera? może jakieś zawór zwrotny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wstawisz ZZ to już nie ma grawitacji. Tu przyda się osobna pompa do bojlera, która musi być przed pompą na dom i wtedy ZZ za dodatkową pompą ma rację bytu.

Osobiście pozbyłbym się tego - zawór mieszający z powrotu i tam bym zamontował na stałe pompę do CWU (włączona do gniazdka by zawsze chodziła) na zasilanie i powrót do tej rury na dół. Piec na min 55st. i tyle byłoby w bojlerze co na piecu, a na grzejniki zawory termostatyczne. Piec by miał ochronę powrotu z pompy do bojlera.

Co do zaworu bezpieczeństwa zakłada się go kiedy masz zawór antyskażeniowy przy liczniku bo on nie pozwala się wodzie cofnąć i zniwelować ciśnienie. Zbiornik przeponowy montuję się by podczas grzania wody w bojlerze miała ona gdzie się rozprężyć. Są tutaj mądrzejsi ode mnie i mogą mnie poprawić jak coś pomyliłem czy pogmatwałem.

ll.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

buska3 dziękuję za ciekawą propozycję jak można przerobić moją instalację jednak tak jak pisałem zamiast robić przeróbki włączę pompkę na 2 bieg i będę regulował przepływy zaworami jak to robię od lat, na wiosnę prawdopodobnie zaczynam zrywać deski z pokoi i na ich miejsce wleci podłogówka i wylewki także najpóźniej za 2 sezony uruchomię nowe CO jeszcze nie wiem na jakim piecu ale decyzja o zmianie jest podjęta. Grzejniki w domu to w większości stare żeliwo z wielkimi średnicami rur także założenie samych termostatów wymagałoby przeróbki każdego z grzejników i dodatkowe koszta

 

Obecnie rozważam wyłącznie podłączenie tego bojlera jako CWU i posiadanie większej ilości ciepłej wody co w połączeniu z oczyszczalnią ścieków którą montuję za miesiąc pozwoli na zimowe kąpiele bez większego oszczędzania wody, i po to chciałbym ten duży bojler

 

 

Nie mogę się tylko dowiedzieć jak powinienem zabezpieczyć taki bojler przed wzrostem ciśnienia i czy można to zrobić inaczej niż wstawiać naczynie przeponowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosować grupa bezpieczeństwa do bojlera na zimnej wodzie plus zbiornik przeponowy do CWU ok 50l. Ale i tak sądzę że nie obejdzie się bez montażu pompy na bojler.

https://baterm.pl/zawory-bezpieczenstwa-spustowe-zwrotne-/1619-zawor-bezpieczenstwa-dn15-6-bar-en1489-cisnieniomierz-pn-en-837-10-b-63-g1-4b-0-6-bar-25.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.