Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie bufora do pompy ciepła, czy ma znaczenie gdzie zasilanie gdzie powrót? Góra, dół.


bully

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę podłączyć bufor 80L szeregowo na powrocie do PC celem zwiększenia ilości wody w instalacji, rury prowadzone w podłodze i teraz pytanie: Czy muszę podłączyc jak narysowałem na rysunku, że PC pobiera wodę z dołu zbiornika, czy w przypadku połączenia szeregowego nie ma to znaczenia, wtedy wychodzi mniej materiału 🙂 KW to kocioł węglowy.

pc.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiń myśl, bo do końca nie rozumiem, Ja chłop prądowy jestem😄 nie od wody. Pompa w pompie będzie ssała od dołu bufora to i tak powinna cieplejsza wodę z góry przeciągać w dół, chyba że się mylę. Zrobię na jednej wysokości to się to może nie pomieszać, a chodzi głównie o to żeby całe te 80litrów było jednakowo gorące, przydatne na defrosty. A czysto teoretycznie jeśli bufor idealny by nie miał żadnych strat, to i tak temperatura powrotu z grzejników jak i powrotu do pompy powinna być ta samą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bully napisał:

Chcę podłączyć bufor 80L szeregowo na powrocie do PC celem zwiększenia ilości wody w instalacji, rury prowadzone w podłodze i teraz pytanie: Czy muszę podłączyc jak narysowałem

Tak, podłącz jak narysowałeś, to prawidłowe polączenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja   mam podłączone odwrotnie niż na Twoim rysunku ,czyli powrot z instalacji na dole bufora a wyjście do pompy i filtry magnetyczny na samej górze bufora .Według mnie tak jest sensowniej bo ciepła woda zawsze idzie do góry to raz, a druga sprawa to  potencjalne  zanieczyszczenia z instalacji też przy takim podłączeniu mają większe szanse  pozostac  na dole bufora .To tak na logikę i tzw."chlopski rozum" ale mogę się mylić i może Sambor  wyprowadzi mnie z błędu ,to podłącze tak jak sugeruje ,czyli według Twojego rysunku 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest bufor malutki do zwiększenia zładu a nie do magazynowania energii ,więc podłącz jak na rysunku on się moment calutki nagrzeje jak pompa ruszy ,separator magnetyczny na powrocie przed pompą ,no i jak termostaty na grzejnikach to zawór upustowy różnicy ciśnień , pytanie czy cwu będziesz grzał tą pompą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja   mam podłączone odwrotnie niż na Twoim rysunku ,czyli powrot z instalacji na dole bufora a wyjście do pompy i filtry magnetyczny na samej górze bufora .Według mnie tak jest sensowniej bo ciepła woda zawsze idzie do góry to raz, a druga sprawa to  potencjalne  zanieczyszczenia z instalacji też przy takim podłącz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kordjano napisał:

To jest bufor malutki do zwiększenia zładu a nie do magazynowania energii ,więc podłącz jak na rysunku on się moment calutki nagrzeje jak pompa ruszy ,separator magnetyczny na powrocie przed pompą ,no i jak termostaty na grzejnikach to zawór upustowy różnicy ciśnień , pytanie czy cwu będziesz grzał tą pompą ?

No separator owszem, trzy grzejniki będą non stop otwarte to myślę że wystarczy, w tym pokoju będzie sterownik z czujnikiem temp., z resztą pompa to Panasonic z elektroniczną pompą obiegową i przepływomierzem to zapewne głupia nie jest. CWU w przyszłości założę trójdrogowy na wyjściu z pompy to tak, dotychczas CWU grzane było non stop podłączone do tego samego obiegu co grzejniki, z pompą ciepła to raczej bezcelowe, i na razie będzie grzała sama grzałka.

Co do podłączenia bufora, może rzeczywiście podłączyć na odwrót, bo ciepła woda z powrotu, będzie "pomagała" pompie obiegowej unosząc się samoczynnie do góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.