Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiennik płytowy szeregowo a nie równolegle


swampshark

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Obecnie mam obecnie podłączony piec zasypowy równolegle do pieca gazowego w obiegu zamkniętym i wiem, że to nie jest bezpieczne rozwiązanie. Chciałem przerobić kotłownie tak, żeby kocioł gazowy był podstawowym źródłem ogrzewania tak jak do tej pory, a piec na drewno czasami dogrzewał tylko wodę w razie czego i żeby był on w układzie zamkniętym. Znajomy zaproponował mi ciekawe rozwiązanie wymiennika płytowego nie równolegle lecz szeregowo w układzie grzejników i kotła gazowego tak, że pompy grzejnikowa (pg) i podłogowa (pp) by chodziły cały czas przez sprzęgło i wymiennik korzystając z ciepła wytworzonego z kotła gazowego, a gdy w kopciuchu by się rozpaliło to woda zostałaby podgrzana poprzez wymiennik w układzie co spowodowałoby wyłączenie pieca gazowego. Stan by ten trwał dopóki w piecu na drewno nie wygasłoby i wtedy gaziak by sam samoczynnie sie nie włączył wobec spadku temperatury wody w układzie. 

Pompa kotłowa (pk) oraz pompa od zasobnika cwu (pcw) włączałyby się gdy na piecu stałopalnym byłoby powyżej 60-65 stopni. 

Piec gazowy nie grzałby kopciucha, bo wymiennik byłby wyżej pieca co. 

Obecnie piec jest zabezpieczony przed zagotowaniem za pomocą zaworu, który upuszcza wodę z pieca a dopuszcza z wodociągu zimnej, ale jakoś nie mam zaufania wobec tego rozwiazania.

Do tej pory nie korzystałem z kopciucha prawie wcale, ale wzrost cen gazu i dostęp do w miarę taniego drewna skłania mnie do zwiększenia jego użycia.

Miejsca na bufor po prostu nie mam. Kocioł kupiony w 2018 roku bez 5 klasy a gaziak to termet gold. 

Czy takie przepuszczanie całej wody CO przez wymiennik nawet gdy nie pali się w piecu może mieć jakiś negatywny wpływ na instalację w czasie zasilania jej przez kocioł gazowy?

Bez tytułu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.