Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł zgazowujący drewno +duży bufor ciepła


Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry , chcę zamontować kocioł zgazowujący drewno + duży bufor ciepła 3 tys litrów lub większy (by obsługa kotła była jak najmniejsza ) dom 160m2  .

Mało jest informacji na temat buforów ciepła  , w moim przypadku mam możliwość zamontowania bufora tylko na zewnątrz budynku przy ścianie kotłowni , jak zaizolować zbiornik żeby nie było wielkich strat ?  Zbiornik będzie posiadał obudowę i zadaszenie , ważna kwestia czym go zaizolować skutecznie . Jaka powinna być moc kotła by szybko zagrzać zbiornik .

Czy kotły Atmos to dobry wybór?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro bufor musi być na zewnątrz budynku to ocieplenie musi być solidne. Do tego musi być osłonięty przed deszczem. Moim zdaniem min 50cm najlepiej materiału który nie absorbuje wody jak np pianka. Po ociepleniu owinąć folią kilka warstw i zabudować np deskami by słońce nie spalało folii.
Pamiętaj o solidnym zagęszczeniu gruntu i mocnej wylewce. Jak wylewkę zrobisz na zwykłym gruncie to w czasie zimy cały zbiornik może się podnieść. Ale jak to zrobić to niech się wypowie ktoś mądrzejszy. Osobiście bym zrobił fundament (kwadrat o boku większym niż sam zbiornik)ok 20cm grubości na 1m i w zasypie fundamentowym dałbym 50cm porządnie zagęszczony piasek i na to wylewka ok 10cm. Niewiem może za mocne. Taki zbiornik wraz z woda i rurami będzie ważył ok 3500 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyta zbrojona grubości 20-25 cm na dobrze ubitym gruncie (należy wybrać odp ilość gruntu rodzimego). Kratownica pojedyncza,chyba,że zbiornik 3000 L to płyta ok 30 cm i podwójna kratownica z drutu żebrowanego 10 lub 12. Jako podkład można wzmocnić gruzem betonowym.  30 cm płyta to już solidny podkład i może trochę przesadziłem 😆🙃

Reszta jak wyżej @Przemyslaw85 wyjaśnił z grubsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.