Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak obliczyć promień gięcia rury


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Mam problem polegający na potrzebie obliczenia (a najlepiej ustalenia jakiegoś wzoru) promienia gięcia rury znajdującej się w innej rurze. Przeszukałem cały internet i nie znalazłem dokładnie takiego przypadku.

Do rzeczy pisząc potrzebuję obliczyć promień gięcia rury elastycznej, zbrojonej o średnicy zewnętrznej 41 mm (wewnętrzna 32, ale raczej nie potrzebna) znajdującej się w standardowym kolanku rury PVC 90*. Rura PVC 110mm, ścianka wewnętrzna 105,4mm.

Zzieleniałem po prostu. Do tej pory myślałem, że w internecie jest wszystko. 😠

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, ale tutaj mam inny przypadek.

Mam rurę zbrojoną wsadzoną do czerpania ze studzienki deszczowej w rurę PVC. Rura zbrojona pękła i próbowałem reklamować. Sklep znany z nieuczciwych praktyk (przynajmniej tak mówi internet) oczywiście odrzucił tą reklamację, twierdząc że nie został zachowany minimalny promień gięcia rury elastycznej wynoszący 75mm.

Na chłopski rozum rozrysowując to w wymiarach 1:1 na kartce promień gięcia w tym wypadku jest większy niż 75mm. Jednak wiadomo, trzeba udowodnić najlepiej w wyliczeniach matematycznych. W internecie znalazłem mnóstwo wzorów., i jest jak dla mnie nieścisłość. Promień gięcia jest oznaczany jako r i jako R. Jest też oznaczany jako środek średnicy elementu wpisanego.

Tak więc idąc dalej na uproszczeniach idących na moją niekorzyść można założyć, że rura PVC jest idealnym wycinkiem 1/4 koła (a widzę po grafikach, że nie) i przy założeniu, że

a) promień jest liczony jako ścianka rury elastycznej będąca opisanym elementem (R wg mojego rozumienia) w rurze PVC to promień gięcia wynosi 105mm.

b) jeśli promień jest liczony jako ścianka rury elastycznej będąca wpisanym elementem (r wg mojego rozumowania) w rurze PVC to promień gięcia wynosi 105-41, czyli 61mm.

c) jeśli promień jest liczony środek średnicy rury elastycznej (R,r  opisywany na rysunkach) będąca wpisanym elementem w rurze PVC to promień gięcia wynosi 105-(41/2), czyli po zaokrągleniu w dół 84mm.

Co jest prawdą? I czy szukać prawdy, do kogo się zgłosić nie wiem. Dodam jeszcze dla oceny sytuacji, że cena rury elastycznej za metr wg dzisiejszych cen to 65-100zł za m.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ciekawe. Nigdy nie interesowalem sie jak to jest podawane. Ponizej link do wyjasnienia dla rur stalowych.

http://geldbach.pl/strona-glowna/vademecum/promien-giecia-kolan-hamburskich

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także wczoraj wieczorem, tym tematem z ciekawości się zainteresowałem.

Nie jest to zagadnienie proste. Kolega @sambor wskazał kierunek.
Średnica rury owszem ma znaczenie w minimalnym promieniu gięcia, ale dochodzi do tego grubość ścianki i dopuszczalna temperatura gięcia rury. 
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale promien to promien kwestia tylko w ktorym miejscu mierzony. Czy to mozna wykorzystac dla rury niestalowej tego nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BioPon, dzięki za link artykułu. Teraz już wiem, że promień liczy się od środka okręgu do wewnętrznej osi giętego przedmiotu. W tym wypadku rury elastycznej siedzącej w PVC.

Przyszedł mi do głowy pewien pomysł - łopatologiczno-matematyczny. Wziąłem identyczne kolanko. Oznaczyłem maksymalne miejsce gdzie wchodzi rura z jednej strony oraz z drugiej. Wyszło 18cm. Więc powiedzmy, że mam 1/4 okręgu. Wzór na obwód koła 2 PI * r, czyli

18*4 = 2 PI * r / 2PI

36/3,14 = r

r = 11,46cm

Zatem w moim rozumieniu wyszedł mi promień po wewnętrznej stronie 11,46. W rurę jest wsadzona rura elastyczna o średnicy zewnętrznej 41mm, zatem odejmujemy to. Mam promień 7,36.

Tylko czy:

- odcinek który zmierzyłem jest 1/4 koła?

- powinienem mierzyć odcinek od miejsca możliwości wsadzonej rury do maksymalnego miejsca, gdzie może najść rura?

1657876172812.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wskazówkę. Widziałem jednak ten artykuł wcześniej. Mówi, że promień gięcia mierzmy od środka okręgu do zewnętrznej ścianki giętej rury. Jakbym jeszcze znalazł promień dla zewnętrznej ścianki kolanka 90* PVC byłbym w domu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.