Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Bez bufora mój piec jest. I gdybym na upartego chciał palić samym flotem tym klasy Marcel z udziałem drzewa to faktycznie po podliczeniu zakupu samego opału w skali roku wychodziłby koszt około 1400-1500 zł (zakup w okresie letnim kiedy flot jest tańszy o kilka procent niż teraz i z taką zimą jak jest w sezonie 2015/2016).

Obecny ten sezon kosztuje mnie:

1,5 t. flotu

1,2 t. groszko-piachu

600 kg węgla

plus drzewo za darmo z rozbiórki starej chałupy

Szacunkowa liczę że poszło mi około 1600-1700 zł i masę "soczystego mięsa" na wynalazek groszkomiał.

W tym roku zamierzam wydać około 2000 zł na zakup wyłącznie flotu ok.3 ton oraz na extra zimę 1,5 tony mocarnego grochu z Bielszowic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość berthold61

flot-a jeszcze nie kupiłem ale z ciekawości wziołem niby ekogroszek (worek) z lerua merle chyba brunatny super coś tam po 10 zł za worek , to jakaś masakra połowa worka ok 10 kg poszło w 2 godz no to walłem resztą i po następnej godzinie już tego praktycznie nie było , jednym słowem aby to było opłacalne to tona musiała by kosztować chyba nie więcej niż 100 zł a ta robota z rozładunkiem ? , dziś zamówię ten flot w końcu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

W poniedziałek przyjeżdża tona zaworkowanego Marcela - 400zł z przywozem pod dom, na kopalni spadł do 288zł za tonę. Przechodzę już teraz na sam flot, szkoda węgla. Zostało mi ok. 1.5 tony orzecha 34.2 z Knurowa i to sobie zostawiam na przyszłą zimę i chyba jednak nie będę eksperymentował ze słabszym węglem, tylko zaworkuję z pięć ton flotu. Za dwa-trzy miesiące powinienem go wyrwać gdzieś w granicach 380zł z zaworkowaniem i przywozem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwus. Stawki u Ciebie są kosmicznie atrakcyjne :-)

Cieszy mnie, że ceny powoli powoli idą w dół to i u mojego dostawcy coś się wyrwie extra :-D

Jestem po zadatkowaniu opału 3 tony flotu Marcel + 2 tony groszku/orzecha Bielszowice lub Marcel.

Zakup zrobię chyba w maju bo teraz na wiosnę kupowanie flotu byłoby akcją na miarę kamikadze (za dużo wilgoci w powietrzu)

Wojtek daj znać łopatologicznie czy flot z nowej kupki trzyma taką zaje.....jakość ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek przyjedzie, to zdam relację i cyknę parę fotek. Wziąłem 30 worków, to wychodzi niecała tona, trzymany pod plandeką. Ja również wstrzymuję się z flotem do maja-czerwca.

Pamiętaj, że węgiel z Bielszowic ma bardzo wysoką spiekalność - idą tam złoża węgla typu 34 i 35 (96% zasobów przemysłowych), mimo że Kompania Węglowa podaje oficjalnie, że to typ 33.

Ja go spalałem, ale może sprawić problemy. Bardziej doradzam jednak groszek z Marcela. Groszek jest tańszy i możesz go w okresie prawdziwej zimy mieszać z flotem wzmacniając mieszankę.

Ceny na kopalniach cieszą. Mocny, polski orzech po 450zł/tonę, flot poniżej trzech stówek. Na razie jest pewna bezwładność, ale za dwa miesiące przełoży się to na ceny w całej Polsce, a myślę że jeszcze spadnie ze dwie dychy na tonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to sezonowany to zmienia postać rzeczy :-) bo taki z pod chmurki to strzał w kolano przy takiej pogodzie :-))

Najbardziej interesuje mnie czy pojawi się podobne zapopielenie czyli max do 9 % wagowej.

Spiekalności się raczej nie obawiam bo już paliłem grubą bryłą no name (deklarowany Wujaszek) co mi dawał moc smoły i kudłów z sadzy a w pakiecie tworzył szlakę na ruszcie.

Fakt faktem że orałem nim piec i komin od dołu....

 

Właśnie liczę że w ciągu 2 miesięcy ceny na lokalnym rynku pójdą w dół.

Ciekawostką jest że u mnie na powiecie jest oficjalny przedstawiciel KW u którego ceny stoją równo od 1,5 roku i stoją na niebotycznych cenach względem rynkowych a na mniejszych i większych okolicznych "prywatnych" składach poszły w dół i to sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najbardziej interesuje mnie czy pojawi się podobne zapopielenie czyli max do 9 % wagowej.

Nie ma problemu, we wtorek podam rzetelną informację, ale jakość tego flotu jest stabilna od wielu lat. Tak naprawdę przy jego kaloryczności na poziomie 21-22Mj/kg i takim popiele nie ma sensu się pchać w płomienny z Piasta, czy Ziemowita, a już na pewno nie w węgiel z Taurona (Sobieski, Janina). Nawet urealniając koszty i dodając do aktualnej, poniedziałkowej ceny 10% na rzecz większej zawartości wilgoci w stosunku do węgla, tona w workach i na placu pod domem i tak wychodzi mnie maksymalnie 440zł - 450zł, latem będzie dwie-trzy dychy taniej. Nie ma szans znaleźć bardziej ekonomicznego paliwa do kotła górnego spalania. W okresach przejściowych (75% sezonu) taka kaloryczność spokojnie wystarcza. Kiedyś kupowałem flot luzem, ale robi sie zbyt duży maras i wolę dopłacić pięć-sześć dych do tony za worki i ładnie sobie wszystko poukładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flot dojechał. Jest sypki, ale bardziej wilgotny niż ostatnio, w sumie dramatu nie ma. To jednak nie jest pora na jego zakup.

Przygotowałem 20kg, zapodam go dzisiaj wieczorem i jutro dam znać ile dokładnie zostało wagowo popiołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Też tak sądzę, że w widełkach cenowych 430-480 zł ciężko jest znaleźć coś bardziej optymalnego i lepszego niż flot. Najbardziej zadowala mnie relatywnie długie spalanie się flotu i ilość popiołów w tym opale które wręcz są iście śladowe:-)

Mając wybór kupić papierzoka węgiel z Sobieskiego czy flot wybieram bramkę nr 2.

Świetnie zauważyłeś, że tak naprawdę flot na dzisiejsze (chłodno-ciepłe) zimy jest najbardziej trafnym zakupem.

Na mroźną zimę profilaktycznie ciut mocarnego węgla a na resztę czasu drzewo i flot.

Wojtku tylko tak łopatologicznie daj znać czy trzyma fason.

 

PS. a ktoś próbował palić flot (grudy, kule) w dolniaku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jutro rano przyjeżdża 5 ton workowanego flotu z Marcela. Palety, auto z hds. Cena 400zł za tonę z transportem i rozładowaniem. Na kopalni flot skoczył do 302zł/tonę i raczej taniej juz nie będzie.

Myślałem, żeby wziąć flot luzem u Burdackiego - Opał Bud Trans , ale przegrywa z Atexem. Za transport 5-ciu ton flotu luzem z kopalni pod dom chciał 380zł i do tego za workowanie 60zł od tony, czyli tona wyszła by mnie 440zł. W Atexie przy 5-ciu tonach zaworkowanego flotu zeszli mi z 420 na 400zł, więc nie było się nad czym zastanawiać. Poza tam workuje maszyna, każdy worek 25kgx40szt. ułożone na palecie, waga musi się zgadzać, a z tym ręcznym workowaniem, to różnie bywa. Trzeba wierzyć na słowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj oglądałem worki "na żywo". Flot jest w miarę sypki, coś tam jest wilgoci, ale nie ma dramatu. Kiedyś brałem tylko środku lata, zawsze luzem, w wiekszości ze Szczygłowic, ale z Marcela również i też nigdy nie był idealnie suchy. Każda nowa dostawa z zakładu przeróbczego jest naturalnie wilgotna, poza tym jakaś burza, deszcz...

Tak naprawdę węgiel płomienny z Tauronu, Piast, Ziemowit, rosyjski też na dzień dobry mają kilkanaście procent wilgoci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jesteś pewny tego co widziałeś. Ja się bardziej obawiam zakupu teraz ponieważ w ostatnich dniach w moich okolicach popadało a większość składów jest jednak pod chmurką. 

Naturalną rzeczą że jest opał zawsze wilgotny nawet zwarte struktury węgla coś wilgoci w sobie mają. Jednak ja muszę troszkę odczekać aby breja nie trafiła do mnie, a dwa może ceny tańszego opału dotrą również na ten padół;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek gdybyś był na moim miejscu co byś wybrał z tych zaproponowanych kopalń do ewentualnego wzmocnienia mieszanki flotu w okresy zimowe

Jankowice orzech I i II

Bobrek orzech

Chwałowice Groszek.

Teoretycznie oba to typ z węgli klasy 32. Jednak Jankowice co niektórzy określają jako 33 podobny w paleniu do Marcela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwałowice dla wzmocnienia raczej nie bardzo. Fajny węgiel, ale specjalnie nie przewraca. Jankowice próbowałem w zeszłym roku, orzecha II, miałem kilka worków. Na mój gust typowy 33, ma moc. 

Bobrka nie znam, ale wszędzie jest bardzo chwalony, tu raczej ryzyka nie ma. Niewykluczone, że jutro będę miał oprócz flotu dwie tony orzecha właśnie z Bobrka, ale nie jest to na 100% pewne, bo nie możemy się jeszcze dogadać co do kosztów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinię:-)

Też się skłaniam ku kopalni Jankowice.

Orzech I jest po 700 zł (pogranicze świetokrzysko-mazowieckiego). Chwałowice opisują że węgiel dobry ale bez mocy która jak mówisz ma węgiel Jankowice.

Gdybyś miał tego Bobrka daj znać jak się pali.

 

Mam dylemat ugrane Bielszowice, Marcel lub Knurów a tu zonk.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Flot już ładnie ułożony w piwnicy, ręce do kolan  ;). Pięć palet, dwieście worków, pięć ton. Zważyłem kilka worków, waga oscyluje między 24,5, a 25,5 kilograma, czyli jest dobrze.

Flot suchy, przesypuje się. Jakaś niewielka wilgotność jest, ale generalnie jestem bardzo zadowolony. Na ostatnim zdjęciu jest na papierowym, kuchennym ręczniku, którego nie brudzi.

Worki w środku również suche i czyste. Dzisiaj pierwsze próby ogniowe:

 

post-61311-0-94213100-1461159794_thumb.jpg          post-61311-0-79844000-1461159809_thumb.jpg          post-61311-0-37128100-1461159833_thumb.jpg          post-61311-0-64390700-1461159847_thumb.jpg          post-61311-0-20241100-1461159859_thumb.jpg         

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się ładnie urobiłeś po same kolana :-) ale wizualnie to konkret zapas na zimę chyba jakaby niebyła ;-)

Próba ogniowa musi być ;-)

Ja swój arsenał dograłem 3 tony flotu Marcel po 440 zł plus workowanie na tonie za 30 zł. Plus 1,5 tony orzecha II z Jankowice po 700 zł za luzem . Czekam jeszcze na ofertę z przedstawiciela Kompanii na Marcela groszek ma być po 680-690 zł. I chyba dorzucę tonę jeszcze tego Marcelka do spiżarni na zimę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.