Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła CWU do bufora 1000l


Mafialoso

Rekomendowane odpowiedzi

Chciał bym Was zapytać czy mój pomysł ma rację bytu. Ze względu na to że pompy Ciepła są jeszcze bardzo drogie, przyszło mi na myśl pewne rozwiązanie. A mianowicie podłączenie pompy ciepła CWU ktora kosztuje około 6-7 tys zł np HAWALEX PCWU 3,0kW do bufora ciepła 1000l który służy do ogrzewania domu. Podłączył bym pompe tak w połowie bufora bo zapewne całego nie nagrzeje do 60stopni. Moim zdaniem zaletą tego jest że pompa by stała w maszynowni w ktorej jest zawsze około 10stopni w zimie. Wyloty powietrza bym podpiął do komina. A na lato bym przełanczał żeby grzała CWU. Jest to dobra myśl? Prosze o opinie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mafialoso napisał:

,,, Jest to dobra myśl? Prosze o opinie.


Każdy pomysł ma zalety i wady. Chodzi oto, zalety przeważały.

 

2 godziny temu, Mafialoso napisał:

,,, Moim zdaniem zaletą tego jest że pompa by stała w maszynowni w ktorej jest zawsze około 10stopni w zimie. Wyloty powietrza bym podpiął do komina. ,,,


Więc moje pytanie brzmi, skąd doprowadzałbyś powietrze do maszynowni

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to zła myśl . 

Komin zaziębisz ,jeszcze jaki grzyb wyjdzie na nim 

Serio myślisz że ogrzejesz tym dom? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Mafialoso napisał:

Z zewnątrz budynku.


Temperatury zewnętrzne, należą do temperatur zmiennych.

Jak dokładnie przejrzysz dane katalogowe tej pompy, to zapewne zauważysz, deklarowana przez producenta znamionowa moc grzewcza pompy ciepła, odnosi się do temperatury 20*C. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z instrukcji, której nawet nie przeczytałeś:

Cytat

6. Ile litrów wody można podgrzać w ciągu 1 godziny?
Bardzo dużo zależy od temperatury ogrzewanej wody oraz temperatury powietrza zaciąganego do pompy ciepła. Średnia ilość ogrzanej wody wynosi od
40-80 litrów na godzinę.
7. Czy mogę wykorzystać to urządzenie do ogrzewania budynku?
Moc pompy ciepła została dobrana do podgrzewania wody użytkowej. Należy pamiętać, że dla niższych temperatur moc pompy ciepła spada.
8. Do jakich temperatur może pracować pompa PCWU 3,0kW?
Minimalna temperatura pracy ustawiana na sterowniku to -7°C. Natomiast praca poniżej 0°C może powodować szybsze zużycie eksploatacyjne
sprężarki. Min. temperaturę pracy należy nastawić w zależności od drugiego źródła ogrzewania wody.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Masz rację. Nie miałem instrukcj w ręku. Nie ze względu lenistwa tylko byłem pewien ze beda tam jedynie informacje dotyczące instalacji i obsługi.

Tak mi sie wydaje ze jesli temperatura by byla pobierana z wewnątrz budynku to moze i by to sęs miało. Ale wydać tyle kasy na próby niestety mija się z celem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Mafialoso napisał:

,,, Tak mi sie wydaje ze jesli temperatura by byla pobierana z wewnątrz budynku to moze i by to sęs miało. ,,,


Poprawie Twój błąd.
 

14 minut temu, Mafialoso napisał:

,,, Tak mi się wydaje, że jeżeli powietrze było by pobierane z wewnętrza budynku, to może i by to sens miało. ,,,


To idźmy dalej tą drogą i powtórzmy pytanie. 
Skąd do wnętrza budynku pobierane było by powietrze ?. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc jak zbudowana jest pompa do cwu a pompa ciepła na potrzeby co to różnica jest spora ,sam wymiennik robi różnice 

Pobierając powietrze z wewnątrz to wysycanie  ciepła z budynku ,na to miejsce musi ono napłynąć z zewnątrz .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Mafialoso napisał:

jesli temperatura by byla pobierana z wewnątrz budynku to moze i by to sęs miało. 

Ta pompa pobiera powietrza ok 450m3/h, czyli jakby nie patrzył to powietrze z połowy domu lub lepiej.

Na jego miejsce napływa powietrze zimne z zewnątrz.

Po 2-3 h masz już w domu o 5-6C niższą temp w domu, a zgodnie z prawami fizyki ta temp będzie nadal spadać a nie wzrastać.

Jakbyś nie wiedział to tak pracuje lodówka, która przy takiej instalacji powstanie z domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Mafialoso napisał:

Okey. Teraz rozumiem, że niestety nie będzie sie nadawała taka pompa.

Ale do grzania letniego cwu się sprawdza całkiem fajnie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.