Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Atmos, bufor z wężownicą, schemat instalacji.


ozi88

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Niedługo będę montował u siebie piec atmos dc 15gs razem z buforem 800 l, wężownica cwu i laddomatem. Trudno jest znaleźć montażystę a jak się już znalazł to wola 10 k za montaż więc spróbujemy sami. Wymienialiśmy już u nas 2 piece.
Piec będzie zamontowany w układzie otwartym, grawitacyjnie na instalacji z grubymi rurami stalowymi i nowymi grzejnikami 9 szt, cwu bez cyrkulacji, naczynko 50 l, pętla schładzającą, zawory termostatyczne co i cwu afriso 35-60 bez siłownika, pompa co Alpha do 6 m ze sterownikiem przylgowym, termostat spalinowy i termometr spalin, zawory zwrotne klapowe na powrocie co i cwu przed buforem, filtry.
Pytanie czy w układzie otwartym warto stosować grupę bezpieczeństwa do 1,5 bara? Obecnie takiej nie mamy.

Wrzucam schemat którym będę się kierować, proszę o podpowiedź czy jest to dobry schemat i na co ewentualnie zwrócić uwagę.
Dziękuje.

 

schemat moj.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, ozi88 napisał:

zawory termostatyczne co i cwu afriso 35-60 bez siłownika

Ja bym zwrócił uwagę na Kvs zaworu do CO, to będzie wąskie gardło w dodatku po stronie ssącej pompy. Używam atm363 do wężownicy cwu poziomego bufora latem z pompką na 1 biegu, ale na CO nie sprawdził się nawet na 3 biegu, woda grawitacyjnie przy starym kotle na 45* lepiej krążyła. Instalacja na grubych rurach i kaloryferach. Moim zdaniem jeśli afriso mieszający termostatyczny to minimum atm883.

U mnie w wyrównawczym na oko ponad 20l przybywa po podgrzaniu bufora z 25 do 80 (1000l), będziesz miał mało litrów na dolewkę.

Do czego potrzebujesz dodatkowy termostat spalin? Pytam z czystej ciekawości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za zainteresowanie. 

Do cwu planuje taki zawór. 3-drogowy obrotowy zawór mieszający ARV 384 ProClick, DN25, Rp1", Kvs 10  ( 1338410 ). Nie mam cyrkulacji więc bez pompy cwu za zaworem redukcja. 

Dzięki za podpowiedź. Do co będzie afriso atm 883

  • zakres regulacji temperatury: 35 ÷ 60°C
  • DN: 25
  • Kvs: 4,2 m³/h
  • przyłącze: G1¼''
  • maksymalna temperatura: 110°C
  • maksymalne ciśnienie: 10 bar

Naczynko niestety mam już kupione sugerowałem się zaleceniami 5% objetosci instalacji. Zakładam że u mnie będzie 1000 l w instalacji z buforem. Może faktycznie lepiej 60 l. 

Termostat spalinowy będzie sterował pracą laddomat będzie go załączał przy odpowiedniej temperaturze spalin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien, że do C.W.U (woda w kranie). chcesz zawór 3d bez siłownika, a na C.O. termostatyczny? Przecież afriso atm są do C.W.U., Jeśli dasz ten ATM do cwu, np. ustawisz 40* i tyle masz w kranie, albo mniej, nie więcej. Ciśnienie z wodociągów spokojnie przepchnie wodę przez ten termostatyczny, nawet przez ten najmniejszy atm363.

Godzinę temu, ozi88 napisał:

Termostat spalinowy będzie sterował pracą laddomat będzie go załączał przy odpowiedniej temperaturze spalin.

Dobra sprawa, mi w sumie tego brakowało na początku, niekoniecznie, żeby uruchomić laddomat (litra wody nie puści do bufora, dopóki woda nie osiągnie odpowiedniej temperatury), ale gdy zostaje żar, a termostat rozłącza wentylator, żeby jeszcze trochę popracował laddomat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do co wezmę ten który poleca Mac08 atm 883 1 i 1/4 cala. Do cwu potrzebuje zawór termostatyczny 35-60 st afriso 1cal będzie bez cyrkulacji. Który byście polecali? 

A sam schemat wygląda ok? 

Czy warto montować grupę bezpieczeństwa w układzie otwartym? 1,5 bara. 

Czy montować reduktor ciśnienia przed piecem? Bufor mam do 2.5 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie atm363 do wężownicy wystarczy, zależy jakie masz ciśnienie z wodociągów. Jak słabe, to wybrałbym z większym Kvs.

W dniu 21.06.2022 o 10:42, ozi88 napisał:

Czy montować reduktor ciśnienia przed piecem? Bufor mam do 2.5 bara.

W buforze więcej nie będzie, jak 0.5 bara, a wężownica raczej nie jest do 2.5 bara, ciśnienie z wodociągów ma średnio 4 bary, wężownica zapewne powyżej 10bar.

W dniu 21.06.2022 o 10:42, ozi88 napisał:

Czy warto montować grupę bezpieczeństwa w układzie otwartym? 1,5 bara.

Moim zdaniem to zależy, gdzie dasz zawory kulowe, jak dasz tak, że zamkniesz obieg, to zdecydowanie. W tym układzie co na schemacie na buforze tak dasz odpowietrznik, manometr też się gdzieś przyda, żeby wiedzieć, czy jest woda w wyrównawczym, to niewielki koszt zamontować ten zawór 1.5bara, gdyby wężownica przeciekała, a zawory były zamknięte np. między kotłem a buforem.

W dniu 21.06.2022 o 10:42, ozi88 napisał:

A sam schemat wygląda ok? 

Mi hydraulik proponował mieszający właśnie atm363 za bojlerem do cwu, jednak ja w te mieszacze nie wierzę, tak kamieniem zajdzie, jak wszystko, więc lepiej daj na śrubunki, żeby łatwo go było zdemontować i jakoś wyczyścić, gdy przestanie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. 

Do cwu zamówiłem taki termostatyczny. ZAWÓR MIESZAJĄCY ATM 763 35-60°C TERMOSTATYCZNY G1 

  • zakres regulacji temperatury: 35-60°C
  • DN: 20
  • Kvs: 3,2 m³/h
  • przyłącze: G1''
  • maksymalna temperatura: 90°C
  • maksymalne ciśnienie: 10 bar
  • długość: 6

Rozmawiałem z doradcą afriso i nie poleca mieszających termostatycznych do co bo są delikatne i mogą się zasyfic. Polecał separator zanieczyszczeń. No więc do co planuje zawór mieszający obrotowy siłownik i sterownik. 

STEROWNIK DELTA 2003D + AFRISO PAKIET ZAWÓR HRE 3 DN32 + SIŁOWNIK PROCLICK

10 Kvs. 

Też myślę że taka grupa bezpieczeństwa napewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to, że bardzo nie chciałem tylko dotąd byłem przekonany, że wystarczy zwykły zawór termostatyczny. Przy poprzednich piecach nie mieliśmy takich wynalazków. Teraz kotłownia będzie bardziej zaawansowana. Więc dobrze, że jest to forum kto pyta nie błądzi. Zastanawiam się jeszcze który sterownik wybrać myślę o takim z termostatem pokojowym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.