Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór pompy 8 czy 5 kw


arek1263

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zostawić 3 letni kocioł 15 kw na pellet i jakoś tak chcę to zrobić, sam nie wiem jeszcze jak, jakąś pogodówką, by przy umownych minusowych np - 10 odpalał się pelleciak ewentualnie grzał by on tylko cwu. Do zestawu z pompa chce kupić wymiennik 300 l z dwiema wężownicami oraz bufor 200l cały dom 130m mam na grzejnikach. Czy mógłby ktoś mi pomóc wybrać pomiędzy 8 a 5 kw na podstawie tych wyliczeń? https://cieplo.app/wynik/z8ww

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czegoś tu nie rozumiem. Twój dom potrzebuje 10 kW a ty chcesz pompę o mocy pomiędzy 5 a 8 kW. Nastawiasz się z góry na dogrzewanie za pomocą grzałki elektrycznej ? Gdzie tu sens i logika. Dążymy do tego by grzałka pracowała jak najmniej a najlepiej wcale, ponieważ jej COP = 1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej żeby grzałka popracowała kilkadziesiąt godzin w sezonie, niż pompa taktowała przez większą część sezonu. Godziny pracy nabite na liczniku i kupa niepotrzebnych rozruchów. Zysku prawie żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Digitrax, właśnie mniejsza moc, bo chcę by pompa w jakiś sposób wzbudzała kocioł na pellet przy minus 10, 15 czy ile tam ustawię dlatego myślę że pompa 8kw (Haier) dla układu biwalentnego to optymalne rozwiązanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, carinus napisał:

Lepiej żeby grzałka popracowała kilkadziesiąt godzin w sezonie, niż pompa taktowała przez większą część sezonu. Godziny pracy nabite na liczniku i kupa niepotrzebnych rozruchów. Zysku prawie żadnego.

Dobrze dobrany bufor do pompy eliminuje jej taktowanie. Kupując pompę chcemy osiągnąć jak najlepsze COP a używanie grzałki psuje ten plan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Digitrax napisał:

Dobrze dobrany bufor do pompy eliminuje jej taktowanie. ,,,


Przelicz sobie tak pobieżnie, ile ciepła można zgromadzić w wodzie o temperaturze np. 45 *C (delta 5 *C).

ps.
W okresach przejściowych to maksymalna temperatura 35 *C, oczywiście przy kaloryferach jako odbiornikach ciepła.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też wciskali ludziom kotły 28kW na 100m2 domki a teraz doradzają kupowanie droższych/mocniejszych PC i spore bufory dla poprawnej pracy przez większość sezonu grzewczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.06.2022 o 22:47, sambor napisał:

Należy pamiętać, że Haier 8kW przy -7C i temp zasilania 40C ma ok 4kW mocy Więc pisanie o startach kotła przy -10C jest raczej nieporozumieniem

No dobra. Takiej rady właśnie potrzebowałem. Dzięki sambor. Ok. Błądzić ludzka rzecz. Już mi się odechciało tego haiera 8kw.  Chcę samodzielnie zamontować monobloka a ten był stosunkowo tani. Jeśli więc pompa ma być mocniejszą bo mam zapotrzebowanie na 10kw przy - 20 to jakiego sensownego monobloka mam brać pod uwagę? Może Rotenso czy droższy panasonic 3f? Ten mój pelleciak to też taki wyrób kotłopodobny z rusztem awaryjnym i pewnie ustawa kiedyś na mnie wymusi abym się go pozbył na razie zostaje wpięty na zastępstwo pompy. Szukam dalej pompy która jednak samodzielnie ogarnie to moje zapotrzebowanie. 37 litrów pochłaniają wszystkie żebra grzejników plus rury i to tak odnoście ewentualnego bufora. 

Screenshot_20220628-185802.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@samborDoskonałością roku na pewno to nie będzie, ale może niejednemu w tym sezonie dupkę od zimna uratować, kiedy opału nie starczy.

@arek1263 Sam widzisz że przeciętna moc grzewcza dla Ciebie to 5kW. Jak wstawisz takiego np. Panasa 7kW to w zupełności powinno starczyć, w sytuacji że masz dodatkowe źródło ciepła, które można wykorzystać w ekstremalnych warunkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.