Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Proszę o pomoc w sprawie doboru bufora.


Ciekawy1991

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Chciałbym zmienić kocioł na Kostrzewe 16 KW Twin Bio NE i połączyć ten kocioł z buforem. 

(Pomysł mam na palenie peletem z owsem oraz czasem można zagrzać bufor drzewem)

Kompletnie nie wiem jak bufor dobrać przede wszystkim chodzi o jego wielkość oraz czy konieczna jest wężownica czy nie. 

Ceny buforów też są różne w tej samej pojemności. 

Z góry Wam dziękuję za pomoc 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc, do bufora podłączony byłby tylko kocioł to pewnie bez wężownicy ? 

Bufory sa w różnych cenach od 2,5 tys nawet do 7 tys to spore różnice czy mógłbyś polecić jakąś firmę żeby spełniał swoje zadanie a nie kosztował przesadnie dużo. Chodzi o standardowy bufor bez bajerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Ja mam bufor 400L i piec 10kW defro. Ogólnie jak się zagrzeje do 70st, to wystarcza na 5-6 godzin ogrzewania podłogówki w na 100m2. Ogólnie w mrozy musi 3 razy piec się odpalić.

Ja mam dodatkowo w buforze zbiornik na CWU, dlatego jak sporo kąpieli jest to też skraca czasy pomiędzy włączaniem pieca. Natomiast w lato nie grzeję pelletem, tylko grzałką, którą mam podłączoną przez sterownik z panelami fotowoltaicznymi i tak mniej więcej 1/2 roku mam grzanie wody CWU za darmoche.

Ale teraz z perspektywy czasu (cen pelletu), założyłbym kopciucha do grzania bufora, mam własne sosnowe drewno, a resztę grzałbym z klimy, której nie zdążyłem założyć, bo ceny poszły wszystkiego tak do góry, że muszę przeczekać.

W dniu 19.06.2022 o 00:36, Ciekawy1991 napisał:

Dzięki za pomoc, do bufora podłączony byłby tylko kocioł to pewnie bez wężownicy ? 

Bufory sa w różnych cenach od 2,5 tys nawet do 7 tys to spore różnice czy mógłbyś polecić jakąś firmę żeby spełniał swoje zadanie a nie kosztował przesadnie dużo. Chodzi o standardowy bufor bez bajerów.

ale przeczytałem, że nie masz podłogówki tylko grzejniki. To chyba specjalnie nie przyda Ci się bufor. Nie za bardzo zakumulujesz ciepło. Chyba, że zastosujesz 3000l, wtedy OK. W Twoim przypadku taki mały bufor, to raczej sprzęgło dla CO. Bufor jest dobry, jak pobierasz niewielkie dawki ciepłą przez zawór 3D, np. 30-35stC. Ewentualnie jakbyś miał piec dużej mocy, nie automatyczny +duży bufor i kotłował w nim do wygrzania tego bufora. A potem pompką rozprowadzał w te grzejniki to bufor ma sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.