Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Propozycja kotła


Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Z prośbą o doradzenie kotła 🙂 Wymiana w tym sezonie. Poniżej takie moje przemyślenia  - jak to ew. widzę... 🙂

1. na drewno iglaste (ew. liściaste lub nieco węgla kamiennego);

2. bez konieczności wkładu do istniejącego, ceglanego komina wewnątrz bryły budynku;

3. praca w miarę możliwości bez prądowa;

4. praca w miarę możliwości grawitacyjna;

5. spełniający wymogi 5 klasy;

 

6. Niekoniecznie z buforem.

Przeprowadziłem się na wieś, gdzie ludzie mają sporo lasów. Posiadam 15m2 kotłownię m.in. z szerokimi drzwiami bezpośrednio na dużą działkę, wiaty, sporo wolnego czasu 🙂  Powierzchnia do ogrzania 135 kr, potrzeba razem z CWU ok. 19.000kWh rocznie. Komin ma 8,5m, jest dość duży (ok. 30x20cm).

 

Najchętniej bym poprosił o propozycje właśnie na drewno. Budżet: jak najniższy, ale jak będzie 20-30k, to też ok.

Pozdrawiam 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł zgazowujący drewno z buforem. To najlepsza opcja, żeby spalić to drewno najbardziej ekonomicznie jak się  da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Antoni wszystko chcesz zrobic na odwrot. Kotly zagazowujace drewno tylko z buforem sa na drewno lisciaste. Wklad kominowy musisz miec bo producenci podawaja srednice komina w zaleznosci od kotla 160-200mm do tego rck nawiew 10 cm od posadzki.A pompki jak maja chodzic bez pradu?...grawitacja bedzie.Drewno musi byc sezonowane.Powiem Ci tak te 20 30 kola moze wystarczy na mpma bufor wklad kominowy i zbiornik cwu.Kotly takie jak Attack blaze lazar to juz powyzej 20 kola sam kocil.Zobacz jak wyglada kotlownia na kociol hg na forum znajdziesz tu moje zdjecia . Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze 10 lat temu to taki setlans selvan 21kw(ma krótki obieg przy dokładaniu), instalacja grawitacyjna bez pompek i bez ochrony powrotu, na miarkowniku. Trochę zasmolić wymiennik i temperatura spalin będzie odpowiednia do starego komina. Warunek, to grzać na okrągło, żeby komin był wciąż ciepły i kocioł nie zgnił. No ale dziś takie niezawodne i oszczędne rozwiązania nie są dopuszczalne. Tak więc jak wyżej: drogi kocioł, beczka na wodę i kilka pompek, żeby to była kotłownia XXI wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedź 🙂

Outsider - biorę pod uwagę Atmosa DC20GS z buforem min. 1000. Dobrze będzie? 🙂

zachary - Obecnie posiadam od 2007 roku (SIC!) kocioł tzw. miałowy, Stąporków Termo-Tech 14kW. Pale nim węglem, nie do końca wysuszonym drewnem, przeważnie iglastym. Na piecu w weekend od rana do nocy przeważnie 43-45 st.C (teraz już wiem, że tak nie powinno być), w tygodniu po pracy rozpalanie i max 65-70 st.C przez godzinę, potem 45. Żadnych wycieków, smołowania, komin bardzo czysty, coroczne przeglądy kominiarza. Czy zatem na pewno niezbędny będzie przy np. Atmosie wkład kominowy?

Mac08 - Setlans Selvan 21kW na drewno + bufor spełnia normy 5 klasy zdaje się 🙂  Rozważę, dziękuję... Koszt mniejszy od Atmosa, ale chyba przy nim więcej codziennej pracy.. no ale coś za coś, jasne 🙂  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja propozycja była dla warunków z pierwszego postu bez bufora i bez prądu, z kiszeniem opału jak dotychczas ale z 5 klasą. Wtedy palenie, jak dotychczas. koszt 10k

25 minut temu, Antoni2 napisał:

w tygodniu po pracy rozpalanie i max 65-70 st.C przez godzinę, potem 45. Żadnych wycieków, smołowania, komin bardzo czysty

A z buforem to już automatyka musi być, więc i droższy kocioł, który będzie po prostu wygodny w obsłudze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Mac08 napisał:

Moja propozycja była dla warunków z pierwszego postu bez bufora i bez prądu, z kiszeniem opału jak dotychczas ale z 5 klasą. Wtedy palenie, jak dotychczas. koszt 10k

A z buforem to już automatyka musi być, więc i droższy kocioł, który będzie po prostu wygodny w obsłudze. 

Mac08 - rozumiem,dzięki 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj widziałem nowość Konstal Pleszew KDS+15 kw oczywiście jak jest skonstruowany w środku nie jest pokazane jednak wygląd a raczej kształt przykuł moją uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.