Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec elektryczny + Bufor 1000l - 14 szt. kaloryfer - prośba o podpowiedź


smarcz1

Rekomendowane odpowiedzi

Do końca roku muszę zmienić ogrzewanie z węglowego na alternatywne. Padło na piec elektryczny Kospel MN3 24kW. Piec z 5l naczyniem przeponowym oraz pompą obiegową Wilo.

Bufor mam na zamówienie - ponieważ dom jest z przełomu lat 70 i żadne wejście do piwnicy nie pozwalało się przecisnąć ze zbiornikiem. Tak więc kształt prostokąt wymiary 60x1750 cm - w załączniku wygląd. 

1. Piec węglowy leciwy - wyjście z niego ogromne rury (srednica 74 mm), które zostaną usunięte (do tej pory ogrzewanie grawitacyjne). Na poddaszu naczynie przeponowe - własnej konstrukcji.

2. Później gdzieś przejście na rury o średnicy 37mm - i takie mam w całej instalacji w budynku - dwie kondygnacje 14 odbiorników - kaloryfery.

Czy szanowni Panowie możecie mi podpowiedzieć w jaki sposób mam prawidłowo podłączyć instalację od pieca elektrycznego przez bufor do tych rur o średnicy 37mm? Jaką pompkę wybrać, jakie zawory?

W buforze mam zamiar także podłączyć dwie grzałki 2 i 3000 W do grzania w taniej taryfie jak załapie się na jakąś dotacje na FotoWoltaike.

 

Z góry dziękuję w imieniu mojej rodziny

Schemat.jpg

Zbiornik.jpg

20220613_133639.jpg

20220613_130640.jpg

20220613_133157.jpg

20220613_133220.jpg

20220613_133230.jpg

20220613_133303.jpg

20220613_133313.jpg

20220613_133322.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co w ogóle ten "piec elektryczny"? Należy zastosować odpowiednią moc grzałki i zamontować ją na samym dole bufora. 

Pompa powinna być za zaworem 3d.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kocioł elektryczny to nic innego jak rura o większej średnicy gdzie zainstalowane są grzałki 🙂

Dodatkowo sterownik temperatury i przekaźnik. Całość opakowana w białą skrzynię.

Chcesz dopłacać za wygląd czy zadowolisz się funkcjonalnością ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

By grzałka w buforze dobrze działała warto zamontować podmieszanie wody pompą wody na 1-2 biegu. W efekcie ciepła woda zaraz pojawi się na górze. Włączenie pompy można sterować termoregulatorem analogowym zamontowanym czujnikiem kilkanaście cm nad grzałką. Gdy temp wody w uzyska np 40* włączy się pompa by gorącą wodę z dołu przepchać na sama górę.

Co do zbiornika przeponowego. Dla 1000L potrzeba najlepiej 100L + ok 10% pojemności instalacji. Jak twoja instalacja ma zład wody na poziomie 300L potrzeba ok 30l zbiornika wyrównawczego. Czyli wraz z pojemnością bufora potrzeba ok 130L.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewiem do jakich temp masz zamiar grzać bufor. Ale jak w okolicach 90-95 to osobiście nie chciałbym być w okolicach tego zbiornika gdzie woda o takiej temperaturze płynie pexem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PEX odpada tym bardziej taki mały przekrój. Jak nie lutowałeś nigdy miedzi to zrób to za pomocą PP. Przy takich wielkich przekrojach rur na budynku ja bym to wykonał z PP 32 lub lepiej 40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 13.06.2022 o 23:30, smarcz1 napisał:

Bałem się że same grzałki nie wystarczom dlatego kupiłem piec. 

Ok. Czyli pompa na ciepłej wodzie. Naczynie przeponowe zostawić w oryginale na poddaszu? 

 

Serdecznie dziękuję 

mam podobny problem i też montuję taki piec ale chyba muszę przejść na układ zamknięty gdyż w otwartym podobno stracę gwarancję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.