Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prawidłowy schemat instalacji - bojler, bufor, zawór atv tekla komfort 12 kW


adik29

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

witam wszystkich na forum, jestem w trakcie modernizacji starej instalacji kopciucha na piec na pellet. Wybór padł na tekle komfort 12 kW, instalacja będzie z buforem 500 l, bojler 210 litrów, same grzejniki. Rozmawiając z hydraulikiem nt schematu instalacji, sugerowałem wybór gotowego schematu ze strony tekli - schemat w załączniku do postu - oczywiście bez podłogówki.

Hydraulik upiera się by powrót z bojlera umieścić przed zaworem ATV (między powrotem z bufora, a zaworem ATV) by chronił piec przed chłodną wodą z bojlera. Czy taki schemat byłby prawidłowy? Jak wtedy ma wyglądać grzanie samego bojlera latem?

Zamówiony zawór to ATV 55 st C, wtedy start pompy cwu dac na 55 st C by zawór ATV już się zaczął otwierać na wodę z powrotu?

Czy latem należy również grzać bufor?

W jaki sposób latem ma pracować pompa kotłowa? Jako pompa bufora? Czy w ogóle ma być wyłączone, a obieg będzie wymuszać jedynie pompa cwu?

Komfort 6-min.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat z rysunku jest prawidłowy, w lecie grzejesz tylko bojler - tzn nie pracuje pompa na powrocie z buforu i pompy instalacji CO.

Start pompy na powrocie ustaw od 50C lub mniej, to trzeba doświadczalnie ustalić, ale start na 55C to już za późno, zaw 3-D zaczyna się otwierać 3-5C niżej niż wartość nominalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za tak szybką odpowiedź.

A jak ta instalacja by chodziła, jeśli zrobiło by się wg pomysłu hydraulika? Czy byłby to duży błąd w sztuce?

Wspomina Pan by pompę na powrocie ustawić od 50C lub mniej. To tylko w przypadku grzania już bufora i grzejników? W okresie letnim ta pompa na powrocie stoi i grzeje tylko i wyłącznie pompa od cwu? Obojętnie wtedy od jakiej temperatury w kotle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zasugerowałem hydraulikowi, by jednak zrobić to wg schematu Tekli, jednak hydraulik bardzo chce by piec chronić przed wracającą zimną wodą z bojlera - wg niego ze schematu z Tekli zimna woda z bojlera trafia do kotła i powoduje do kondensacje w kotle. By nie grzać bufora, proponuje mi by założyć zawór na powrocie z bufora.

I teraz miedzy zaworem atv a buforem wg schematu z Tekli byłby ten powrot z bojlera i zawor od strony bufora by go zamknąc w sezonie letnim.

Co Pan @sambor sądzi o takim rozwiązaniu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam peleciaka z buforem 500 l  od 4 lat. Bojler 130 grzeje się z bufora. W tym sezonie zamierzam przerobić instalacje chce żeby bojler grzał się kotła nie z bufora lepiej to wychodzi latem .

Jeszcze jedna ważna zecz o której nikt nie wspomina jak kocioł pracuje załącza pompę obiegowa pomiędzy kotłem a buforem przy załóżmy 55 st. . Bufor się zagrzeje pompa się wyłącza , temperatura w kotle spada i buforze zaczyna spadać ale nie jest jeszcze na tyle niska ze kocioł się załącza zaczyna załączać się pompa obiegowa pobiera cieplejsza wodę do kotła z bufora kocioł się wychładza ponieważ ciąg kominowy powoduje niewielki przepływ powietrza. Zjawisko to powoduje podwyszone zużycie opału.

Dlatego lepiej w okresie letnim grzać bojler kotłem nie buforem.

Druga ważna rzecz sekret niskiego spalania w peleciaku , dogrzany powrót, wymieniłem w tym roku wkładkę zaworu ATV z 55st na 60 st. Z afriso atv 65 st nie ma. Mniejsze spalanie do końca nie wiem ile, ale było zauważalne.Przy samym kotle mam zamontowaną dodatkowa pompkę cyrkulacyjną, kocioł w jego dolnych partiach jest zdecydowanie lepiej dogrzany. 

Sugeruje zbudować instalacje tak żeby latem grzać bojler kotłem a zimą z bufora , zasilanie bojlera z najwyższego możliwego punktu buforze.

12 kw z tekli do 500 l bufora + instalacja z domu może być trochę mało jeżeli dojdzie do tego 200 l cwu dłabym większy kocioł. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, kubutek11180 napisał:

Mam peleciaka z buforem 500 l  od 4 lat. Bojler 130 grzeje się z bufora. W tym sezonie zamierzam przerobić instalacje chce żeby bojler grzał się kotła nie z bufora lepiej to wychodzi latem .

 

 

Zimą też gorzej nie wyjdzie , to peleciak jest .Ciepło z bufora niech se będzie na potrzeby co .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adik29 moja ostatnia wypowiedź nie jest odpowiedzią na twoje pytanie sorki ,

Moim zdaniem najlepiej zasilić bojler z kotła np tak jak na schemacie przy samym kotle dołożyc dodatkowa pompkę która zabezpieczy powrót kotła, taką pompkę można połączyć z pompą obiegowa nr 11 ze schematu (zdrutować je razem z jednego kabla z sterownika) latem grzanie cwu  "wypinasz" wtyczkę z pompki nr 11 pracuje tylko ta przy kotle chroni dogrzewa kocioł , zimą pracują obie pompy. Najlepiej wybrać jakieś pompki energooszczędne ja mam tak to rozwiązane jest ok.

Wiem że to dodatkowa pompka=koszt ale warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.