Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Trzy klimatyzatory jako pomocnicze źródło ogrzewania (prąd z PV) w dużym domu - jak tanio rozprowadzić część ciepła ?


bcsz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Proszę o opinię/radę ws. taniego dodatkowego rozprowadzenia ciepła produkowanego przez 3 klimatyzatory split w dużym domu. Zaznaczę od razu, że nie chodzi o żadne porządne profesjonalne (i drogie) instalacje kanałowe, a dołożenie kilkuset do maksymalnie 2 tys. zł w celu maksymalizacji skuteczności wspomagającego wykorzystania tych 3 jednostek. Zdecydowałem iż nadwyżkę z fotowoltaiki, zamiast do grzania grzałką cwu, dużo lepiej wykorzystać do wspomagania ogrzewania gazowego za pomocą PC PP. Do wykorzystania będzie 5000-6000 KWh nadwyżki. Dom 250m, 3 pietra, przy -5 na zewnątrz oczekiwana temperatura wnętrza uzyskiwana przy 6KW mocy kotła gazowego.

Pierwszy poziom dogrzewałbym tylko gazem, może być 2-3 st. chłodniej, drugi poziom od zachodu salon z aneksem 40-45m oczekiwane 20-21st. i od wschodu dwa pokoje chłodne i pomiędzy nimi łazienka ocz. 22st. Trzeci poziom dwa pokoje (25m i 20m) użytkowane 21st, łazienka 20st i jeden pokój rzadko używany więc zwykłe chłodny.

Obecny budżet pozwala mi na zakup trzech klimatyzacji typu split, które dla najlepszej wydajności byłyby używane tylko w dodatnich temperaturach (no chyba, że nie wykorzystałbym nadwyżki). Wstępnie chciałem umieścić jeden o mocy grzania 3.8KW w użytkowanym salonie i dwa po 2,9KW w pokojach użytkowanych u góry. Reszta domu utrzymywanie akceptowalnej temperatury za pomocą gazu, łazienki dodatkowo grzałki elektryczne w razie potrzeby.

Uświadomiłem sobie jednak, że sumaryczna moc tych trzech jednostek split to znacznie więcej niż kocioł potrzebuje do nagrzania całego domu przy -5 i nawet najmniejsze jednostki są zdecydowanie przewymiarowane dla pokoi 20 czy 25m, szczególnie dla dodatniej temperatury. Ponadto dopłacając kilkaset złotych mogę założyć 3 x 3,8 KW. W związku z tym pomyślałem, żeby ciepło na trzecim poziomie z pokoju 25m transportować do łazienki obok, zaś z pokoju 20m do drugiego pokoju 20m oraz łazienki poniżej. Tak aby zminimalizować niezbędne zużycie gazu/prądu w tych pomieszczeniach. Obie kombinacje to pomieszczenia bezpośrednio obok siebie. Ściany i podłoga drewno/regips.

Jako laik pomyślałem po prostu o zamontowaniu krótkich kanałów, z wlotem przy samych jednostkach wewnętrznych - tak aby zbierać jak najcieplejsze powietrze - być może z pomocą jakiejś konstrukcji  łapiącej część strumienia ciepłego powietrza prawie bezpośrednio z nadmuchu. Wylot w ścianie w dogrzewanych pomieszczeniach. Kanały zasilane jakimś cichym wentylatorem. Układ jest taki, że wszystko byłoby minimalnej długości bezpośrednio przez ścianę, mała prosta robota. Na chłopski rozum wydaje się, że w jakimś stopniu powinno to działać, ale nie mam pojęcia w jakim. A może z jakiegoś względu się mylę ? Super by było jakby ktoś wyraził opinie, a może nawet podpowiedział jak takie coś najlepiej zrobić. A w przypadku tego rozwiązania, które zaproponowałem to prosiłbym o radę jakiej wielkości kanały oraz jakie wentylatory zastosować do takiej konstrukcji, aby odczuć jakieś efekty. Dążymy do maksymalizacji skuteczności, dopóki głośność nie byłaby uciążliwa. Gdyby dało się to skutecznie robić to tj. pisałem, mogę zamiast 2,9KW założyć 3,8KW.

Zapytam jeszcze o jedno: czy założenie 3,8KW zamiast 2,9KW, kiedy 2,9KW okaże się całkowicie wystarczające niesie ze sobą jakieś negatywne konsekwencje ? Domyślam się, że np. większa minimalna moc oznacza częstsze wył. i załączanie.

 

Będę bardzo wdzięczny za wszelkie opinie i rady

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie jestem specjalistą, ale miałem u siebie podobny dylemat. Radziłbym w salonie jeśli to możliwe wziąć do 5kw jednostkę a resztę to jak najmniejsze jednostki do 2,5kw. Co do łazienek będzie ciężko gdyż może według twojego planu wyglądać nieciekawie (chodzi tylko o wygląd tych kanałów i sposób montażu). Osobiście wolałbym umieścić w łazienkach klimę i jednostkę którąś zamienić na multi czyli jedna jednostka zewnętrzna i dwie wewnętrzne ale pytanie czy tak się da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.