Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Odpowietrzanie Grzejników


iryd56

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Od paru dni, raz dziennie odpowietrzam grzejniki na piętrze. Co prawda powietrza nie dużo ale końcówki grzejników chłodniejsze.

Instalacja nowa, świeżo po rozruchu.

Grzejniki żeberkowe aluminiowe tzw. Krakowskie, pex do rozdzielaczy, piony PE Stabi, kotłownia: czarne kształtki, mosiężne oraz miedź.

 

Gdy dzisiaj podczas odpowietrzania pochyliłem się nad odpowietrznikiem poczułem niezbyt sympatyczny zapach tego niby powietrza. :)

Przy następnym odpowietrzniku po odkręceniu i przystawieniu płomienia zapalniczki stwierdziłem, że to się zapala. :)

 

Upss, to nie powietrze, wygląda na reakcję pomiędzy materiałami grzejników i rur.

 

Pytanie: odgazuje się i ustabilizuje samo, czy tez zastosować szybko jakiś inhibitor np. COPAL?

 

Pozdrawiam i proszę o opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Od paru dni, raz dziennie odpowietrzam grzejniki na piętrze. Co prawda powietrza nie dużo ale końcówki grzejników chłodniejsze.

Instalacja nowa, świeżo po rozruchu.

Grzejniki żeberkowe aluminiowe tzw. Krakowskie, pex do rozdzielaczy, piony PE Stabi, kotłownia: czarne kształtki, mosiężne oraz miedź.

 

Gdy dzisiaj podczas odpowietrzania pochyliłem się nad odpowietrznikiem poczułem niezbyt sympatyczny zapach tego niby powietrza. :)

Przy następnym odpowietrzniku po odkręceniu i przystawieniu płomienia zapalniczki stwierdziłem, że to się zapala. :)

 

Upss, to nie powietrze, wygląda na reakcję pomiędzy materiałami grzejników i rur.

 

Pytanie: odgazuje się i ustabilizuje samo, czy tez zastosować szybko jakiś inhibitor np. COPAL?

 

Pozdrawiam i proszę o opinie.

W swojej instalacji masz chyba wszystkie materiały instalacyjne poza klejonymi! Poza tym mam pytanie: W jakim układzie pracuje instalacja zamkniętym czy otwartym, oraz jaki kocioł zastosowałeś (podejrzewam że masz układ zamkniety bo przy prawidłowo wykonanym otwartym instalacja sama powinna się odpowietrzać)? Co do dziwnego zapachu z instalacji to nie powinno być aż takich gwałtownych reakcji z wydzielaniem gazów, chociaż.... . Producenci rur miedzianych wprowadzili pewne zalecenia odnośnie łączenia miedzi z innymi mat. np aluminium, czy rury i kształtki ocynkowane, oraz co do stosowania rur miedzianych w instalacjach gdzie jest woda miękka (góry, ale nie wiem czy to dotyczy Twojej instalacji). Innym problemem może być znaczna zawartość w wodzie substancji organicznych (co może się zdażyć przy napełnieniu instalacji z własnej studni z wodociągu raczej nie, bo dostawca wody dba o jej jakość). Dodanie inchibitora jest jakimś rozwiązaniem problemu, ale przejrzyj sposób podłączeń elementów instalacji (połączenia z miedzią ) oraz zbadaj wodę surową i kotłową (powinno pokazać jakie substancje się wydzielają do wody).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja otwarta, kocioł Defro Eko 19 kW. Co do materiałów w kotłowni - kształtki czrne i mosiężne oraz ry miedziane - trudno raczej było to wykonać z jednego rodzaju materiału. Dobrze że zamiasta czarnych nie użyłem ocynkowanych.

Woda jak napisałem z wodociągu.

Myślę, że nie jest to sprawa zapowietrzania tylko materiały reagują ze sobą.

 

Pytanie tylko, czy to normalne i ustąpi po pewnym czasie , czy też zalewać np. inhibitor.

 

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świeża instalacja to powietrze w instalacji. Jakiś czas to jeszcze potrwa. A podejrzewam, że instalacja po wykonaniu nie była płukana, co jest częstym błędem powykonawczym.

 

Faktycznie instalacja nie płukana. Tylko że to "powietrze" zawiera gaz który się 'odpala" zapalniczką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy uzdatnionej wodzie jest to samo, zapach, wygląd, nie należy się tym przejmować. Po przegrzaniu wody układ się odpowietrzy. W woda wodociągowa jest napowietrzana, a dodatkowe napowietrzenie następuje przy napełnianiu instalacji. instalacjach kotłowni zawodowych jest coś takiego jak odgazowywanie termiczne. Woda jest podgrzewana do prawie 100 st. C i w zbiorniku otwartym (odgazowywacz termiczny, o specjalnej konstrukcji )pozbawiany jest z rozpuszczonych w niej gazów. Tu ten proces trwa dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wodociągowa woda jest często zażelaziona, a przy tym jednocześnie zawiera rozpuszczone gazy, m.in innymi PALNY siarkowodór (o zapachu właśnie zgniłych jaj). Jeżeli nie będziesz dolewał takiej

wody często i w dużych ilościach, zapach powinien zniknąć.

 

Ps iryd56, zrób prostą próbę jakości wody: nalej do przeźroczystego naczynia i dolej trochę wody wapiennej (zlanej znad osadu wapna). Zostaw

na dobę. Jeżeli na dnie osiądzie żółty do brunatnego lekki osad, woda zawiera sporo żelaza. (i H2S).

No i napisz o wynikach testu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki koledzy za zainteresowanie się tematem. :)

Czyli co, problem tkwi w wodzie (samej wodzie) a nie jest (o ile dobrze zrozumiałem) reakcją zachodzącą (medź-rurki, aluminium-grzejniki) pomiędzy użytymi przeze mnie materiałami gdzie elektrolitem jest woda (ze swoimi związkami)?

 

Oczywiście Heso, dokonam proponowanego przez Ciebie badania i napiszę.

 

Trochę "spanikowałem" :) i zamierzałem:

1. Zakupić układ uzdatniania i przepłukać instalację i na nowo napełnić uzdatnioną wodą, lub

2. Wypłukać układ wodą demi i napełnić takąwodą od nowa, lub

3. Zapodać inhibitor, lub

4. Poczekać aż się odgazuje licząc na zmiejszanie się reakcji.

 

Nie ukrywam, koszty są b. ważne.

Co radzicie koledzy? zachować twarz pokerzysty i czekać aż się "wyreaguje", czy też podjąć radykalne działania.

Dodam, że aktualnie temp. na kotle 60stC, nie wiem czy jej nie podnieść dla ewentualnego przyspieszenia procesu odgazowania?

 

Pozdrawiam

Igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie panikuj, zaczekaj.

Elektrolity nie są wieczne, po przereagowaniu przestają być elektrolitami.

 

Gdzieś tu wcześniej pisałem, że zalewam instalację deszczówką, (to prawie

woda destylowana) wcześniej lekko potraktowaną woda wapienną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć to jest wodór.Temat z forum muratora.http://forum.muratordom.pl/a-jednak-wodor-w-instalacji-co,t147798.htm?highlight=daggulka Pozdrawiam A.

 

Wodór nie śmierdzi zgniłymi jajami.

Jest gazem bez zapachu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponoć to jest wodór.Temat z forum muratora.http://forum.muratordom.pl/a-jednak-wodor-w-instalacji-co,t147798.htm?highlight=daggulka Pozdrawiam A.

 

Przypadek dokładnie taki jak u mnie. Sprawę potraktowano inhibitorem i podobno się uspokoiło. Czy było to skuteczne lekarstwo, nie wiem , nie doczytałem wątku do końca - 6 stron.

A swoją drogą, b. ciekawa lektura jak kobitka radzi sobie z instalacją i kotłem CO przy pomocy forumowiczów z Muratora. Czyta się jak powieść, polecam lekturę.

Dzięki kolego aiven49 za zapodanie linka.

 

Swoją drogą, poczekam jak radzicie koledzy, ale nie dłużej niż 2 tygodnie. Jak się nie uspokoi "pakuję" inhibitor w instalację.

 

Dzięki za pomoc i pozdrawiam

Igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam ten sam problem: na wiosnę założyłem na poddaszu grzejniki płytowe purmo. Instalacja pracuje w układzie zamkniętym, i właśnie przy odpowietrzaniu czuć wodór. Ale rurki nie są miedziane tylko zwykłe stalowe. Też poczekam parę tygodni może sytuacja się uspokoi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

"Gazowanie" nie ustało, tracę powoli cierpliwość. Po wyłączeniu ogrzewania i wystudzeniu instalacji, gaz wydobył się tylko z jednego grzejnika z sześciu zainstalowanych na poddaszu.

 

"Macałem" różne inhibitory.

Poza Copal i Waterdos Can 11 trafiłem na produkt tzw. 2 w 1 pod nazwą PROTECTOR MULTI-METAUX firmy GEB produkcji francuskiej.

 

Czy ktoś z forumowiczów może mi coś więcej o tym francuskim produkcie powiedzieć?

W necie spotkałem go tylko na stronce francuskiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

 

A swoją drogą, b. ciekawa lektura jak kobitka radzi sobie z instalacją i kotłem CO przy pomocy forumowiczów z Muratora. Czyta się jak powieść, polecam lekturę.

 

 

a, dziękuję bardzo :)

 

uzupełnienie po latach: inhibitor trzeba wlewać co jakiś czas .... teraz , po 3 latach od tamtej sytuacji znowu mam gaz w instalacji - wiem stąd , że zostawiłam sobie jeden grzejnik na poddaszu z manualnym odpowietrznikiem , w łazience - ten najwyżej położony - i zauważyłam ostatnio - jak grzałam jeszcze w sezonie , że częściej niż zwykle muszę go odpowietrzać ;)

już się umówiłam z instalatorem, że jak wróci z wakacji to podejdzie z inhibitorem i wleje do instalacji ...

reasumując: nie polecam połączenia aluminiowych grzejników z miedzią w instalacji - nawet jeśli to jest tylko przy kotle , i te elementy się ze sobą nie łączą .... u mnie poskutkowało gazem w instalacji ...

pozdrawiam, daggulka :)

Edytowane przez daggulka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja niedawno miałem podobny przypadek.kocioł parowy,przetwórnia warzyw.nie piszę szczegółów bo to nie istotne,chcę nawiazać do tematu.odkręciłem dekiel zaślepiający króciec na górze kotła aby tam zainstalowac czujkę minimalnego poziomu wody,poniewarz wyczyszczenie przylgni kołnierza nożykiem sprawiało trudność postanowiłem delikatnie użyc szlifierki,zaiskrzyło i tak j..bło że aż oberwało mi tarczę której fragmentów nie znalazłem.to kotłownia przemysłowa więc połączeń miedziano aluminiowych tam nie było,stacji uzdatniania też nie, skąd mieli wodę nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj nie wiesz bo na lekcjach chemi gapiłeś się na Kryśkę z 2 ławki :rolleyes:

H-O-H woda

w podwyższonej temperaturze łatwo o elektrolizę (płynąca woda tworzy jakieś ładunki elektryczne)

O=O tlen

H-H wodór

Jak się wymieszają robi się wielkie BUM !!

Takie jest moje zdanie ale może to ja gapiłem się na Aśkę z ostatniej ławki.

poz Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.