Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Nie trzeba grzebać, już podaję, przepraszam:

n - zadana temp. kotła

d - wypełnienie 

b - czas przerwy między podaniami paliwa

U - szybkość wentylatora

o - długość cyklu podtrzymania

L - liczba normalnych cykli

u - nadwyżka temp. do ładowania CWU

P - odczyt temp. podajnika

 

Rapid3L_u01_1.pdf

Montaż zawleczka rapid 3L stale palenisko.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od ostatniego posta, piec ma takie parametry:

Temp. kotła 40°C

n - 55

d - 5

b - 440

U - 45

o - 30

L - 1

u --

P - 24

W zaden sposób nie pociąg więcej temperatury.

Co do mieszacza to MYSON CP63 ustawiony na maksimum. Na zdjęciach płomień na chwile obecną.

Poddaje się już... :(

20181112_125957.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie powie Ci jak masz ustawić swój kocioł. To niemożliwe . To jak wróżenie z fusów. 

Musisz sam. A grono może wskazać tylko drogę. :)

Masz instalacje zrobioną na jednej pompie. Od jakiej temperatury startuje pompa? Pewnie nie masz zaworu mieszającego który utrzyma odpowiednią temperaturę na kotle i odpowiednio niższą którą puszcza na instalacje. Instalacja do poprawy. Nie wspomnę o ochronie kotła,...

Twój kociołek jest niestabilny, bo jak zaczyna się rozgrzewać to pompa się uruchamia i wypłukuje całą ciepłą wodę z kotła i zalewa go zimna która przypłynęła z grzejników.

Jeśli chcesz ustawić kociołek to musisz zapewnić mu stały odbiór ciepła. Pompa pracuje cały czas. Po rozgrzaniu i ustabilizowaniu temperatury w pomieszczeniach . Dokonujesz korekt.

Trzeba posiedzieć w kotłowni ze stoperem w ręku i obserwować co się dzieje. Nikt za Ciebie tego nie zrobi , jest jeszcze takie coś jak przesyp podajnika. Nikt nie wie ile węgla podajesz w ciągu jednej sekundy . Mój podaje około 3,5 grama na sek. Zważyłem i wyliczyłem .

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myson cp 63 to pompa nie mieszacz. Mieszacz to zawór 3D lub 4D . Tzn trójdrogowy lub czterodrogowy. Wpisz w google

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie widzę czegos takiego w instalacji. Przepraszam, ale jestem nowicjusz. Instalacja stara po poprzednim właścicielu domu.

Chętnie posłucham rad i zaleceń bonie wiem od czego zacząć. Jedynie co zauważyłem jak palilem drzewem na rusztach nie było problemu. Dobijalo temperaturę i trzymalo. Teraz jak idzie z podajnika jest kłopot. Co do ilości jak mam to stwierdzić. Oczyścić piec, pobrać z retortu ilość paliwa i zważyć? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz jak zmierzyć potencjał podajnika.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, ale ja nie mam dostępu do żadnych ustawień administratora sterownika. Samo ważenie daje 18,5 kg/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dzień dobry, mam kocioł Ogniwo Eko Plus 10 kW, producent podaje jego minimalną moc cieplną 3 kW i tu pytanie, czy ktoś z szacownych forumowiczów prowadził kiedys palnik  w PRACY CIĄGŁEJ z taką mocą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to pierwszy sezon ? Nowy kociołek?

Ps. Uzupełnij profil.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mój 5 rok palenia w tym kotle, w ubiegłym sezonie kupiłem bardzo żużlujący węgiel, ale miałem też pellet i mieszałem z nim eko z dodatkiem wapna. W tym sezonie pelletu nie mam (kupiłem dobrze palący się ekogroszek i nie chciałbym mieszać), a ponad tona tego węgla została. Myśle, że można by spróbowac spalić go w dwustanie, jestem ciekawy z jaką minimalną mocą ktoś poprowadził palnik w pracy ciągłej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwustan to nie rowna się pracy ciaglej . Jesli sterownik ma pid  oraz ma możliwość ustawienia minimalnej mocy to czemu by nie próbować . Jednak 3kw to dość duża moc I trzeba by ja jakoś odbierać . Patrząc po tym że masz 10kw kociolek obstawiam też małe zapotrzebowanie na ciepło w domu , A to oznaczało by że musiało by być bardzo zimno (lub otwarte okno ) by trzeba było ciągłej 3kw . Producent podaje minimalna np 3kw ale nie oznacza że musi on tak pracować ,mozna zejść niżej jednak sam proces  spalanie nie będzie już tak efektywny i zgodny z normą jak przy 3kw.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie testów ale praca ciągła nie jest wcale taka oszczędna jakby się wydawało na małych mocach.

Poprawcie mnie.Nie jestem pewny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

@CIHYMUR na razie to jeszcze nie ma pelni sezonu. Praca stala jak juz zaczniesz konkretnie grzac moze okazac sie ekonomiczniejsza. Ale... Jezeli kocil bedzie swoja moc min. mial za wysoka w stosunku do zapotrzebowania to dwustanowe sterowanie bedzie ekonomiczniejsze od pidu i jego dazeniu do stalej pracy. Duzo zalezy tez od samego kotla a wlasciwie palnika. Ile wegla zezre, w jakim trybie. Do tego nalezy tez uwzglednic prace ukladu CO. Czy jest mieszacz pogodowy, sterowanie pomieszczeniowe. Czy stosujemy obnizenia nocne itd. Palilem podajnikowcem z prosta fajka w dwustanie  kilka ladnych lat. I najlepsze wyniki osiagnalem po dodaniu pogodowego sterownika mieszacza, zastosowaniu stalej pracy pompki i stalej temp. przez cala dobe. Kociol mialem 15 kW. Palnik 25.  Z archaicznym sterownikiem dwustanowym Geco.Na ustawieniach minimalnych jakich sie dalo i tak kociol stal permanentnie w podtrzymaniu. A dzieki stalej dystrybucji nawet niewielkie ilosci ciepla z pracy w podtrzymaniu byly odbierane na obieg. Praca w PID moze byc ekonomiczniejsza jezeli kociol nie bedzie zbytnio przewymiarowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, CIHYMUR napisał:

Jestem w trakcie testów ale praca ciągła nie jest wcale taka oszczędna jakby się wydawało na małych mocach.

Poprawcie mnie.Nie jestem pewny.

Nię mylisz się, palnik spala paliwo z najwyższą sprawnością w określonych widełkach mocy. Czyli w tych widełkach z węgla wyciska największą ilość energii z jednostki paliwa np z 1kg.

Poniżej tych widełek sprawność spalania spada i żeby dostać taką samą ilość energii musi spalić więcej. A jakie to są widełki ciężko powiedzieć bo kotły bada się na 30 i 100 % mocy a poniżej chyba nikt tego nie sprawdza.

Dla ekonomi w PID jak już kolega wyżej napisał, najlepiej by palnik był dobrze dobrany mocowo do danego budynku by modulacja mocy mieściła się w tych widełkach.

Edit. miałem na myśli oczywiście sezon grzewczy bo na samo CWU ciężko o pracę ciągłą.

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Visitor1230 napisał:

Czy stosujemy obnizenia nocne itd. Palilem podajnikowcem z prosta fajka w dwustanie  kilka ladnych lat. I najlepsze wyniki osiagnalem po dodaniu pogodowego sterownika mieszacza, zastosowaniu stalej pracy pompki i stalej temp. przez cala dobe.

Dokładnie tak.

Jak miałem obniżenia nocne to kociołek hajcuje więcej , bo chałupa mi się szybko wychładza i rano kocioł wchodzi na obroty (100%=straty kominowe)żeby uzupełnić straty nocne :)  Totalny bezsens. Zaznaczam -Przy nieocieplonym budynku. 

Lepiej termostat na grzejniku skręcić tylko w sypialni. I zamykać drzwi od sypialni.

Czekam na sezon żeby potwierdzić swoje przypuszczenia. Zauważyłem że  kocioł jak  pracuje ustawiony na 60*C spala więcej niż jak jest ustawiony na 72*C.

Wyższa temperatura na kotle powoduje lepszą elastyczność czynnika grzewczego.Pracuje na mniejszych przedmuchach.

Pompa włączona na stałe na CO i zawór 3D na sztywno 40-46*C (zależy od modulacji kotła) daje lepsze efekty w spalaniu niż termostat pokojowy. Który uruchamia co jakiś czas pompę .

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

U mnie termostat pokojowy nigdy nie odlaczal pompy.  A tylko przymykal silownikiem zawor obnizajac tym temp obiegu. Grzanie trwalo nadal ale z mniejsza intensywnoscia. Mialem to sprzezone z pogodowka. I zaleznie od tego co podawala w danej chwili pogodowka system dzialal jak powyzej. Teraz w peleciaku stusuje podobna zasade. Z tym ze w przypadku dogrzania lub schlodzenia pomieszczen zawor przymykany lub otwierany jest proporcjonalnie. Sztywna nastawa mieszacza to nie do konca dobre rozwiazanie. U mnie w tej chwili na grzejniki leci sobie 28 stopni. Pomimo ze grzejniki nawet nie sa letnie to uklad grzeje. A w domu 22,8 stopnia. Co ogrzewam i jak masz w opisie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zadaną temp.na kotle 60 st., pogodówka pokazuje 47 st i kocioł tej temp. pilnuje czy tak ma być? po odłączeniu pogodówki,praca tylko z termostatem  pokojowym kocioł utrzymuje zadaną temp.60 st. Czy temp.47 st i  powrót 45 nie są za niskie?

Edytowane przez janjan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pogodowa powinna sterować zaworem  A nie kotłem. 

Temperatura na kotle 47*C =smoła w kotle. Tak nie może być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@jacekmury1 używając termostatow na grzejnikach lub nie puszczać wody na obieg grzejnikowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam do Was pytanie jako do uzytkowników piecy na ekogroszek. Pytanie jest czysto teoretyczne ale nie daje mi ono spokoju:)

Posiadam piec na pellet Viessmann Easypell. Piec ten posiada palnik typu retortowego, bardzo podobny do tych stosowanych w piecach na ekogroszek. Czy możecie mi powiedzieć co by się stało gdyby do tego pieca zamiast pelletu wrzucić ekogroszek?

Osobiście jestem bardzo ciekawy czy takie coś miałoby prawo działać, czu może jakiś podajnik ślimakowy nie dałby rady takiej próby.

Z góry dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Cześć Wszystkim,

Chciałbym Was prosić o podpowiedzi odnośnie problemu, który od kilku dni zaczął nagminnie występować w moim piecu.

Mianowicie od prawie 10 lat korzystam z kotła Bawaria-Seko 25kw. Różne eksperymenty swego czasu robiłem z ustawieniami, ale w tym roku mam w sumie te same, co w dwóch poprzednich sezonach grzewczych (z pominięciem delikatnych zmian na temp zadanej).

Do rzeczy - W ostatnich dniach piec 3 razy mi wygasł. Na sterowniku (st-37) widnieje komunikat "zbyt wysoka temperatura podajnika". Oczywiście kocioł się wygasza poprzez ciągłą pracę podajnika bez nawiewu. Przy tym występuje spore zadymienie w samym zbiorniku na opał. Odniosłem wrażenie, że ekogroszek zawiesza się w podajniku przez co ślimak podaje mniej paliwa do retorty. Nie wiem, czy to dobry trop. Ekogroszek jest (teoretycznie) ten sam od lat, kupowany w pobliskim składzie opału.

Poniżej na wszelki wypadek wklejam część ustawień:

Temp zadana - 55st.

Czas podawania - 7sek

Przerwa podawania - 36sek

Histereza - 2st

Przerwa - 30min

Siła nadmuchu - 3 bieg

Będę wdzięczny za wskazówki, co może być przyczyną takiej sytuacji. Jeśli trzeba uzupełnić jakąś informację czy podesłać zdjęcia to chętnie się podzielę.

ps.

Frustrująca sytuacja:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.