Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

Od tego sezonu zacząłem grzać kotłem retortowym Klimosz Eko LE 20 kW. Ogrzewam nim 220 metrów nie ocieplonego starego domu z oknami plastikowymi. Instalacja stara: grube rury i żeliwne grzejniki z zaworami termostatycznymi.

 

Ustawienia:

 

Podawanie: 5s

Przerwa: 24 s

Wentylator: 51%

Przesłona: otwarte tak na oko 40 %

Paliwo: Retopal

Temperatura spalin: około 150 C

 

1. Wydaje mi się że mam trochę za dużo spieków i niedopalonego opału. Przy obecnych temperaturach zużywam około 30 kg ekogroszku na dobę i może szło by troszkę z tego urwać.

2. Nie wiem jak sterować systemem grzewczym. Mam ustawioną krzywą pogodową i mam sterownik pokojowy. Na początku było tak że czujnik pokojowy mówił kotłowi stop i zanim znowu kocioł się załączył to cała instalacja mocno się wychłodziła. Teraz ustawiłem że nawet jak pokojówka mówi stop to i tak jak temperatura na CO spadnie poniżej od zadanej o 20% to kocioł i tak zaczyna grzać. W ten sposób grzejniki są letnie a nie zimne i wydaje mi się że mniej energii trzeba zużyć na dogrzewanie całego systemu niż na rozgrzewanie go od nowa.

 

Proszę o porady czy szło by coś tu poprawić.

W załączniku zdjęcia popiołu i jak wygląda niedopalone części oraz palnik podczas postoju.

Jak są niedopaly to się wydłuża przerwę. A żeby śpiewów mniej było czas podawania krótszy bądź mniej wiatru. 5s/24s zmień na 4s/20s bądź 3s/15s czestrzy ruch na palniki będzie krócej poda towar ale krótsze przerwy a tym samym w dłuższym czasie więcej ruchu przy takim samym zużyciu. Jak dalej będą niedopaly to wydluz przerwę następnego dnia o np 1 lub 2sek (trzeba małymi krokami ustawiać.

Jak nie będzie już niedopalow zajmij się śpiewam. Czyli zmniejsz trochę siłę nadmuchu ale też małymi krokami i sprawdz kolejnego dnia albo conajmniej po kilku godzinach od grzania i zmiany parametrów. Opróżniaj szufladę popełniła by widzieć efekty po każdej zmianie.

W zeszłym roku ojcu tak wyregulowalem kocioł. W tym roku wziął węgiel wysokokaloryczny a tym samym śpiewający się i generalnie zawsze wtedy będą spinki ale grunt by się wszystko dopala i nie blokowało palnika.

Ważne też by ogień przy górnych zakresach mocy jednak owiewal defektów bo inaczej będzie się sądzą zapraszać więc z redukcja nawiewu nie przesądzac.

Spaliny u ojca na wyjściu z czopucha na średnio 70 do 100mocy to zawsze powyżej 100°C do nawet 160 w mega mrozy ale średnio 120 nie przekraczają i pali się bez większych strat kominowych.

 

Co do starej instalacji czyli żeliwne grzejniki i grube rury czyli duży zlad wody oznacza że jak z podłogowka trochę - lepiej za bardzo nie wychladzac bo mają zwłokę jak z zimnego na ciepły maja się przestawić.

Czytałem że czujniki pogodowe to bezsens w takich instalacjach. Sprawdzają się u mnie na zwykłych grzejnika i piecyk gazowym który może pracować w szybkich cyklach grzania i szybko się odstawić. Kocioł węglowy jak się rozbija i nagle zakręcisz te grzejniki na zaworach termo lub pogodowa to zrobi to kocioł dalej chodzi. Nie potrzebujesz mocy a zanim ci wychamuje trochę minie mimo automatyki. Ja bym bez pogodowe spróbował na samych głowicach termo na grzejnikach.

U ojca też jest zawór 4drozny który na grzejniki daje stałe 45 stopni (sterowanie słownikiem i sterownikiem). To też pomaga by równa moc szła na grzejniki.

 

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam jestem nowy w srodowisku kotlow na eko . Mianowicie mam taki problem iz ustawilem idealne nastawy pieca dla mnie by nie bylo spiekow i tylko pyl przy 5s podawanie 65 przerwa i 50%dmuchawa piec defro ekr 14kw ogrzewam 100m2 to w podtrzymaniu robi mi sie duzy zlepiony spiek ktory utrudnia w nastepnym cuklu efektywna prace kotla dopiero po 6/7 cyklach spiek spada i kociol bluskawicznie dogrzewa pomocy co z tym zrobic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

No właśnie - też nad tym myślałem ale co wtedy jak kopczyk będzie duży i nagle braknie prądu...

Nie boicie się że zagotuje wodę w kotle ??

A co do kopczyka - to jeżeli jest duży w podtrzymaniu, to nie rośnie wam za szybko temp.? Bo umnie nawet jak chodzi pompa to z zadanej 57 robi się nieraz 67 - 70...

Pozdrawiam

 

Jak ja bym tak chciała. U mnie wypycha za dużo węgla i nie skończy się dopalac a już jest następny. Temperaturę 60 w podtrzymaniu trzyma tylko 5 min, a później spada do 56 i ciężko mu dobić do zadanej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem nowy w srodowisku kotlow na eko . Mianowicie mam taki problem iz ustawilem idealne nastawy pieca dla mnie by nie bylo spiekow i tylko pyl przy 5s podawanie 65 przerwa i 50%dmuchawa piec defro ekr 14kw ogrzewam 100m2 to w podtrzymaniu robi mi sie duzy zlepiony spiek ktory utrudnia w nastepnym cuklu efektywna prace kotla dopiero po 6/7 cyklach spiek spada i kociol bluskawicznie dogrzewa pomocy co z tym zrobic

Czas i przerwę możesz proporcjonalnie zmieniać da to ta samą moc. Np 5s na 65s to to samo jak 1 do 13 i teraz mnożyć można propozycje razy 3 bądź 4 czyli 3 do 39 i 4 do 52 to wszystko jest ta sama moc. Krótsze podawanie a co za tym krótsze przerwy częściej zruszaja kopczyk węgla w palenisku na retorcie i jest to bardziej korzystne niż długi czas podawania i długa przerwa bo nagle dobie do zadanej a sterownik nie wyrobi bo słaby algorytm może mieć i dużo Ci przejedzie zadania jak piszesz. Do tego krótsze przerwy i krótszy czas podawania to mniejsze śpiewanie węgla. Na koniec krótsze czasy i krótsze przerwy to lepsza mniej skokowa regulacja przerwy w celu zlikwidowania niedopalow bądź zapadną kopca. U ojca w skam p plus 12kw tak spokojnie dochodziłem do ustawien. Pomaga co prawda wahliwa retorta i dobry sterownik ale zasada jest ta sama.

 

Wysłane z mojego LG-D620 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wydłuż czas przerwy podawania do 35s i sprawdź, jak dalej będzie przesypywało to wydłuż o kolejne 5s i sprawdź i tak dalej i tak dalej

Musisz najpierw ustawić dobry tryb pracy, potem podtrzymanie

Jaką masz histezę CO ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jestem tu nowy i chciałbym wszystkich przywitać i prosić o pomoc. Piec rodziców protech 15kw, 120l zbiornik cwu, dom 100m2 nie ocieplony, sterownik geco 403p02. Proszę wytłumaczcie jakie ustawienia są lepsze. Piec na tą chwile 8sek podaje, 90sek przerwy i tak pracuje około 20 minut do uzyskania 48st ( dlatego do takiej temperatury ponieważ w domu jest 23st na tą chwile czekam na zawór 3 drożny, który zamontuje). Temperatura rury od podajnika 38-40st, natomiast temperatura czopucha 60st temperaturę mierze termometrem przylgowym. Po około 10-12 minutach wchodzi znowu w tryb rozpalania i tak w kółko. I teraz moje pytanie czy lepiej by było jakby piec podawał 6 sek- 68sek przerwy i rozgrzewał  się załóżmy w 20-25min? Kolejną sprawą jest czy czas podtrzymania ma za zadanie nie doprowadzić do wygaśnięcia w piecu, czy utrzymać piec przy zadanej temperaturze? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego jak byś poczytał trochę tematów o paleniu ekogroszkiem to od razu byś wiedział że masz za długą przerwę podawania

Ustaw na początek 5s podawania przerwa 30s i patrz co się będzie działo

Podtrzymanie nigdy nie utrzyma ci temperatury zadanej

Edytowane przez mafik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że czytam i i od tych wszystkich postów głupi jestem. Producent zaleca 15 sek, jak piec chodził na takich ustawieniach to w domu było 24-25st. Czyli mam zacząć od najniższej teraz nie pamiętam musiał bym podjechać do mamy, ale w tym sterowniku jest najniższy czas podawania 6sek. Jutro przestawię, a w jakim czasie ma podnosić temperaturę w np 20-25 minut czy tak jak niektórym 1st na min?

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chcesz przez to powiedzieć, że posiadasz kocioł na ekogroszek i masz w planach całą wyprodukowana energię z kotła wysłać do kaloryferów bez możliwości regulacji (np. termostaty na kaloryferach lub choćby zawór 3-4 drogowy? - no choćby skromny pilot pokojowy odcinający pompę z termostatem)

Szykują się kosmiczne rachunki za opał i piekło w domu w sezonie grzewczym, no bo nie da się dobrać optymalnie mocy kotła gdy za oknem +5...

Co innego gdy straty ciepła są duże np. -15 i kocioł zbliża się do osiągnięci mocy dedykowanej palnika ale samą proporcją podawania i przerwy dobrać proporcje aby na palniku było ok i w domu np. 22C - niemożliwe!

Ja na kotle mam zazwyczaj piekło - min. 65C tem. powtrotu 56C a w domu 21C - jedno nie może mieć wpływu bezpośredniego na drugie ( z moich obserwacji wynika że wzrost temperatury na kotle korzystnie wpływa na kocioł (jest czyściutko i sposób spalania paliwa)

Edytowane przez szakal31
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mogę powiedzieć piec zamontowałem rodzicom, żeby im było łatwiej. Gdzie tata pocieszył się piecem tylko miesiąc, a tak miało być pięknie. Najpierw męczyłem się ze spiekami, które wyeliminowałem regulacją przesłony na wentylatorze. Od tygodnia borykam się z ustawieniami pieca, żeby palił jak najmniej i doszedłem do ok 17-18 kg na dobę przy ustawieniach jakie podałem wcześniej. Wiem że muszę zamontować zawór 3d, również zamówiona jest pompa elektroniczna ibo 25-60. W planach mam również głowice termostatyczne HEIMEIER ponoć maja dobre opinie. Więc jestem otwarty na wasze sugestie co do regulacji pieca jak i usprawnienia instalacji co.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Zostałem szczęśliwym posiadaczem kotła DEFRO KOMFORT EKO 20 i w związku z tym mam kilka pytań ale najważniejsze to jest czy tak powinna wyglądać trmp.kotla bierząca (zdjęcie w miniaturze) Przypuszczam że nie.

 

Mam nadzieję że w dobrym temacie zamieściłem swój problem. Pozdrawiam

post-76345-0-79789400-1512492900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek podaj wszystkie informacje co i czym opalasz, jakie masz nastawy, popatrz w historię co ludzie podają na początek, jakie informacje są ważne żeby nie ciągnąć tematu w 40 postach zanim dojdziemy jak to wygląda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek chciałbym napisać że ostatnio zmieniałem grzejniki (2szt) i piec tak zaczął pracować, przynajmniej tak mi się wydaje że wcześniej wykres był bardzo łagodny wręcz książkowy ;) ponieważ grzałem tylko bojler i grzejnik w łazience.

Już sam trochę przestawiałem czasy.

 

 

Kocioł: DEFRO KOMFORT EKO 20, sterownik K1Pv4 adaptive

Dom: powierzchnia ~200 m2. Na parterze 4 grzejnik (z zaworami kulowymi), na piętrze 6 grzejników (z zaworami kulowymi) instalacja C.O stara. Dom ocieplony z zewnątrz styropianem (niestety w tej chwili nie mam wiedzy jaki). Sufity na piętrze ocieplone watą (niestety w tej chwili nie mam wiedzy jakią)

Instalcja stara

CWU: zbiornik ~200l, temperatura zadana 45 stopni, histereza 5 stopni.

Brak: czujnika temperatury powrotu, brak ochrony powrotu, brak czujnika temperatury zewnętrznej.

Ustawienia na kotle:

praca z PID

temperatura zadana 60 stopni

min. praca podajnika 2sek

max. praca podajnika 5sek

min. przerwa podawania 35sek

max. przerwa podawania 60sek

korekta powietrza -2%

temperatura spalin waha się obecnie pomiędzy 100 a 140 stopni

temperatura podajnika obecnie 22 stopnie

moc kotła 85%

Węgiel: SZTYGAR ekogroszek ultra 26-28 MJ/kg

 

Zdaję sobie sprawę że z pomocą na odległość jest jak wróżenie z fusów ale poproszę o jakieś rady.

 

Mam parę pytań ale wszystko może poczekać bo póki nie uporam się z gwałtownymi spadkami temperatury nie ma co bawić się z resztą.

Edytowane przez pbog1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kolego po pierwsze na dzien dobry wyłącz pid ;) Pierw dojdź manualnie do ustawień.

 

Nie wiem jaki masz sterownik ale spróbuj zacząć tak: temperatura C.O. 58 stopni, czas podawania 5 sekund (tego nie ruszaj), przerwa podawania  (ja bym proponował na początku) 60 s, nadmuch (nie wiem jaki to ekogroszek nigdy nim nie paliłem ale wygląda na mocny (na stronie www.wegielsztygar.pl jest napisane:

 

"W naszej ofercie posiadamy zarówno węgiel polski jak i importowany.[/size]

Obecnie oferowana partia węgla pochodzi bezpośrednio z Kolumbii."

A więc szczerze nie mam pojęcia jak to się pali :D w każdym bądź razie daj na samym początku 16% nadmuch. 

 

Napisz jak sprawa wygląda np po dobie od wprowadzenia tych parametrów. Jak szybko piec doszedł do zadanej temperatury, jak wygląda popiół itp.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie. Czy temperatura rzędu 65-70 stopni w miejscu przy wejściu obudowy ślimaka do pieca to coś niepokojącego ? W miejscu gdzie znajduje się czujnik, temperatura obudowy ślimaka wynosi około 40- 45 stopni ( mierzone termometrem elektronicznym, takim jak mierzy się temperaturę człowieka). Pytam się bo gdy paliłem pelletem cała obudowa ślimaka była letnio-ciepła.

Druga sprawa. Czy moje palenisko wygląda prawidłowo (nie jest za wysokie albo za płytkie). Będę wdzięczny za rady, kupiłem dom i zgłębiam tematy CO ;)

Piec to Per eko ksr 14 KW

Poniżej zdjęcia z uwzględnieniem miejsc pomiarów temp.

 

post-76703-0-98938600-1516304644_thumb.jpg

post-76703-0-56017000-1516304689_thumb.jpg

post-76703-0-97538400-1516304764_thumb.jpg

post-76703-0-74404200-1516304788_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Może i ja podzielę się swoimi ustawieniami.

Od jakiegoś 1,5 miesiąca przeszedłem na PID + wyłaczyłem halotron. Przy obecnych temp. od -1 do +8oC kocioł pracuje na minimalnej mocy 25%, temp. zadana 69oC, korekta powietrza dolna +1, górna +9, w ustawieniach serwisowych - min. czas podawania 2s, max. czas podawania 95s. Przy fabrycznych ustawieniach max. czas podawania 60s kocioł w PID przechodził mi w nadzór i produkował dużo sadzy oraz niedopalał ekogroszek. Obecnie chyba od 4 tygodni kocioł ani razu nie przeszedł w nadzór. Dodatkowo od strony podajnika dołożyłem cegłę szamotową.

post-65558-0-19776600-1521208660_thumb.jpg

post-65558-0-51905500-1521208660_thumb.jpg

post-65558-0-77734700-1521208660_thumb.jpg

post-65558-0-03550100-1521208661_thumb.jpg

post-65558-0-29670300-1521208661_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Witam wszystkich sympatyków czystego spalania w swoich kotłach. 

Taka ciekawostka. 

Czy ktoś z was zaobserwował u siebie  na retorcie niebieskie płomienie ?

Czy tylko żółto-pomarańczowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, przy dłuższej pracy na 5% mocy i minimalnym lub zerowym odbiorze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.