Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienie paliwa kocioł Metal-Fach Smart Pellet WF


ASkoczek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim,

Posiadam piec Metal-Fach Smart Pellet 16kW i mam problem z ustawieniem podawania paliwa na nowym pellecie. Co bym nie kombinował to cały czas na końcu palnika i w popielniku zbierają mi się spieki. Nie są bardzo twarde i kruszą się przy dotknięciu ale mimo wszystko nigdy wcześniej nie miałem z tym problemu.

Aktualne ustawienia to:
Temperatura zadana 70°C
Histereza 15°C
Czas podawania: 4,5s
Czas przerwy: 22s
Moc wentylatora: 30%
Używany pellet to Edwood, niby z certyfikatem A1 więc wszystko powinno być OK.
Instalacja z zaworem 4D na ochronę powrotu i 3D na podłogówki.

Waga podawanego pelletu to 2,807kg / 10 min więc 16,842kg/h

Kombinowałem z nadmuchem w zakresie 28% - 40%, ale nie zauważyłem żadnej poprawy. Aktualnie na ustawieniu 30% nadmuchu temperatura spalin dochodzi do ok 110°C:

image.png.ee1e0e1172914c3c954e1aa8503c204c.png

Aktualnie piec spala mi ok. 20kg pelletu na dobę, dom parterowy, nowo wybudowany, dobrze docieplony (20cm na ścianach, 30 na stropie) ok 175m2 ogrzewanej powierzchni (165 użytkowej + 36m3 garażu ale tam praktycznie ogrzewanie jest zakręcone). Nie wiem czy to dużo czy normalnie.

image.png.78288c35958f0ea2d9b6ffff104673cb.png

Mam też zamontowaną sondę lambda, ale aktualnie jest wyłączona i nie steruje wentylatorem bo luzuje się w czopuchu i wypada fałszując wyniki. Niestety serwis już n razy przyjeżdżał i nie za bardzo może sobie z tym poradzić.

Mam dostęp przez econet i zbieram dużo danych z pieca do własnego systemu więc jak potrzebujecie dodatkowych informacji to być może będę je miał.

Z góry dzięki za wszystkie podpowiedzi.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dom z lat 30 tych
Ocieplenie ścian 10 cm
Dach 15 cm wełna
Kocioł 25 kw
Palnik pelletowy Viper 25 kw
Ustawiony na maks moc 6 kw
Zawór 3 d temp. Na kaloryfery 36 stopni plus 4 stopnie na 10 pogodowka

170 m2
Temp. 23 stopnie

Spalanie dziś ok 25 kg pelletu no name

Temp. Zadana 73 stopnie ale maks osiąga 72
Histereza 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi spiekami za wiele nie zdziałasz. To zanieczyszczenia w pellecie, które w procesie spalania się zwyczajnie topią. Z tego co widzę to palnik w tym kotle jest bez samoczyszczenia i bezproblemowo da się w czymś taki spalić tylko pellet najwyższej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, mkaczko napisał:

Witam

Dom z lat 30 tych
Ocieplenie ścian 10 cm
Dach 15 cm wełna
Kocioł 25 kw
Palnik pelletowy Viper 25 kw
Ustawiony na maks moc 6 kw
Zawór 3 d temp. Na kaloryfery 36 stopni plus 4 stopnie na 10 pogodowka

170 m2
Temp. 23 stopnie

Spalanie dziś ok 25 kg pelletu no name

Temp. Zadana 73 stopnie ale maks osiąga 72
Histereza 4

Czyli u mnie idzie trochę mniej ale różnica w ociepleniu domu też jest duża.

23 godziny temu, Outsider napisał:

Z tymi spiekami za wiele nie zdziałasz. To zanieczyszczenia w pellecie, które w procesie spalania się zwyczajnie topią. Z tego co widzę to palnik w tym kotle jest bez samoczyszczenia i bezproblemowo da się w czymś taki spalić tylko pellet najwyższej jakości.

Palnik ma czyszczenie, nie wiem dokładnie kto im dostarcza te palniki ale oznaczają go jako PPW Samoczyszczący:

https://metalfachtg.com.pl/project/kociol-ecodesign-smart-pellet-wf/

Wydaje mi się, że ten pellet nie jest jakiejś tragicznej jakości. Sterownik kotła niestety nie pozwala na ustawienie pracy wg. wagi. Czy moje ustawienia podawania wydają się prawidłowe? Chciałem też przełączyć się na fuzzylogic, ale tam ustawienia są już bardziej skomplikowane. W internecie znalazłem kilka kalkulatorów podawania na trybie standardowym, ale nie wiem czy można im ufać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam taki pięć jak ty, montaż końcem listopada dom 130m2 przedwojenny gruby mor oprócz 2 okien wszystkie 3 szynowe grzejniki w sypialni podłogowa zawór 4d, i podłogowa wpieta pod grzejniki, podawanie 10 odstęp 20 nadmuch 55, mieszacz na 57 obniżenie o 2 od temperatury zadanej pokojowej, piec na 70 histereza 20, cwu 60 harmonogram do 40 prawie na cały dzień histereza na 20, i praktycznie pięć grzeje dom a cwu dogrzewa się grawitacyjnie, to jak narazie najlepsze ustawienia na grzanie jak dla mnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.