Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Lazar SF31/440 - wymiana doświadczeń/zmniejszenie spalania.


radswi1588

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry wszystkim,

od 2 tygodni jestem szcześliwym? posiadaczem kotła lazar sf31. Szczęśliwym nie do końca ponieważ spalanie w ostatnich 2 dniach przy temp na zewnątrz 5*C wynosi 60kg/doba.

Dom z lat 80-tych, izolowany od strony zewnętrznej 8cm, okna nowe 3 szybowe, wszędzie grzejniki aluminiowe, cała nowa instalacja w miedzi. Metraż w domu około 220m2.

Piecyk stoi w kotłowni, wszystkie rurki izolowane. W instalacji posiadam 2 obiegi na zaworach 3 drogowych. 1 zawór - część "dzienna" z temp na mieszaczu 45*C, 2 zawór - część nocna i klatka schodowa 40*C.

Dzień po instalacji był u mnie serwisant od lazara i poustawiał kocioł na:

Temperatura zadana na kocioł 70*C

H2 i H1: 10 i 8*C

Modulacje/podawanie/przerwa w sekundach

100%/4/10s.

50%/4/20s.

30%/4/53s.

Temperatura zadana na CWU:

42*C, histereza 8*C, nocne obniżenie o 10*C

Czyszczenie co 6h.

W tej chwili mam załączone sterowanie pogodowe z krzywą wynoszącą 1.2 i przesunięciem +2*C na mieszaczu nr. 1 (część dzienna)

Zadana temperatura na czujniku w domu to 22.1*C, po jej osiągnięciu temperatura na mieszaczach spada o 5*C. Histereza 0,6*C

Jeśli chodzi o prace na modulacjach to wygląda to następująco:

15% czasu na 100%

60% czasu na 50%

25% czasu na 30%

Rozpalanie wychodzi średnio co 6h.

Bardziej doświadczeni użytkownicy możecie coś polecić by zmniejszyć spalanie? Ewentualnie w którą stronę próbować zmieniać?

____________________

pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienia w sterowniku wyglądają na OK. Pytanie podstawowe to jaka powierzchnia jest ogrzewana i jak wygląda kocioł w środku. Czy np nie ma sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozbierałem górnej pokrywy, jedynie chciałem zobaczyć jak wygląda popiół. W załączniku wysyłam zdjęcie. Co do domu jest to w tej chwili 200-220m2. Będę trochę powiększał metraż.

261664353_1484093705295495_8653148400397803508_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tę powierzchnię to nie jest jakieś przesadne spalanie. Zwłaszcza, że ocieplenie jest niespecjalne. Pellet się spieka. To duża ilość zanieczyszczeń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, ustawione na 55*C. Docelowo będzie piec grzał powierzchnię 350m2, dlatego taka decyzja. Ale puki co będzie ogrzewał 220 przez 1-2 lata. Piecyk musiałem zmienić z powodu przepisów.

Takie podawanie na modulacji 30% nie jest zbyt małe? Wychodzi mi z obliczeń 4 sekundy podawania i 53 sekundy przerwy 3,6kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na mieszacz nr 1 idzie 45*C, na mieszacz nr 2 idzie trochę mniej - 42*C. Są to takie temp na grzejnikach, które w paleniu ciągłym utrzymują w domu 21-22*C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do spieków, to biorę od sąsiada, który w okolicy ma bardzo dobre opinie na temat pelletu. Mówisz, że duże podawanie, ale podawanie przy 30% 4/53 chyba jest i tak już małe na taki dom? To samo dla 50% 4/20. Komin jest wysoki na 12m, jest zamontowany regulator ciągu, chociaż nie był jeszcze ustawiany. Próbując dostosować CO do zadanych musiałem zmniejszyć dmuchawę na 20% przy 30% modulacji. Wtedy utrzymywana była zadana CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nowy użytkownik pelletu szukam nowych ustawień/polepszenia obecnych, by te spalanie było jak najmniejsze. To forum jak zauważyłem odwiedza dużo osób, które jest obeznane w temacie, być może ktoś coś zauważy do poprawy, sprawdzenia.

Pytanie hipotetyczne: Co gdyby ustawić w modulacji dla 30% np. podawanie 4s i przerwa 30s? (tak aby była utrzymywana stała temp kotła i nie skakała modulacja pomiędzy 50, a 30%) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poście #9 dostałeś radę  i co?

25 minut temu, radswi1588 napisał:

Co do spieków, to biorę od sąsiada, który w okolicy ma bardzo dobre opinie na temat pelletu. Mówisz, że duże podawanie, ale podawanie przy 30% 4/53 chyba jest i tak już małe na taki dom? To samo dla 50% 4/20. Komin jest wysoki na 12m, jest zamontowany regulator ciągu, chociaż nie był jeszcze ustawiany. Próbując dostosować CO do zadanych musiałem zmniejszyć dmuchawę na 20% przy 30% modulacji. Wtedy utrzymywana była zadana CO.

Ustaw regulator ciągu na 15Pa, zapisz stare nastawy na kartce i wtedy je zmniejszaj, przecież nie jest potrzebna praca na 100% mocy, jak raptem wykorzystujesz moc  rzędu 10kW.

Temp na kotle tak wysoka też ci nie potrzebna , masz mieszacze , które i tak ją  zmniejszają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest jak kocioł dużej mocy i pali się w nim na okrągło utrzymując temperature zadaną kotła by mieć zapas energi do sterowania pogodowo ,a do pogodowo to potrzebny bufor albo dobrze dobrany kocioł z dobrą modulacją a to kocioł na paliwo stałe i w pewnych okresach i tak tej modulacji braknie , taki kocioł musi się odstawiać w postoje a nie pracować na okrętkę ,jak się tylko wyłącza żeby się oczyścić to Cię pożre finansowo ,te spieki też mają wpływ pellet się sypie a ogień lichy bo spiek tłamsi ogień . 

Trudno mi oceniać czy to dużo bo nie wiem do końca zapotrzebowania twojego domu i jaką temperaturę tam utrzymujesz , u mnie ostatnie dwie doby to po 15 kl na dobę poszło a temperatura za oknem około zerowa ,ale kocioł nie pracuje na okrągło dom dogrzany to termostat wyłącza kocioł . Powiem Ci więcej grzeje tunel foliowy 7metrów na 20 3.9 m wysoki temperatura w nim 10 st palnik  kipi36 kw w kotle 75 kw i 60 kl pelletu to przy minus 15 st mi pobierał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.