Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Agregat prądotwórczy do zasilania domu


Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego już czasu myślę sobie o takim agregacie. Po ostatnich straszeniach w mediach blackoutami myślę intensywniej. Ciekawe czy to realne zagrożenie czy komuś na świecie agregaty się nie sprzedają.

Układ elektryczny w domu to TNS. Agregat będzie jednofazowy inwerterowy o mocy nom. 5 kW. Moc szczytowa 7 kW.  Moc silnika 11 KM.. Jak oceniacie taki schemat. Oczywiście nie ma na nim licznika i zabezpieczeń, które są naturalne.

TNS.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregatu raczej nie uziemisz rozsadnie. RCD tez raczej niepotrzebny, zabezpieczenia beda za przelacznikiem Siec-Agregat juz w instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, PioBin napisał:

Agregatu raczej nie uziemisz rozsadnie

Dlaczego? Agregat będzie w garażu z wydechem poprowadzonym na zewnątrz. To samo mogę zrobić z uziemieniem. Kabel min. 10 mm przekroju podłączam do trzymetrowego pręta wbitego w glebę. I może uzyskam 1 Ohm. A jak nie to okolice pręta będę regularnie podlewał 🙂 W końcu to ogród. A jeżeli chodzi o RCB to kabel zasilający będzie poprowadzony w ziemi. Tak że na pewno nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Outsider napisał:

Kabel min. 10 mm przekroju podłączam do trzymetrowego pręta wbitego w glebę.

Dlatego napisalem „rozsadnie”. Pomijajac pret i wynik uziemuenia to gdzie podlaczysz druga strone kabla?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na agregacie jest przyłącze do uziemienia. A ciekawi mnie jak to będzie działało. Bo agregat daje jedną fazę. Prąd rozprowadza się mostkiem na trzy. Nie będę co prawda używał silników trójfazowych. Ale rozumiem, że na zasilaniu nie będzie przesunięcia fazowego na poszczególnych fazach w trybie zasilania awaryjnego. Cholera kłania się tu trochę brak wiedzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwykłe agregaty nie nadają się do zasilania budynków, bo pracują w IT. Do tego także nie zostanie spełniony SWZ. Do zasilania budynków są stacjonarne agregaty, zaprojektowane dla potrzeba zasilania budynków dla instalacji odbiorczej TN-C-S/TN-S. Zwykłe agregaty są tylko do zasilania elektronarzędzi, a trochę lepsze mniej wrażliwej elektroniki. W nich nawet nie ma N(neutralnego) - zasilają w IT a w domu jest TN-C-S, albo TT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, emigrant napisał:

Do tego także nie zostanie spełniony SWZ

Wyjaśnij.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Witek-z-Ulicy napisał:

Najlepiej wydzielić sieć w domu, tylko do zasilania awaryjnego (oświetlenie, ogrzewanie, lodówka, itp.).

Jak?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agregatu bym nie uziemial bo to i tak nic nie da.

Siec w domu bedzie IT. Pytanie czy moze byc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz agregat, to sprawdź ich gniazda do których można podłączyć odbiory zasilane z agregatu - powinny być tam 3 żyły , w tym żyła ochronna podłączona do obudowy agregatu , więc jakby nie patrzył przez zasilenie odbiorów w domu sam agregat zostaje spięty z uziemieniem budynku.

Ponadto w waszych rozumowaniach jest błąd - uwzględniacie jak jest zasilany budynek z sieci, a podstawowym warunkiem podłączenia agregatu do domu jest odłączenie tej sieci !!! 

Agregatu nie powinno do podłączać do układów zasilania 2 przewodowego , gdzie styk ochronny jest podłączony do przewodu N- czyli do starszych układów odbiorczych TN-C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg z instrukcji. Przypominam, że agregat jest inwerterowy. Musi się nadawać do zasilania budynków. Tak jest w opisie. Wklejam też część schematu jak wyjścia z inwertera są rozprowadzone do wyjść zasilania. Mam nadzieję, że będzie widoczna. Na rozdzielnicy generatora mogą być trzy rodzaje podłaczeń. Jednak zawsze występuje gniazdo CEE ( jak dobrze pamietam nazwę) gdzie nie ma możliwości zamiany N i L.

 

Uziemienie

Agregat jest wyposażony w system uziemienia, łączący elementy ramy konstrukcyjnej
generatora z zaciskami uziemienia w gniazdach prądu zmiennego AC. Do zacisku uziemienia
nie jest podłączony przewód zerowy prądu zmiennego

Podłączanie do instalacji elektrycznych budynków

Podłączenie agregatu do instalacji elektrycznej budynku może wykonać jedynie
wykwalifikowany elektryk po zainstalowaniu przełącznika izolacyjnego, zgodnie z wszelkimi
obowiązującymi przepisami prawa oraz lokalnymi przepisami użytkowania urządzeń
elektrycznych.

GEN.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczerpniete z instrukcji obslugi mojego agregatu:

- Nigdy nie podłączaj agregatu do gniazdek w budynku.

- Ochrona przeciwporażeniowa zależy od zastosowanego bezpiecznika, a wartość bezpiecznika uzależniona jest od modelu agregatu. Jeśli bezpiecznik wymaga wymiany to musi być on wymieniony na taki sam, mający identyczne parametry techniczne.

Uziemianie neutralnego przewodu generatora może być wykonane jedynie przez wykwalifikowanego elektryka pod warunkiem zastosowanie dodatkowej ochrony przeciwporażeniowej. (PN-EN 60364-4-41).

- W przypadku zastosowania agregatu do zasilania istniejącej sieci, np. domowej lub warsztatowej, należy zweryfikować skuteczność ochrony przeciwporażeniowej zastosowanej w tej sieci. Dodatkowe zabezpieczenie może okazać się niezbędne ze względu na niski prąd zwarciowy agregatu. Podłączenie agregatu do takiej sieci może być wykonane tylko przez wykwalifikowanego elektryka z odpowiednimi uprawnieniami.

- Uzwojenia generatora nie są podłączone do uziemienia. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczne i eliminuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. W przypadku zastosowania agregatu do zasilania sieci odbiorczych w systemie TN lub TT konieczne jest podłączenie punktu neutralnego uzwojenia generatora do zacisku PE, uziemienie urządzenia zgodnie z wymaganiami normy PN-EN 60364-4-41 oraz dodatkowe zabezpieczenie przeciwporażeniowe - wyłącznik różnicowo- prądowy o prądzie zadziałania nie przekraczającym 30 mA. Instalacja tego urządzenia musi być przeprowadzona przez wykwalifikowanego elektryka

 

Tak wiec nie mialem racji o uziemieniu.

Przy czym roznicowki juz masz. Prawdopodobnie „N” na agregacie jest wyprowadzone na zewnatrz i podlaczone do zacisku. Stad trzeba do PE w budynku (raczej nie preta w ziemi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, sambor napisał:

A możesz podać co to za cudo?

Honda EU 70is

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uziemienie

Agregat  jest  wyposażony  w  system  uziemienia,  łączący  elementy  ramy  konstrukcyjnej generatora  z  zaciskami  uziemienia  w  gniazdach  prądu  zmiennego  AC.  Do  zacisku  uziemienia nie jest podłączony przewód zerowy prądu  zmiennego.

źródło:
strona 47 instrukcji agregatu prądotwórczego Honda EU70is
https://www.mojahonda.pl/download/agregaty/EU70is_2019.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, PioBin napisał:

Uzwojenia generatora nie są podłączone do uziemienia. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczne i eliminuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym.

@Witek-z-Ulicy To samo u mnie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Witek-z-Ulicy napisał:

,,,  Do  zacisku  uziemienia nie jest podłączony przewód zerowy prądu  zmiennego. ,,,

 

Godzinę temu, PioBin napisał:

,,, Uzwojenia generatora nie są podłączone do uziemienia. Dzięki temu urządzenie jest bezpieczne i eliminuje ryzyko porażenia prądem elektrycznym. ,,,


No to mamy problem.
Wyłącznik (wyłączniki) różnicowoprądowy zamontowany w instalacji elektrycznej budynku, nie będzie działać prawidłowo.
Należało by zmierzyć pętlę zwarcia każdego obwodu podłączonego do agregatu prądotwórczego i zweryfikować zabezpieczenia nadmiarowo-prądowe tych obwodów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie do końca. Właśnie jak na początku zaznaczyłem można zastosować taką ochronę 2 w 1. Czyli RCBO.  Po odłączeniu sieci w razie czego ochrona to zadziała. Pomimo brak sprzężenia N i PE czyli uziemienia. PE nie odłączamy na przełączniku zasilania. Czyli uziemienie mamy niezależne od rodzaju zasilania. Tak to rozumiem.

Wyłącznik RCBO firmy Hager to jedno urządzenie, które spełnia zarówno funkcje ochrony dodatkowej, jak i uzupełniającej. Dzięki umieszczeniu obydwu funkcji w jednej obudowie, znacznie obniżył się czas potrzebny na wykonanie prac instalatorskich, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa i komfortu pracy. Wyłączniki różnicowoprądowe z członem nadprądowym w momencie zadziałania wyłączają zarówno biegun fazowy, jak również biegun neutralny

 

RCBO.JPG

TNS — kopia.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.