Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie bojlera/poprawność instalacji


zimownik

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Na wstępie proszę o wyrozumiałość ale nie tworzyłem nigdy takich schematów więc może być nie idealny jeśli w ogóle poprawny.

Posiadam instalację CO od 5 lat z kotłem na ekogroszek. Instalacja jest w miedzi (prawie cała). Po tych kilku latach przyszła kolej na podłącz bojlera stojącego (z wężownicą 140L)ponieważ stare źródło dostarczania ciepłej wody kończy swój żywot. I tu pojawiły się dylematy. Na grafice na zielono zaznaczyłem grzejniki drabinkowe na parterze (1szt) i piętrze (1szt) które chciałbym podłączyć do obiegu z bojlerem aby mieć ciepło w łazience w okresie przejściowym a nie musieć ogrzewać całego domu.

Na drugiej grafice pomiędzy kotłem a bojlerem jest korytarz (bojler w innym pomieszczeniu) dlatego rury są u góry. Instalator kotła naszykował już podłącza w formie zaworów odcinających 3/4 cala gdzie wpiąć bojler. Teraz przechodząc do sedna sprawy mam pytania:

1) Bojler ma podłącza 1'', instalator naszykował wyjście na 3/4''. Jaką średnicę zastosować rury w miedzi 22 czy 28? Czy może do rozgałęzienia na grzejniki 28 a dalej 22?

2) Czy nie powinienem dołożyć gdzieś odpowietrznika?

3) W przypadku gdy pompa do cwu byłaby wyłączona istnieje ryzyko wyciągania ciepłej wody z bojlera? Mam również na myśli uchodzenie jej na pion grzejników w łazienkach.

Za pompą w obiegu do bojlera ma być jeszcze zawór zwrotny którego zapomniałem dodać.

 

Bez tytułu.jpg

Bez tytułu a.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.