Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Regulacja przepływu na zaworach termostatycznych


Jozefg1

Rekomendowane odpowiedzi

Była wymiana grzejników, zaworów termostatycznych  z głowicami i chyba nareszcie koniec ze zbieraniną bo jak dotąd robiło się z tego "co było" .

Przyszła pora na regulację instalacji ale jak toto ugryźć? Nigdy tego nie robiłem.

Wszystkie zawory z głowicami  Schlosser ze wstępną nastawą przepływu   1 - 8

Grzejniki stalowe moc dla zasilania 55*C i nastawy :

C33 2300W        -8

C33 2300W        -8

C22 1700W         -6

C221700W          -6

C22 1200W         -5

C22 1050W         -5

drabinka 600W   -4

Czy takie ustawienia na początek mogą być?

  Poproszę bardziej doświadczonych Kolegów o  uwagi i weryfikację czy ja podszedłem do tego prawidłowo czy może skorygować ustawienia...

 

SCHLOSSER.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulacja nastaw to regulacja przepływu przy całkowicie odkręconym pokrętle na grzejniku. Zwykle na parterze się zawęża, a na piętrze poszerza przepływ żeby równo grzało, ale jest to zależne od instalacji ( przekroje rur, pompa na 1 czy 3 biegu?). Tak samo w poziomie ostatni grzejnik - szerszy przepływ. 

Wszystko wyjdzie w praniu. Jak za ciasne przepływy zrobisz przy pompce na 3 biegu to będziesz słyszał w nocy jak się głowica otwiera/przymyka - syczenie, gwizdanie, piszczenie ( trzeba zwiększyć przekrój, albo pompkę dać na 1 bieg). Grunt to by trzymało stabilnie temperaturę w poszczególnych pomieszczeniach i nie hałasowało. 

Głowice termostatyczne moim zdaniem dają lepszy komfort cieplny niż te pogodówki czy zawory 3D. W każdym pomieszczeniu możesz mieć inną temperaturę ( sypialnia, łazienka) niezależnie ile stopni za oknem czy na kotle - co też przekłada się na zużycie opału.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa autoadapt , jeden poziom, nie ma pięter,  do każdego grzejnika jest podobna odległość, nie ma "bliższych" czy "dalszych".

Chodzi mi o to czy dobrze ustawiłem podział ciepła na poszczególne grzejniki.

Wiem że to się liczy ale ja nie jestem hydraulikiem i nie wiem jak liczyć te przepływy 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK!  Dzięki za podpowiedź!  😄 
 Może nie uwierzysz ale sam się zastanawiałem czy tak nie poustawiać... 😄

 Dobra - lecę przestawić, zobaczymy jak to wyjdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyreguluj dobrze bo na własnym doświadczeniu przy grzejnikach Alu za duży przepływ powodował niższa temperaturę w pomieszczeniu przykład głowica termostatyczna otwarta na 5 (38stopni zasilanie ) temperatura 21 głowica na 3,5 zamknięty przepływ temperatura 22 stopnie , otwarcie znowu na 5 i pełny przepływ to spada temperatura w pomieszczeniu , testowałem to na kilku pomieszczeniach i różnych temperaturach zewnętrzych . 
Co prawda nastawy wstępne mam pod deltę 10 tak zalecano , ale zmienię na 15 wtedy zobaczymy efekty …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adamu  -  Ty piszesz o nastawach wstępnych zaworów termostatycznych  czy nastawach głowic termostatycznych?

Bo ja pisałem o nastawach zaworów co zresztą ilustruje foto... 😄 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawy wstępne zaworów , u mnie dodatkowo założone są głowice , dałem przykład jak wyglada sytuacja gdy zdejmę głowice lub ustawie ją na full i liczy się wtedy sam przepływ .

Z logicznego punktu powinna być większa moc i w pomieszczeniu powyżej 22 stopni , a jest inaczej …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem zakupione to urządzenie u mnie się nie sprawdziło , pompa pasowała łączyło obliczali przepływ zerowy a potem przy odkręcania grzejników Alu wywalało błąd , wgl ich nie było w programie wiec sprzedałem adapter i ustawiłem według instrukcji nastaw producenta zaworów heimeier pod delta 10 , dalej opisałem gdy są głowice na odpowiednią nastawę mam 22 stopnie gdy dam na full(brak głowicy) to spada temperatura w pomieszczeniu tak jakby przepływ był za duży i grzejnik nie oddawał ciepła …

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.