Skocz do zawartości
IGNOROWANY

STALMARK EKOSILVER II 10 kW - czyż nie miało być pięknie?


duch74

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Panowie,

Piszę tego posta z nadzieją na pomoc i wspólne rozwiązanie problemów z nowym kotłem na pellet – nie ma na miejscu więc borykam się z problemem „zdalnie”. A więc od początku.

 

Mam nowy piec na pellet Stalmark Ekosilver II o mocy 10 kW. Jest do dom szeregowy o powierzchni 100 m2, nieocieplony, instalacja z lat 90, są dwa duże grzejniki żeliwne, reszta aluminium, duże przekoje pionów, więc myślę że zład wody również jest spory w tej instalacji.

1.      Mam założony zawór 4D jako ochrona powrotu – i tak wiem, że to średni pomysł i że wcale ten zawór tak dobrze powrotu nie zabezpiecza, będę w przyszłym roku instalował dodatkową pompę na ochronę. Jak to ogarnąć? W którym miejscu włączyć ją w instalację ? Między jakie elementy a jakie ? Schemat instalacji w załączeniu.

2.      Druga sprawa to spalanie pelletu – przy pogodzie +7*C kocioł spala 20 kg pelletu na dobę przy prawie zerowym zużyciu CWU. Trochę dużo, dzwoniłem z tym pytaniem na serwis i pozmieniałem w ustawieniach czas podawania na 3s oraz mniejszy nadmuch – wartość spalanie nic nie spadła, nadal jest 20 kg na dobę… Wg mnie jest to dużo i czy są jakieś sposoby żeby to spalanie spadło ? W domu jest ścienny regulator i nastawione na +22*C…. Czytałem że dobrą opcją jest praca w modulacji – jak to włączyć ? Czy w ogóle w kotłach STALMARK jest taka opcja ? Podratujecie Panowie? Mi już naprawdę brakuje sił, zwłaszcza że jak przyjdą mrozy po -10*C to spalanie wskoczy na 40 kg na dobę pewnie…

Co o tym myślicie ?

3.      Jeśli dam pompę kotłową to spalanie spadnie dzięki stabilniejszej pracy kotła ?

4.      Może tu wina leży po stronie zawory 4D ? Temp. zadaną zaworu mam na 50*C, kocioł na 61*C, CWU na 49*C, histereza kotła 5*C, CWU 13*C.

5.      Do tej pory spalałem około 3 t węgla i 1 m3 drewna.

DSC_1363.JPG

DSC_1359.JPG

DSC_1357.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, duch74 napisał:

Schemat instalacji w załączeniu.

Schemat jest zly i nie odzwierciedla instalacji.

Pompa bedzie stabilizowac prace kotla i podniesie temp. powrotu. Raczej zalecana.

A czy mniej czy wiecej spali to temat rzeka… i nie zalezy to tylko od tej pompy ale calej instalacji, budynku, komfortu, ustawien kotla, itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Schemat może wizualnie nie rewelacja ale wszystko się zgadza. Pompę na powrocie będzie ciężko wstawić, mało miejsca powinna być na odcinku powrotu od zaworu 4 drogowego a powrotem z bojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, 1mps napisał:

Schemat może wizualnie nie rewelacja ale wszystko się zgadza.

Nie zgadza sie z instalacja. I nie jest poprawny.

Pompa CO nie w ta strone i sprobuj przepchnac wode na 4d z prawej strony do lewej…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aleś ty spostrzegawczy, o ta strzałkę ci chodzi no bez przesady. Kolega już pomyślał że ma spapraną instalacje. Błąd graficzny dla laika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaden „techniczny” takiego bledu nie popelni i kazdy „techniczny” zauwazy. Bardziej wskazuje na brak zrozumienia jak to dziala i to jest gorsze niz „strzalka” w pompie.

Wracajac do sedna. Autorze pompe zamontuj, zawory zwrotne rowniez, chyba ze tylko ich nie narysowales…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, zaworki zwrotne są.... Dalej mnie martwi to spalanie bardzo duże...chyba zostanie nic innego jak zrobić ocieplenie dachu....
Ludzi piszą że mają spalanie takie jak ja, czyli rzędu 20 kg na dobę przy aktualnych temperaturach w NIEOCIEPLONYCH domach rzędu 180 m2... i nie wiem jak patrze na swoje 100m2 to wygląda na ekstremalnie dużo...

Jeśli chodzi o pompę jako zabezpieczenie powrotu to będzie ona tu?

lokalizacja pompy.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie tam (bez bypasu). Poprawne miejsce podal kolega w poscie #3 :

12 godzin temu, 1mps napisał:

powinna być na odcinku powrotu od zaworu 4 drogowego a powrotem z bojlera.


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie spalanie trochę spadnie po wygrzaniu domu, ale i 20 kg to nie jest jakoś przesadnie dużo, jesli wcześniej spalałeś 3 t węgla. A ludzie mówią, że spalają 5 kg/dobę, a potem rok po roku kupują 4 t na sezon 🙂

Póki co w ogóle nie napisałeś, jaką masz temperaturę powrotu, więc nikt Ci tu nie wywróży co sie zmieni po montażu pompy krótkiego obiegu. Jesli jest istotnie niższa od 55C, to pompa może pomóc obniżyć spalanie. Tymczasowo możesz to zasymulować wyciągając czujnik z zasobnika cwu - pompa cwu zacznie pracować non stop,  po kilku godzinach układ sie ustabilizuje na wyższej temp. powrotu i wtedy porównaj spalanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to bajki ,że w nieocieplonym domu 100m2 spali 10 kg.Możesz sobie porównać ile wcześniej spaliłeś węgla .Średnio liczymy na okres grzewczy 210 dni .I teraz policz ile ci wyjdzie spalanie na sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolego, w dobrze ocieplonym domu z rekuperacją może zejdziesz przy temp. 0'C do 10. W nieocieplonym. Nie ma szans. 
Aby się dowiedzieć czy masz spalanie ok możesz wykonać proste obliczenia. Przelicz ten węgiel i drewno na kilodżule i zobacz czy się zgadza. 
Możesz skorzystać z tego prostego excelka:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Q-3G3ZNrP3y_DOU1DdBfaMFrrnS7zHkF_8Avoq7rpzg/edit?usp=sharing

i tak - przyjmując że:
1) sezon trwa od 1 października do 1 kwietnia,
2) kg węgla ma kaloryczność ok 26MJ,
3) m3 suchego drewna to ok 5000-6000MJ (odpowiednik ok 250kg węgla)
4) kocioł "śmieciuch" ma ok 70% efektywności,

to twoje zapotrzebowanie na energię wynosi ok 59000MJ na sezon. Podzielić to na dni i uwzględniając wyższą efektywność kotła (90%) - wychodzi spalanie 22,6kg na dobę. Biorąc te 2,5kg jako margines błędu wynikający z tego że nie wiadomo jakie drewno i jaki węgiel był w Twoim kotle używany, oraz to że nie wiadomo jaki miałeś wcześniej kocioł i czy prawidłowo go użytkowałeś, wychodzi w punkt. 
To jest czysta matematyka - tyle potrzebujesz energii aby zapewnić sobie komfort cieplny w sezonie przy statysycznie takiej zimie jak była w ostatnim sezonie na starym kotle. Nic więcej nie urwiesz aby nie było Ci w tyłek zimno bez ocieplenia domu. 🙂
Wklejam dla potwierdzenia obrazek z obliczeń.
image.thumb.png.aa2858ed2952ea3a84ff5ccc03f4e824.png


Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko właśnie nie za bardzo rozumiem dlaczego tak myślałeś. Przecież wiedziałeś ile zużywasz paliwa i jakie to paliwo 🙂 Wystarczyło policzyć...
Nie gniewaj się że tak piszę, ale to jest tak częsty błąd inwestorski że głowa mała... ludzie zamiast w rękę liczydło i sobie to po prostu przeliczyć, myślą że nowy kocioł to perpetuum mobile i sam będzie te MJ produkował...
No nic... powodzenia. Zawsze możesz spróbowac w "Czyste Powietrze" i spróbować pozyskać jakieś $$ na docieplenie/wymianę stolarki okiennej...
Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
Panowie poszukuję pomocy i wytłumaczenia jak kocioł powinien pracować. Sterownik TECH-a.
 
Aktualne wyposażenie kotłowni jak w 1 poście i teraz tak:
1. Temperaturę na kotle mam w okolicach 40*C i wiem że to za mało i nawet jak ustawię zadaną na 60*C to i tak jest 40*C. Temperatura na kotle wzrasta tylko wtedy kiedy czujnik pokojowy da sygnał że trzeba dogrzać dom wtedy on się uruchamia. Zaznaczę że "FUNKCJA ROZPALANIA" jest aktywna. Mam też ustawioną histerezę kotła na 5*C.
2. Teraz najważniejsze - czy nie powinna objawiać się w ten sposób?
- jeśli temperatura na kotle spadnie do 55*C to kocioł się uruchamia/ dogrzewa i jeśli temp. w domu spadnie poniżej zadanej na czujniki to kocioł również się uruchamia ? Nie wiem czy dobrze mnie rozumiemcie. Teraz jest tak, że kocioł uruchamia się tylko jeśli na czujniku pokojowym spadnie poniżej zadanej i jeśli CWU spadnie poniżej zadanej. Kocioł ma w dupie ustawionę histerezę kotła na 5 *C....
 
Czy tak powinno być ? Czy funkacja rozpalania ma być włączona na okres wiosny / jesieni ? Bo mówię teraz na kotle mam po 40*C i dopiero on się wieczorem na chwilę rozpali....

Czy można zrobić tak żeby kocioł trzymał 3 warunki równocześnie - histerezę kotła, czujnik pokojowy i histerezę CWU ?
 
Dziękuję panowie za wytłumaczenie problemu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej duchu 🙂

1. Temp zadana to temperatura wokół której piec będzie oscylował podczas pracy, a pracę w Twoim układzie wymusza regulator pokojowy. Z tego co kojarzę w Stalmarku nie ma funkcji PID, więc kocioł dobiję do 60, przejdzie w podtrzymanie płomienia i po spadku o histerezę (5*C u Ciebie) znowu przejdzie w pracę, aż regulator pokojowy nie da sygnału do postoju kotła. Jeśli chodzi o zbyt niską temperaturę to jeżeli masz pompę krótkiego obiegu, to nie ma się czym przejmować, wszystko będzie pracować prawidłowo. Ewentualnie mogę zasugerować zwiększenie temperatury kotła do 65/70, sensowna będzie również załączona ochrona powrotu na zaworze 3d/4d.

2. Nie, nie ma sensu rozpalać kotła w momencie, gdy nie ma zapotrzebowania na ciepło na dom/cwu, kocioł wtedy uruchomił by się na kilka minut i wygasił, szkoda grzałki 😉 

Według mnie funkcja rozpalania powinna być cały czas załączona, ewentualnie w momencie srogich mrozów można ją wyłączyć, żeby kocioł sobie pracował non-stop.

Można tak zrobić, w zasadzie właśnie tak w tym momencie pracuje twój kocioł 😄 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

@SnurqDziekuję Ci bardzo za wyjaśnienia jesteś gość 😄

Ale właśnie pojawiło mi się nowe pytanie.
Ze względu na cenę pelletu na wiosnę zamierzam zrezygnować z grzania wody pelletem, tylko będę grzał wodę bojlerem z grzałką, który stoi przy kotle.
W związku z tym chciałbym kocioł wyłączyć. Rozumiem, że normalnie odłączam kocioł z gniazda i to wszystko ?

 

Czy te zawory zamykam jeśli nie będę grzał wodę bojlerem. Foto niżej:

bojler.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.