Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł gazowy jednofunkcyjny ogrzewanie podłogowe --jaki?


dmz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

przed nami wybór kotła gazowego do nowego domu. Rodzina 6 osób, parter i poddasze użytkowe, wszędzie podłogówka, dół 135 m2, góra podłoga podobnie, ale duże skosy, więc użytkowych dużo mniej. Myślę o jednofunkcyjnym z zasobnikiem 100-120l. Jaki jest sensowny i ekonomiczny? instalator zaproponował nam Beretta Mynute x20 R. Czy to dobry wybór? a jak alternatywa?? Dodatkowo pytanie o regulatory - instalator wyprowadził nam kable pod regulatory w każdym pomieszczeniu (14 sztuk), mimo mojej prośby o trzy. Mi to wydaje się przesadą, myślałam, że trzy wystarczą, jeden na górze, drugi na dole w naszej części i trzeci w części rodziców. 14 regulatorów to duży koszt i czy faktycznie są jakieś zyski, że każde pomieszczenie będzie miało swój regulator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś coś doradzi? zastanawiam się także, czy dwufunkcyjny dałby radę. Bo po co ma ten zasobnik cały dzień grzać wodę, żeby wieczorem wziąć prysznic? tak samo instalator proponuje mi cyrkulację ciepłej wody, czyli pompka, naczynie, prądo do podgrzewania = dodatkowe koszty. Mamy kuchnię przez ścianę kotłowni, a łazienkę nad kotłownią. wydaje mi się, że wydatki na cyrkulację są zbędne, jak sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednofukcyjny z zasobnikiem.

Cyrkulacja nie musi działać cały czas przecież a komfort DUŻY jeśli nie chcesz płacić za zrzut zimnej wody. U mnie w parterówce odległość od kotłowni jest duża i zleję wiadro zimnej zanim doleci ciepła bez cyrkulacji.

Sterowniki to niepotrzebny bajer chyba że ktoś lubi mieć. Przy dobrze wykonanej instalacji nie problem obniżyć temp w pomieszczeniu dzięki rozdzielaczowi.

Dodam że u mnie zmiana o 1 stopien przy temp na zewatrz -5 trwa około 5h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niepotrzebny bajer i dodatkowo będzie destabilizować pracę kotla i samej podłogówki. Przepływ przez pętle ma być stały i ciągły a regulujemy temperature w pomieszczeniu temperaturą wody zasilającej, najniższą jaka wystarczy do osiągnięcia komfortu cieplnego.

Tak rozległą instalację należy policzyć, zaprojektować i potem wykonać zgodnie z projektem, bo pewnie pompa z kotła nie da rady i trzeba będzie zastosować sprzęgło i pompę (pompy) dodatkową. Do tego odpowiednia średnica rur zasilających. Jak czytasz fora to pewnie wiesz ile jest praktycznie cały czas problemów z małymi przepływami itp.

Kocioł,wg mnie najtańszy,dostosowany do instalacji,z dostępnym serwisem od ręki, oczywiście jednofunkcyjny z zasobnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy było to napisane to było wystarczająco jasno, sama pdłogówka jest już położona, trzy skrzynki, dwie na parterze, jedna poddasze, w sumie 27 obwodów. Czyli za zbędny bajer uważacie regulatory pokojowe, tak? Ale siłowniki 27 sztuk są już potrzebne, tak? Jakie najlepiej kupić?
A dlaczego tak kategorycznie uznajecie, że tylko piec jednofukcyjny z zasobnikiem? Na początku też myśleliśmy o takim, ale teraz coraz bardziej skłaniam się do dwufukncyjnego. Wiem, że piec dwufunkcyjny w momencie korzystania z cwu przełącza się z ogrzewania na grzanie wody, ale przecież podłogówka bardzo wolno się wychładza, więc myślę, że kilka 10 minutowych przerw na prysznic nie spowoduje problemów z ciągłością ogrzewania. Bo jaki inny powód dla zakupu zasobnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukasz oszczędności tu gdzie nie potrzeba. Napisałem co trzeba zrobić, kolega nawet zaproponował pomoc ,a Ty twierdzisz ,że nie czytamy co pisałeś.

Piszesz, że podłogówka zrobiona,to teraz tylko podłączyć, założyć pińcet siłowników,sto sterowników i "będziesz Pan zadowolony".

Napiszę jeszcze raz, zaufaj komuś,kto się na tym zna i zajmuje tym zawodowo oraz weźmie pełną odpowiedzialność za swoją pracę ( nie mnie, bo ja jestem tu hobbystycznie i nie mam z tego złamanego grosza, tylko satysfakcję, że mogłem pomóc). Swoją drogą już chyba wszystko co może Cię interesować i dotyczyć zostało już poruszone na tym i innych forach, wystarczy tylko poczytać. Uparłeś się na 2 funkcyjny,znasz jego wady? Pewnie nie,to przedstawię tylko kilka, każde odkręcenie kranu to zapłon kotła i przesterowanie zaworu 3dr, trzeba czekać aż ta woda doleci do kranu, wiele kotłów ma problem ze stabilną temperaturą, kiepska woda równa się częstemu zakamienieniu wymiennika,itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dmz napisał:

Czyli za zbędny bajer uważacie regulatory pokojowe, tak?

Nie. Wrecz przeciwnie. Za zbedne uwazam takie ktore nie spelniaja swojego zadania lub co gorsza pogarszaja sytuacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, WojtuNie napisał:

każde odkręcenie kranu to zapłon kotła i przesterowanie zaworu 3dr

Nie zgodzę się w 100%, np w ACV HRE ECO 2f nie ma zaworu 3d i wymiennika płytowego. Także miedziana wężownica raczej się nie zakamieni. Nie jestem fachowcem, ale jakby nie patrzeć zasobnik to zawsze straty postojowe - jaki by nie był będzie je miał. Ja przy dwufunkcyjnym palę średnio 0,7 m3 gazu na dobę przy 3 osobach latem, z czego dwie lubią laaać trochę wody.

Kiedyś na próbę podłączyłem bojler dwupłaszczowy 140 l w piance poliuretanowej. Fakt, nie najlepsze to do kotła gazowego, ale 1 m3 gazu spaliłem, a i tak trzeba było potem znów go grzać drugi raz na dobę. Także dałem spokój. Ale jak dla mnie dwufunkcyjny też ma swoje wady - tylko jeden punkt poboru jednocześnie, brak precyzyjnej stabilizacji temperatury - jak to jest przy bojlerze, no i nieco mniejszy strumień wody - ważne np. przy deszczownicy, no i odległość od punktów możliwie jak najmniejsza, odpalenie pieca za każdym odkręceniem kurka - ale jakoś na mnie nie robi to wrażenia - ponoć te kotły są na to odporne, a zużycie gazu jak najbardziej w porządku.    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

52 minuty temu, WojtuNie napisał:

 

... zaufaj komuś,kto się na tym zna i zajmuje tym zawodowo oraz weźmie pełną odpowiedzialność za swoją pracę

no ale właśnie o to chodzi, że instalator, który rozkładał nam podłogówkę, budzi teraz moje wątpliwości, proponując mi właśnie np 14 regulatorów pokojowych w każdym najmniejszym pomieszczeniu. Wyprowadził nawet kable pod nie mimo mojego wyraźnego stwierdzenia, że tego nie chcemy. Kiedy ja mówię, że nie planujemy cyrkulacji, bo odległości nie są duże, on naciska, że ma być. Stąd zwróciłam się do Was, żeby spytać o opinię. Po przeżyciu na budowie całego tłumu fachowców i "fachowców", nie mam już bezkrytycznego zaufania do ich teorii. A szukam oszczędności, bo chciałabym, żeby ogrzewanie było wystarczające i ekonomiczne, chciałabym uniknąć kosztownych i zbędnych bajerów. Co do pieców dwufunkcyjnych, nie upieram się, ale w bliskiej rodzinie mają właśnie taki (rodzina 5os) i nie narzekają. W zeszłym roku wymieniali na nowy, także 2f, ale tamten stary służył ponad dekadę, więc chyba nie zaszkodziło mu bardzo częste uruchamianie. Ale nie upieram się na ten 2f, rozważam opcje..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 27 obwodów to licząc przepływy srednio 1l/min będziesz potrzebował  przepływu w instalacji rzędu 1,5m3/h lub więcej.

Tego żaden kocioł domowy sam nie pociągnie, potrzeba układu mieszającego z dobrym sterowaniem.

Szukaj kotła, który współpracuje z automatyką mieszacza, moc minimum 20kW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.11.2021 o 11:06, sambor napisał:

Szukaj kotła, który współpracuje z automatyką mieszacza, moc minimum 20kW.

A czy taki zestaw kocioł Junkers cerapur compact 24kW +zasobnik WST120- 5O + CW400 + AZB616/1? W cenie 8000 brutto to będzie dobry wybór?  A ten mieszacz i dodatkowa pompa na te 3 rozdzielacze podłogowki jakies konkretnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.