Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Złaczki zamiast lutowania


zielonysko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Prosze o opinie na temat złączek do rur miedzianych. Cala instalacja jest lutowana ale musze dołożyc pompe kotłową. Chciałbym zrobic to bez lutowania na tych złaczkach skrecanych? Są jakies przeciwwskazania co do tego systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roznicy nie widzę ale z moich obserwacji wynika że większość instalacji jest lutowana. To kwestia ceny złączek do skrecania albo zaprasowania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co masz za problem kształtki skręcane kosztują drogo, palnik z kartuszem jest tani, polutujesz sobie i jeszcze do rozpalania będziesz go miał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że skręcane są droższe ale tu chodzi o dołożenie jednej pompy. Skłaniam sie w strone skrecanych lub prasowanych przez wygode i szybkość montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie że kolega ma obawy przed lutowaniem, gdyż wychodzi ono taniej i szybciej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na aledrogo 1 złączka do rury miedzianej Cu28 z gwintem zewnętrznym to koszt ok 25/szt, a lutowanie od "zera" to koszt palnika, gazu w jakiejś postaci, cyny , topika, nypli z brązu lub mosiądzu  i dużo więcej umiejętności.

Czyli jakby nie patrzył czy liczył autor tematu dobrze myśli.

Jedyny warunek przy skręcaniu to równo obcięte rury , bez zadr, wgnieceń powierzchni oraz oczywiście sama powierzchnia rury musi być czysta i bez śladów korozji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zielonysko napisał:

 Skłaniam sie w strone skrecanych lub prasowanych przez wygode i szybkość montażu.

 

To właśnie lutowane.

Nawet otulinę łatwiej montować.

27 minut temu, sambor napisał:

 to koszt palnika, gazu

20,00 zł

Cytat

w jakiejś postaci, cyny , topika,

17,00 zł + 3,89 zł

 

1 kolano miedź 28  do lutu   5,70 zł/szt

1 kolano zacisk 28 15zł/szt.

1 kolano skręcane 37zł/szt.

27 minut temu, sambor napisał:

Czyli jakby nie patrzył czy liczył autor tematu dobrze myśli.

Jedyny warunek przy skręcaniu to równo obcięte rury 

Ale czym to będzie ciął, trzeba coś kupić?

3 godziny temu, zielonysko napisał:

 lub prasowanych

A prasę ma? 

Prasa najdroższa,  wynajem też,  to wracamy do palnika do lutowania, który pozostaje do rozpalania grilla.

 

OBCINAK NÓŻ 3-28mm DO PRZECINANIA RUR MIEDZIANYCH

15,30zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lutowania też trzeba czymś uciąć , jeszcze trzeba czyściwo czy jak to się tam zwie by rurkę w miejscu lutu oczyścić oraz szczoteczkę odpowiedniej średnicy by mufkę od środka oczyścić , ten palniczek za 20zł to zaraz szlak trafi i do rozpalenia nie będzie , no i filmik na Youtubie oglądnąć oraz lut próbny jak kolega tego nie robił .

Z drugiej strony jak się kupi co trzeba to nie zginie może się przydać i w razie czego zawsze samemu można coś poprzerabiać czy naprawić .

Złączki cortex są spoko możesz użyć jak masz nie dużo .

złączki conex nie crtex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Widze ze cenowo lutowanie wychodzi lepiej ale nie szybcie obciąc rurke nałożyć złączkę skręcić i fajrancik? Jeżeli chodzi a cała instalację to jest sens rozważać rozwiazanie z lutowaniem. Jeżeli mam do skręcenia jedną pompę nie szybciej i czysciej ale nie do końca ekonomiczniej jest to zrobić na złączce skrecanej? Dzieki za odpowiedź. Skorzystam raczej ze skretek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapomnieć o gradowaniu rur od wewnątrz!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne czasy nastały, kiedyś nikt niczego nie posiadał, ale wiedział kto ma i pożyczył/poprosił o zrobienie kolegę/znajomego. Nie zawsze trzeba kupić krowę żeby mieć mleko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, carinus napisał:

Dziwne czasy nastały, kiedyś nikt niczego nie posiadał, ale wiedział kto ma i pożyczył/poprosił o zrobienie kolegę/znajomego. Nie zawsze trzeba kupić krowę żeby mieć mleko.

Bo było trudnodostępne , znajomi koledzy dziś zabiegani ciężko się doprosić ,do byle g ... nie chce się nikomu przychodzić .Osobiście lubię posiadać różny sprzęt , bo co dam radę to robię sam bo lubię , nie lubię się natomiast pożyczać .

Odnośnie połączenia skręcanego to zaletą jest że rurka nie musi być sucha jak przy lutowaniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś rok temu, przy małej przeróbce, też zastanawiałem się czy skręcać czy lutować. Polutowałem, ale miałem mały problem, bo tak jak napisał Kordiano rury do lutu musi być sucha , a moja jedna nie chciał nawet kilka godzin po spuszczeniu wody. Nie szło tego dogrzać i dobrze polutować, ale dałem pastę na rurę i kształtkę i ponownym podgrzaniu jest OK do dziś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnikiem wygrzewam duży odcinek  rury, po takiej wcince przed lutowaniem, jak się nie wygrzeje jej, to rura - woda wewnątrz odparowuje i obniża temperaturę lutu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Film obejrzałem. Dzieki za rozjaśnienie tematu. Jeszcze pytanie. Czy potrzebny jest ZZ za pompą ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.