Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3D / ochrona powrotu.


SHREQ

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, koledzy mam pytanie odnośnie zaworu 3D. Czy jak pokazuje otwarcie 100% w nadzorze to powinno brać gorący czynnik ze sprzęgła hydraulicznego czy zimy z powrotu? Zauważyłem takie działanie gdy kombinowałem z ochroną powrotu. Koledzy a może podpowiecie jak dobrze ustawić tą ochronę. Czytam od jakiegoś czasu to forum i zaobserwowałem ze większość odradza włączanie ochrony. Proszę podpowiedzcie co robić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten zawór jest za sprzęgłem, to czego powrót chcesz chronić? Sprzęgła? 

Nie wiem jaką masz instalację, ale najprawdopodobniej trzeba zwiększyć wydajność pompy między sprzęgłem  i kotłem, by podnieść temperaturę powrotu na kotle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, SHREQ napisał:

Proszę podpowiedzcie co robić. 

Zrobic i wstawic schemat abysmy wiedzieli o jaki gdzie po co i do czego ten zawor 3d i cala instalacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja w układzie zamkniętym na wyjściu z zasilania jest jeszcze separator powietrza i zanieczyszczeń afriso FAR 322. Poza tym instalacja wygląda jak na rzucie ekranu. 

Zrzut ekranu (15).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz ten zimny powrót czy nie? Bo w tej instalacji nie masz prawa mieć zimnego powrotu. 

Na zaworze 3d ochronę powrotu trzeba wyłaczyć.

100% otwarcia znaczy, że na instalację idzie gorąca woda prosto ze sprzęgła, nie ma żadnego podmieszania z zimną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze zawór ATV ma chronić powrót. To oczywiste. Zauważyłem ze w momencie jak termostat pokojowy osiągnął temp zadaną to obniżył temp. mieszacza o zadaną wartość, a zawór 3D otworzył się na 100%. Temperatura spadała na mieszaczu aż do 25 stopni z 40 i schodziła dalej bo termostat pokojowy nie pozwalał. Wiem ze chodzi o histerezę termostatu pokojowego. Tylko dlaczego brało z powrotu zamiast trzymać temp. mieszacza na poziomie 40 stopni.

Jeśli idzie o ochronę powrotu to zauważyłem że jak jest nie włączona to w momencie uruchomienia pomp potrafi mocno spadać nawet o 15-20 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz temperature na kotle 70 st a  ATV  jest 50 st to może spaść temperatura powrotu do okolic 50 st w momencie kiedy pompy ruszą na co , ATV nie puści na sprzęgło nic jak temperatura wody w nim spadnie poniżej 50 st .

taki zawór ATV to jak jest zalewany zimną wodą z powrotu to ciągle sie przymyka otwiera nie pozwalając na spadek temperatury powrotu poniżej 50st , jak z powrotu ze sprzęgła będzie wracać temperatura wyższa to i temperatura powrotu do kotła może wzrosnąć nawet do temperatury bliskiej na wyjściu z kotła , tak ze ten zawór 3d i zasilanie na CwU  to też ma wpływ ostatecznie na temperaturę powrotu do kotła .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kardjano działa to dokładnie tak jak napisałeś z tym że chyba z rozpędu spada powrót do 46 stopni z 65. Mniej więcej w takim zakresie pracuje mój powrót. Zasilanie CWU działa na histerezie 25 stopni bo wodę grzeje powietrzną pompą CWU. Tak więc z tego obiegu nic nie wraca. Pomińmy może już ten powrót jest ATV wiec niech pracuje nad powrotem.  Ciągle nie wiem dlaczego zawór 3D otwiera się na 100% w momencie obniżenia temp. mieszacza i ciągnie zimną wodę z powrotu i nie moduluje temp. mieszacza. Strasznie wychładza to kocioł w momencie powrotu z nadzoru do normalnej pracy kotła. Włączyłem w tym momencie ochronę powrotu i piec na małej mocy dogrzał kocioł aż do zadanej temp. powrotu. No i nie wiem czy powinna być włączona ochrona powrotu przy ATV. Jeśli tak to może podpowiedz jak to dobrze ustawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SHREQ napisał:

Instalacja w układzie zamkniętym na wyjściu z zasilania jest jeszcze separator powietrza i zanieczyszczeń afriso FAR 322. Poza tym instalacja wygląda jak na rzucie ekranu. 

Zrzut ekranu (15).jpg

Dwa dni zajęło mi przekonanie jednego z forumowych kolegów , że ten schemat jest niewłaściwy, po prostu jest zły.

A on ( oczywiście schemat , a nie kolega) dalej pojawia się i generuje podobne problemy 

A do pelletu powinien być zaw 55C, a nie 50C- ten drugi t do węgla, ekogroszku itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta pompa od CWU sie zalacza? Bo jesli tak to miesza wode w sprzegle zanim kociol ruszy i 3d “glupie” i nie trzyma temp. Sa zawory zwrotne na podlodze i CWU?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, sambor napisał:

Dwa dni zajęło mi przekonanie jednego z forumowych kolegów , że ten schemat jest niewłaściwy, po prostu jest zły.

A on ( oczywiście schemat , a nie kolega) dalej pojawia się i generuje podobne problemy 

A do pelletu powinien być zaw 55C, a nie 50C- ten drugi t do węgla, ekogroszku itp.

Dziękuje za podpowiedz, postaram się po sezonie wymienić wkład zaworu ATV na 55. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa od CWU załącza się sporadycznie, tylko przy spadku histerezy powyżej 25 stopni. CWU grzeje powietrzna pompa CWU (Viteco 9). Zawory zwrotne są na obu powrotach do sprzęgła. 

3 minuty temu, sambor napisał:

Sama temp otwarcia zaw ATV to jedno, drugie to podłączenie grzejników w miejsce gdzie podłącza się podłogówkę

Da się jakoś poprawić tą instalacje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje kolego Sambor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.