Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Stukanie w kranie podczas zamykania ciepłej wody


JacekFF

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. Od pewnego czasu w kranach podczas zamykania ciepłej wody słychać 3-4 stuknięcia. Instalacja cwu posiada naczynie przeponowe a ciśnienie na nim to ok 4 bary. Zbiornik cwu na 200L. Ciśnienie z sieci zredukowane do ok 4 bar. Miałem jakiś czas temu problem z naczyniem tzn wentyl był uszkodzony i zeszło z niego ciśnienie. Wymieniłem wentyl, nabiłem 4 bary i po jakimś czasie  zaczęły się te stuki. Wcześniej przed uszkodzeniem wentyla i gdy naczynie przeponowe nie miało ciśnienia stuków nie było. Gdzie mogę szukać problemu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4 bary do naczynia nabijałeś gdy nie było w nim wody czy z wodą?
Moim zdaniem skoro z sieci masz 4 bary to powinieneś nabić do naczynia ok 4.5-5 lub zredukować ciśnienie do 3 barów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszaj ciśnienie w naczyniu do momentu ustania stuku. Słup wody pędzący rurą i nagle zatrzymany potrafi nieźle stuknąć, w zależności od średnicy rur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus skąd ty takie rady bierzesz? Rola naczynia przeponowego jest przejęcie nadmiaru wody które powstaje w efekcie jej rozszerzania. Zmniejszenie ciśnienia w zbiorniku to tak jakby go nie było. On winien być pusty gdy używamy wody, a przejąć jej nadmiar by ciśnienie instalacji nie uszkodziło.
U mnie takie stukanie też występuje i słychać je jedynie w kotłowni a powodem jest drganie rury (rura harmonijka) która łączy zbiornik przeponowy z zasilaniem boilera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Przemyslaw85 napisał:

On winien być pusty gdy używamy wody, a przejąć jej nadmiar by ciśnienie instalacji nie uszkodziło.

Naczynie nigdy nie może być puste. Zawsze powinno być w części napełnione wodą, dlatego ciśnienie wstępne w naczyniu powinno być mniejsze niż ciśnienie spoczynkowe z sieci wodociągowej. To samo tyczy się instalacji CO zamkniętej. 

10 godzin temu, Przemyslaw85 napisał:

Moim zdaniem skoro z sieci masz 4 bary to powinieneś nabić do naczynia ok 4.5-5

Nie, skoro ma 4 bary z sieci to w naczyniu powinno być 3,8 bara. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Przemyslaw85 napisał:

@carinus skąd ty takie rady bierzesz? Rola naczynia przeponowego jest przejęcie nadmiaru wody które powstaje w efekcie jej rozszerzania. Zmniejszenie ciśnienia w zbiorniku to tak jakby go nie było. On winien być pusty gdy używamy wody, a przejąć jej nadmiar by ciśnienie instalacji nie uszkodziło.
U mnie takie stukanie też występuje i słychać je jedynie w kotłowni a powodem jest drganie rury (rura harmonijka) która łączy zbiornik przeponowy z zasilaniem boilera.

Kolega już wcześniej napisał o co chodzi, więc nie wprowadzaj ludzi w błąd swoimi radami.

@JacekFFKiedyś miałem ten sam problem, ale rozwiązał się sam po zmianie instalacji na PEX-y, jednak pamiętam że były do likwidacji tego zjawiska takie dedykowane tłumiki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymknij do połowy zawór katowy na podejściu ciepłej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.