Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PC powietrze-woda, zasady prawidłowej instalacji.


carinus

Rekomendowane odpowiedzi

Może w ty wątku pociągniemy temat tworzenia instalacji do tego typu pomp, żeby uniknąć problemów w ich działaniu i niepotrzebnej roboty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przewertowaniu stosu materiałów doszedłem do jednego wniosku z umiejscowieniem buforka 80l. Wstawię to na powrocie w szeregu prawie przy samej pompie. Szukałem zaworu różnicowego Kaleffi o średnicy 1'', identycznej jak rura, ale patrząc na oferty to większych jak 3/4 nie da sie kupić. W sumie pomyślałem że może i dobrze wstawić mniejszy przekrój, żeby wymusić też przepływ dla wody z instalacji, nie tylko z samego bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co myslicie o takim{ 2T i 3T) sposobie wpinania bufora do pompy ciepla? Przy polaczeniu 4 t woda miesza sie w zbiorniku zanim dotrze do celu. Polaczenie  2T i 3T ciepla woda z pompy podobno bezposrednio plynie w obwod grzejny a bufor laduje tylko z tego ciepla ktore jest nie odbierane przez grzejniki podczas cyklu pracy pompy.Do tej pory znajdowalem tylko informacje o rownoleglym lub szeregowym laczeniu bufora z pompa.

bufor.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Dla mnie najsensowniejsze jest grzanie bezpośrednio z pompy, bufor jedynie do zwiększenia zładu wody lub gromadzenia ciepła dla korzystających z drugiej taryfy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to z buforom senzowne tak:Kiedy w dzien jest na dworze cieplej,pompka ma wieksza sprawnosc,zrobic w buforze zapas na chlodniejszu noc i jutro,gdzie jest wieksze zapotrzebowanie na grzanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
W dniu 14.11.2021 o 10:51, carinus napisał:

Po przewertowaniu stosu materiałów doszedłem do jednego wniosku z umiejscowieniem buforka 80l. Wstawię to na powrocie w szeregu prawie przy samej pompie. Szukałem zaworu różnicowego Kaleffi o średnicy 1'', identycznej jak rura, ale patrząc na oferty to większych jak 3/4 nie da sie kupić. W sumie pomyślałem że może i dobrze wstawić mniejszy przekrój, żeby wymusić też przepływ dla wody z instalacji, nie tylko z samego bufora.

Na powrocie ma sens i nie ma sensu cieżko to dokładnie ocenić bo załóżmy że jest na zasilaniu i podczas defrostu pompka  cyrkulacyjna nie zmienia kierunku tylko dalej tłoczy jak tłoczyła i w przypadku podłogówki nawet nie zauważymy ubytku celsjuszy natomiast na powrocie niby logicznie że dostanie odpowiednią porcję ciepła do defrostu ale jednocześnie czy ta woda w czasie normalnej pracy nie będzie się zbytnio grzała w czasie i zacznie spadać delta tzn temp między zasilaniem i powrotem a co za tym idzie spada cop , tyle gdzieś wyczytałem i gościu jak zdjął buforek z powrotu to ilość defrostów spadka i ileś tam na dobę dokładnie nie pamiętam , na fejsie jest grupa haier ,

ps fundament przebity rury zapiankowane ,szukam krawężnika drogowego aby ją usadowić na nim potem zawór 3 drogowy przełączający i filtr magnetyczny jakiś no i najgorsze to zasobnik300l z dwoma wężownicami  znaleźć gdzieś w rozsądnej kasie bo chyba zgłupieli z cenami , 

wykorzystam obecny zasobnik dwupłaszczowy jako wstępny bufor a jednocześnie wstępne podgrzanie zimnej wody która zasilać będzie właściwy zasobnik jednym słowem zwiększę ala taki bufor , namalowałbym jakiś schemat ale kiepsko maluję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozgryzam podłączenie bufora do nitki zasilającej grzejniki. Problemem jest dla mnie rozwiązanie przełączaniem we/wy bufor-nitka. Gdy pracuje pompa chciałbym żeby pobierała sobie z bufora ciepłą wodę na powrót i prowadziła dalej na instalację. Sprężarka wtedy staje i działa pompa obiegowa. Wy. z bufora wchodzi w powrót instalacji gdzie PC zasysa wodę i prowadzi dalej. W momencie wychłodzenia bufora, sprężarka wznawia pracę i ciągłość grzania instalacji jest zachowana, nic nie zamarznie i dom jest grzany. Ja nie musze myśleć o jakimkolwiek sterowaniu, rozpalam kociołek, który ładuje grawitacyjnie bufor, a pompa wyciąga z bufora ciepło ze stałą temperaturą przez zawór VTA ESBE.

Druga sytuacja to praca instalacji na pompie obiegowej bufora i całkowite wyłączenie pracy PC. Wtedy jestem zmuszony zmienić podłączenie i wy.bufora musi być wpięte w we. instalacji. Jedyny pomysł to wykorzystanie zaworu czterodrogowego i przełączanie zaworem w/g potrzeby. Nie wiem tylko czy te zawory są na tyle szczelne w krańcowych pozycjach, żeby nie mieszały wody pomiędzy oddzielonymi obiegami. Stosując siłownik mógłbym zautomatyzować działanie układu i tak załączając pompę bufora, zawór automatycznie przestawia połączenie z instalacją i odłącza PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

No jak grzejesz kaloryferami to zabawa większa trochę u mnie prosto wpuszczam w rozdzielacz i po sprawie i tylko jedną pompą tą w pompie ciepła nic poza tym także bojler z tego samego bo wstawię zawór 3 drogowy przełączający na zsilaniu i albo w podłogę albo w bojler zależnie co tam czujnik bojlera uzna tylko nie wiem jeszcze czy da się sterować histerezą coś tam piszą że 5 procent a wg mnie to przydałoby się z 10 procent aby za często się to nie przełączało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcąc mieć prostotę obsługi i uniwersalność muszę zrobić taki myk. Nie jestem w stanie zasilać awaryjnie UPS-em samej pompy obiegowej w monobloku, nie chcę też zakładać osobnej pompy na by-pasie a jedynie wykorzystać jedną pompę przy buforze i używać jej do niezależnej pracy bez użycia PC. W prostocie siła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się stanie przy takim podłączeniu jak powyżej jak pompa PW złapie defrost w trybie grzania CWU wykorzysta zbiornik CWU czy automatycznie przełączy się na CO korzystając z bufora czy innych zładów wodnych do których jest podłączona ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

U mnie w splicie jeśli podczas grzania CWU złapie defrost to ciągnie dalej na nim a po zakończeniu nic nie przełączając kontynuuje grzanie CWU. Myślę że logika w sterownikach w Panasonica jest podobna i raczej nic nie przełączy.

Pozdrawiam. YARO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To idzie z obiegu CO (ew.bufora czy sprzęgła).

U mnie wykonane jest praktycznie dokładnie jak w górnym schemacie i działa 🙂

Dolny schemat dla kolegi (oczywiście w/g mnie) jest w miarę poprawny przy wykorzystaniu obiegówki PC do grzania grzejników, gdyż po otworzeniu 3D na grzanie CWU zamyka się obieg CO, pompa przy drugim mieszaczu(podłoga) będzie pobierać wodę z obiegu bez pompy(grzejniki).

Ten zawór H8 to różnicowy?

Niestety ale w trybie CO pompa obiegowa (PC) i ta przy rozdzielaczy delikatnie mówiąc będą "walczyć o wodę" no... może podbierać sobie jeśli druga jest podpięta do rury a nie do bufora i stabilne wyregulowanie układu przy różnych i do tego zmiennych przepływach może być problematyczne... Chociaż może się mylę

Pozdrawiam. YARO

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H8 - zawór nadmiarowo upustowy różnicy ciśnień (przelewowy), sprzęgła już nie są od lat na zachodzie i wschodzie modne, dlatego afriso tak je reklamuje, po prostu nie ma zbytu.

Przy pompach elektronicznych i dobrym dobraniu pomp oraz prawidłowej regulacji nie ma "walki o wodę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że masz 100% rację.

Jednak są takie momenty szczególnie podczas dłuższych okresów grzania CWU czy defrostach w niższych temperaturach i jednoczesnego stygnięcia instalacji szczególnie mieszanej bez bufora, gdzie dodatkowo są termostaty na grzejnikach, wtedy po powrocie w tryb CO jest huśtawka zaw. mieszającego spowodowaną spadkiem temp.wody np. do 20stopni termostaty się pootwierają zawór 3D również... PC się rozpędza itd.... I niestety ale elektronika może sobie do końca nie poradzić w krótkim czasie a tu znów defrost... CWU i tak wokoło.

U siebie mam na podłogę pompę stałą natomiast na grzejniki idzie elektroniczna bo termostaty były założone i tak zostało.

W PC pompa obiegowa już drugi sezon chodzi na minimum czyli ok.18L/min delta 12stopni, w tej chwili ustawione 35 stopni i tyle idzie na grzejniki i tak termostaty się przymknęły bo pompka pobiera teraz 9W, na podłogę idzie 25-26stopni.

Faktycznie sprzęgło przy PC to porażka.

Pozdrawiam kolegów z forum. YARO.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Jak by mi ktoś doradził w sprawie zaworu 3drogowego przełączającego bo na oczy tego nie widziałem ale słyszałem że niektóre mimo śrubunku 1 cal mają zwężenia w środku prawie na 1/2 cala .

czy taki nadaje się do zasilania podłogówki w stanie beznapięciowym a po podaniu 220v przełączy na baniak-bojler  czy jakiś inny ?

SALUS Zawór trójdr. 1" napęd el. PMV31 465 9967147394 - Allegro.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, YaroXylen napisał:

Faktycznie sprzęgło przy PC to porażka.

 

 

Pozwolę sobię się nie zgodzić z tym stwierdzeniem

normalne pompy mają zmienną wydajność obiegówki w zal od mocy, tzn dążą do zadanej delty ok 5K.

przy pracy na malej mocy powstaje bardzo duża dysproporcja w przepływach po stronie PC i zapotrzebowania po stronie CO. Grzejnikom to może nie zaszkodzi, ale podłogówka musi mieć swój przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam z utęsknieniem na zimniejsze dni, żeby sprawdzić jak przebiegać będzie defrost. Ostatnio miałem problem i wywalało mi błąd przegrzania grzałki w kilka minut po rozpoczęciu defrostu. Poczytałem mądrą instrukcję co należy sprawdzić w tym przypadku i okazało się, że mając wyłączone zabezpieczenie grzałki wspomagającej, uniemożliwiłem przeprowadzenie defrostu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sambor napisał:

Teraz dod problem - jak przy sprzęgle wygląda defrost- teoretycznie powinno być dostępne ok  50l wody - to wymóg Panasonica, a sprzęgło dzieli obiegi?

I co wtedy?

Pomp wew i pompy zewn za sprzęgłem pracują cały czas, pompa pobiera ciepło z całej instalacji i zład wody tam wielokrotnie większy niż 50L. Z drugiej strony rzadko stosuje się typowe sprzęgło przy PC, przeważnie idą małe 80-120L buforo-sprzęgła. Równoważy obiegi i dostarcza dodatkowego ciepła do defrostu. Grzałki taż potwierdzam, LG nie zrobi defrostu, jak DIPy na płycie ustawione na pracę bez grzałki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vlad24 napisał:

Z drugiej strony rzadko stosuje się typowe sprzęgło przy PC, przeważnie idą małe 80-120L buforo-sprzęgła

Witam kol. @Vlad24

Oczywiście masz rację, że nie sprzęgło tylko buforek/bufor(wpięty równolegle), który zazwyczaj z racji konstrukcji pełni rolę sprzęgła w instalacjach gdy jest więcej niż tylko jedna obiegówka z PC. Z pompami powietrznymi jest właśnie ten problem że musi być zapewniony duży przepływ podczas odszraniania i tak jak już było pisane albo realizowane przez (bufor/sprzęgło) albo przez nieregulowany obieg podłogówki, lub jeśli same grzejniki to nieprzymknięty przez termostaty obieg grzejników. Generalnie musi by przepływ inaczej PC wywali błąd przepływu albo za niskiej temperatury wyjścia wody z wymiennika (groźba zamrożenia).

Pozdrawiam kolegów. YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, rozmieniam sobie schemat pompy ciepła do domu (dopiero leją ławy więc jeszcze potrwa) i zastanawiam się nad taką kwestią:

Bufor - często przewija się opinia że nie jest konieczny gdy pompa jest dopasowana do potrzeb energetycznych budynku LUB nie ma automatyki do sterowania podłogówką (sytuacja, gdy zamkną się wszystkie zawory a pompa musi sobie defrost zrobić do której potrzebuje czynnik - woda lub glikol).

Przygotowałem sobie uproszczony schemat instalacji (wywalone wszystkie zawory itp. bo to nie cel dyskusji):

image.png.6d1263f52ff97fdcadd45c7bd8e259ef.png

Ale próbuję zrozumieć jedno - jeżeli będą mrozy -30st to pompa się wyłączy i wskoczą grzałki (nie wiem czy monoblok ma coś wbudowanego, chyba prędzej splity to mają). W zbiorniku CWU taką będę miał więc to nie problem ale ogrzewanie podłogowe jest bezpośrednio z pompy (popularne podłączenie) i tu już dupa zbita 😕 Wydaje mi się, że bufor z grzałką podłączony do pompy to właściwie konieczność na taką sytuację - marginalna ale jednak 😉 

Czy dobrze rozumuję? a może coś mi umyka? 

I jeszcze 2 rzeczy:

1) Za buforem a zaworem 3-drożnym powinna być dodatkowa pompka do obiegu ? 

2) Czy praktykuje się 1 solidną grzałkę w buforze (o ile wystarczy mocy ) do obsługi podłogówki i CWU czy daje się 2?  

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.