Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Problem ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym


OsiedlowyKolarz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich 🙂

Jestem tutaj nowy i mam problem ze sterowaniem ogrzewaniem podłogowym - mam nadzieję, że jest tu ktoś kto mi pomoże.

Mam piec na ekogroszek Enka ze sterownikiem kotła "ecoMAX800R" oraz sterownikiem pokojowym "ecoSTER200".

Problem polega na tym, że na zadaną temperaturę na sterowniku pokojowym piec w ogóle nie reaguje i mimo ustawienia temp. np. 21 stopni w domu, piec cały czas daje wysoką temperaturę w podłogówkę (40 stopni) i zamiast zadanej temp. 21 dochodzi aż do 24 stopni.

Fachowcy od pieca odsyłają mnie do instalatora podłogówki, a instalator podłogówki do serwisanta pieca i jest błędne koło.

Czy jest sposób aby ręcznie obniżyć temperaturę wody, która idzie w podłogówkę?

Z góry dziękuję za pomoc i każdą radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka jest ustawiona temp na podłogowke masz zawór 3d ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję od kupna siłownika

Ustaw zawór na 3

Co do temperatury może masz termometr wędzarniczy albo termometr laserowy


A masz termostat pokojowy ???
A ten termostat pokojowy jest w ogóle uaktywniony w sterowniku kotła i czy jest podłączony w ogóle


Zgodnie ze stroną 22 instrukcji w menu serwisowym można sprawdzić ustawienia termostatu

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20211108/82dd1340ecb73bc81c9ee90a1ae064be.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jeśli masz zawór 3d ze skalą 0-10  to zapewne masz zawór nastawny mieszający, więc po pierwsze należy sprawdzić czy zawór I  pokrętło jest prawidłowo założone, upraszczając jak dasz pokrętło na zero to na rozdzielaczu powinna spadać temperatura praktycznie do temperatury otoczenia . Jeśli  tak jest to można zainwestować w siłownik i sterownik pogodowy , który będzie kręcił tym pokrętłem za Ciebie biorąc pod uwagę temperaturę zewnętrzną.  Jeśli nie to wrzuć zdjęcie tego zaworu to pomożemy Ci go nastawić . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie zdjęcia podejrzewam złe ustawienie "lustra" mieszacza. Zamyka od strony pompy.

 

22 godziny temu, tomekb napisał:

po pierwsze należy sprawdzić czy zawór I  pokrętło jest prawidłowo założone,

Tak, to przede wszystkim sprawdzić/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam tak jak kolega @gmaj22 napisał problem może być w źle ustawionym ,,zwierciadle"zaworu  aby to sprawdzić to odkręć tą śrubę na motylku zaworu , ściąg motylek ( pokrętło ) następnie tą blaszkę że skalą  , zaznacz sobie czymś ustawienia ( położenie dotychczasowe ) I teraz możesz kręcić powoli  nawet 360 stopni tym trzpieniem na którym był motylek i zobaczysz w którym momencie jest różnica. ... Jak zdejmiesz motylek to tam powinno być takie nacięcie które wskazuje położenie lustra zaworu.  

Jeśli chodzi o sterownik pogodowy u siłownik to chodziło mi aby taki założyć potem zamiast tego motylka , ale pierwsze musisz mieć dobrze ustawione,, wahadło " wewnątrz zaworu " 

 Jeszcze jedna ważna  rzecz. Narysuj, lub zrób szkic instalacji bo nie za bardzo widać , a wydaje mi się ,że  ten zawór może Ci też zamykać całe zasilanie z kotła i żeby nie było że jakieś ,, bum " tutaj nam zrobisz . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to robi się jaśniej, czyli masz chłodnice schładzającą .... ,ale pokolei . Masz sterownik pokojowy , który jest podłączony do  sterownika kotła, który powinien sterować zaworem 3d za pomocą siłownika , którego nie widać ,  oraz  pompą . Czy są tam jakieś czujniki na tej instalacji . Bez tego nie będzie to działało . Co nie zmienia faktu że trzeba sprawdzić czy prawidłowo jest ustawione to zwierciadło w zaworze bo jak wcześniej wspomniałeś jak dałeś na 1 to nie było żadnej reakcji , no chyba że powrót był już bardzo nagrzany .

Screenshot_20211110-220143_Google PDF Viewer.jpg

Screenshot_20211110-220128_Google PDF Viewer.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Pogrzebałem trochę i okazało się, że termostat przy rozdzielaczu był źle przymocowany i w ogóle nie przymykał zaworu. Odkręciłem go i zamontowałem od nowa. Teraz w podłogowe idzie woda w temp. 22 stopnie i domu jest 21,5 stopnia i spalanie ekogroszku mocno spadło - wcześniej paliło ponad worek na dzień a teraz worek na dwa dni. Zwierciadło na zaworze jest ustawione na 5.

Sterownik pokojowy jednak nadal nie działa tak jak powinien i nie współpracuje z piecem mimo tego, że jedno wykrywa drugie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

chciałbym się podłączyć pod temat - mam jakieś wyzwanie z podłogówką w domu, który kupiłem na rynku wtórnym. Generalnie instalacja wygląda następująco:

1. Piec klimosz ling combi 23kw - pellet

2. Grzeje CO/CWU

3. Parter podłogówka/ piętro grzejniki i podłogówka w łazience

4. Pełna pogodówka (chyba) - mam czujnik temp w domu (piętro) i na zewnatrz

5. Piec nastawiony na 22stopnie, krzywa 5

ad meritum - podłogówka jest jakaś nie wydajna, wcześniej myślałem że to kwestia tego że system bardziej dogrzewał piętro i potem się zamykał automatycznie, ale teraz przy niższych temperaturach jest praktycznie stale bardziej lub mniej otwarty. 

Pompa do podłogówki działa na 3cim biegu wiec pomuje ile da radę. Zawór ESBE ustawiony na max (w jego przypadku to 6)

W skrzynce od podłogówki ciepło... rurki cieple ale na powrocie zimne i teraz jakbym nie kręcił rotametrami nie ma żadnej reakcji, tzn wskaźnik ilości przepływu wody pozostają w zależności od zaworu w pozycji od bliskiej 0 do max 1

dodaję zdjęcia pogądowe.

będę bardzo zobowiązany za wszelkie rady... 

esbs.jpg

skrzynka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.