Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterowanie ogrzewaniem podłogowym


mYOUsic

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem laikiem jeżeli chodzi o ogrzewanie - całe życie mieszkałem w bloku i problem mnie nie dotyczył... 🙂Jakiś czas temu kupiłem od dewelopera segment 104m2 w tym 20m2 garażu. Nie ma w nim instalacji sterowania ogrzewaniem i takową chciałbym zakupić - problem w tym, że nie mam pojęcia jak się do tego zabrać. W segmencie był już zainstalowany kocioł Buderus Logamax Plus model GB072-20 V2, podpięta pod niego jest instalacja ogrzewania podłogowego na dwóch rozdzielaczach - parter i piętro. Na parterze mam 6 pętli, na piętrze 5. Wyregulowałem przepływ na rotametrach tak, że mniej więcej wszystkie pomieszczenia nagrzewane są równo ale ręczne włączanie grzania na kotle zaczyna być irytujące (mieszkam od miesiąca więc dopiero odkrywam wszelkie bolączki... :))

Jeżeli chodzi o przygotowanie pod instalację - na parterze jak i na piętrze w centralnym punkcie wyprowadzone są przewody 5x1mm2, które idą do skrzynek z rozdzielaczami. Z obydwu skrzynek wyprowadzony jest też przewód 5x1mm2 w okolice kotła. W to samo miejsce doprowadzony jest też przewód dwużyłowy - prawdopodobnie do czujnika temp. zewnętrznej.

Jak zrealizować sterowanie temperaturą w obecnej sytuacji? Na szybko udało mi się znaleźć tylko propozycję firmy Tech Sterowniki tylko nie do końca wiem jak to wszystko ma działać... Z tego co zrozumiałem to powinienem kupić po sterowniku do każdego rozdzielacza i podłączyć do nich regulatory oraz siłowniki. Jak to wszystko ma się do współpracy z kotłem? Kiedy będzie wiedział, żeby zacząć grzać? Czy może ma grzać non stop tylko ewentualnie siłowniki będą zamknięte? A może całkowicie źle myślę i powinno się to rozwiązać w inny sposób?

Liczę na waszą pomoc
Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Myślałem że irytuje Cię chodzenie do kotła i zmniejszanie i zwiększanie temperatury, bo to by załatwiło tą sprawę . Ale ogólnie tutaj na forum, lub gdzie indziej  będziesz miał różne opinię na ten temat . Ogólnie są  przeciwnicy i zwolennicy sterowania temperaturą w każdym pomieszczeniu z osobna, jedni będą za tym aby naszą podłogówką sterował sterownik pogodowy z ,,krzywą grzania" i tutaj jest sporo argumentów za , jeśli zrobiło się wcześniej projekt na ogrzewanie podłogowe i jest dobrana odpowiednia ilość rury w danym pomieszczeniu i możemy sobie dobrać odpowiednie przepływy to wtedy wszystko ładnie pracuje.... ,  a drudzy będą zwolennikami okablowania wszystkich pomieszczeń z osobna i będą sobie takie rozwiązanie chwalić,  ja natomiast uważam i często to powtarzam, że  wszystko zależy od tego jakie mamy potrzeby i czego oczekujemy,  jednym z przykładów jakie podaje to ze swojego podwórka , np mam łazienkę na pietrze z której korzystamy tylko w godzinach porannych od 5 do 7  i wieczorem od godziny 20 do 22 , i wtedy w tym pomieszczeniu chcę mieć 23 stopnie ( bo tak lubię i tak mam ) a po między tymi godzinami temperatura waha się pomiędzy 20 a 21 stopni.  Możesz mieć pomieszczenia z których korzystasz tylko jeden lub dwa dni w tygodniu i wtedy jest tam sens obniżać lub zwiększać temp. ale nie namawiam aby to było więcej niż 3 st . Bo czasami aby dogrzać jakieś pomieszczenie do temperatury zadanej po wcześniejszym wychłodzeniu możesz zużyć dużo więcej opału , dlatego wszystko trzeba zrobić w miarę rozsądnie . Sterowania strefowe mają jeszcze inne przydatne funkcje takie jak np , sterowanie przez internet które czasami się też przydaje. Więc jak potrzebujesz sterować  w każdym pomieszczeniu z osobna to możesz np. zakupić sterownik z firmy Tech . A tego co piszesz to nie masz okablowania do wszystkich pomieszczeń więc w twoim przypadku mogło by to być sterowanie bezprzewodowe np: 

Listwa L8 - 1 szt. która obsługuje max 8 pomieszczeń

siłowniki na każdy obwód 230v NC  - 11 szt .

sterownik do każdego pomieszczenia  np. C8R  - max 8 szt

ewentualnie moduł do internetu WI Fi . RS  - 1szt

I to wystarczy aby można sterować temperaturą w każdym pomieszczeniu  , jeśli będziesz zainteresowany to mamy u nas w firmie punkt ze sprzedażą urządzeń firmy Tech to mogę Ci zrobić ofertę .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie każdego pomieszczenia osobno w budynku o tak małej powierzchni jest dla mnie raczej straszną fanaberią. Bardziej interesowałoby mnie osobne sterowanie poddaszem i parterem (i do takiego sterowania okablowanie teoretycznie mam) - przede wszystkim ze względu na to, że poddasze szybciej się wychładza. Na poddaszu mam panele podłogowe (teoretycznie zarówno panele jak i podkład o najlepszych współczynnikach jakie znalazłem), a na parterze gres co wydaje mi się, że wpływa na tempo nagrzewania.

Z tego co się zorientowałem teoretycznie do sterowania pogodowego mogę dokupić regulator Buderusa RC310 i tam wszystko ustawić jednak pojawia się pewne "ale" - regulator jest fizycznie jeden co uniemożliwia ustawienie temperatury w dwóch miejscach jednocześnie. Tutaj pojawia się pytanie - czy lepiej zainstalować go na poddaszu i przepływami w instalacji wyregulować tak, żeby temperatura na poddaszu i na parterze była podobna czy może jednak pójść w stronę Tech? Czy w przypadku sterowników Tech potrzebuję dwie listwy - po jednej na regulator na parterze i piętrze? Czy te listwy mają możliwość kontroli np. 6ciu siłowników poprzez jeden regulator?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwości jest wiele, w zależności ile chcesz przeznaczyć na to gotówki , jeśli chodzi o Techa  to wystarczy jedna listwa a siłowników można podpiąć więcej ogranicza tylko amperaż styków przekaźnika. Ale jak chcesz tylko dwa sterowniki to najprościej założyć zawór z wkładką termostatyczną przed rozdzielacz ( coś podobnego jak na grzejniki tylko o większym przepływie ) na to nakładasz siłownik tylko jeden i  po osiągnięciu zadanej temperatury odcina Ci całe piętro ,lub parter . Lub lepsze i droższe rozwiązanie to możesz kupić coś takiego jak sterownik pogodowy, który obsługuje dwa zawory 3d i  wtedy ustawiasz sobie osobne krzywe na każdą kondygnacje można do tego dołączyć też sterownik który kontroluje też temperaturę wewnątrz pomieszczeń. oczywiście trzeba założyć też 2 zawory 3d .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, mYOUsic napisał:

Jest taka możliwość ale to nie rozwiązuje problemu - w jaki sposób sterować temperaturą w pomieszczeniach?

Podpinasz zewnętrzny czujnik (termistor), w kotle ustawiasz KG(krzywa grzewcza) i ewentualnie zakładasz zworkę na linię TA(wyjście dla dwustanowego termostatu). Ewentualnie temperatury w pomieszczeniach regulujesz raz na zawsze przepływem czynnika w pętlach OP(ogrzewania podłogowego). 

Bo jeśli myślisz o różnicowaniu temperatur pomieszczeń w ciągu dnia to zapomnij - przy OP jest to niewykonalne - chyba, że dom "wiaderny".

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja naleze do grupy zwolennikow sterowania „hybrydowego”

Pogodowka ma za zadanie tylko wyliczyc (oszacowac) temperature zadana dla instalacji. Ona nie wie jaka jest temperatura w pomieszczeniu wiec ciezko jej cokolwiek regulowac jesli zmieniaja sie obciazenia cieplne.

Sterowniki strefowe maja za zadanie utrzymywac zadana temperature (wprowadzaja korekte do pogodowki). Poniewaz one z kolei dzialaja na bledzie od zadanej wiec wspomagam sie pogodowka.

Technologia daje takie mozliwosci na miare XXI wieku wiec ja korzystam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.