Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki nowy kocioł C.O. na pellet?


JM11

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Panowie, stoję przed pilnym zakupem nowego kotła C.O. na pellet. Powierzchnia do ogrzania: około 120m, niestety budynek nie jest jeszcze docieplony. Poszukuję kotła, który będzie względnie "mały", oczywiście zdaję sobie sprawę, że kocioł, zasobnik itd. muszą swoje zajmować ale mówiąc wprost - mam bardzo małą kotłownię i z czymkolwiek większym żeby tu zamontować będzie problem. Wszystko w zasadzie na styk.

Patrzyłem na kotły SAS, Defro, Lazar, SEKOM i Setlans. W przypadku SASa mogę mieć w zasadzie od ręki kocioł o mocy 17kW (rzekomo taka moc ma być wystarczająca). Defro i Lazar widzę, że to jest droższy temat. Na SEKOM dopiero można składać zamówienia.

Czy mógłbym prosić o jakąś opinię, która z tych marek będzie "najbezpieczniejsza"? Widziałem też kotły "ładowane od góry" tj. sam kocioł i zasobnik były w jednym bloku - rozmiar całości w zasadzie o połowę mniejszy niż w przypadku rozwiązania tradycyjnego ale pytanie czy taki "wynalazek" będzie trwały i czy zda egzamin.

Ogólnie, jeśli można, prosiłbym o opinię czym kierować się przy zakupie takiego kotła. Ewentualnie czy ktoś posiada kocioł z jednej z wymienionych marek (lub innych) i może go polecić?

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Dodano prefiks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slimko 12 kW jest fajny, kompaktowy, wymiennik poziomy. Z kolei Lumo ma wymiennik pionowy, ale i większe gabaryty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. 

Patrzę teraz kotły Slimko - 12kW chyba byłby na styk jeżeli chodzi o moc, prawda? Ale z tego co widzę, 16kW ma takie same rozmiary także super sprawa. Ogólnie bardzo fajnie się "prezentuje" gabarytowo. Z kolei Lumo, model Bio Mini może też by się zmieścił. Jak Pan ocenia te kotły pod względem wykonania i trwałości? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam je tylko z opinii, bo szukałem czegoś dla siebie. Ogrzewam dom peletem, za pomocą palnika zamontowanego w miałowcu. Przedstawiciel [mention=7532]Kot[/mention]łospaw

[EDIT: KOTŁOSPAW. Nie mogę otagowac właściwie jednego z niewielu pomocnych przedstawicieli producentów. No chyba, że już nie jest użytkownikiem]

jest na tym forum, natomiast jeżeli chodzi o Lumo, to również kilku kolegów jest w jego posiadaniu. Jeden z nich posiada do tego bufor w instalacji i ma naprawdę fajne efekty pracy takiego zestawu.
Nie ukrywam, ze Lumo był moim faworytem ze względu na pionowy wymiennik, z kolei Slimko ma małe rozmiary.
Koledzy z forum chwalą również Ferroli.
Slimko jest też 16 kW i ku temu bym się skłaniał ze względu na moc palnika w nim zamontowanego.
Ostatecznie nie wymieniłem kotła, gdyż dwa tygodnie temu podłączono mi gaz.






Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja Ci mogę polecić Lagunę Edilkamina. Bardzo fajny kociołek o kompaktowych rozmiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze swojej strony polecam EG Pellet mini albo mini compact (albo inaczej VITECO) z palnikiem revo. Jest mały i zgrabny a do tego jest możliwość zrobienia czopucha od góry. Fajny jest też lazar smart fire 11kW. Do kotła na pellet polecam sobie zakupić bufor bo inaczej piec będzie się co chwila załączał i wyłączał. Przy buforze piec też będzie się załączał i wyłączał ale rzadziej np co 4 godziny. Proszę się nie sugerować parametrami podawanymi przez producentów jeżeli chodzi o sprawność bo w moim wypadku sprawność pieca wynosi około 91% ale w rzeczywistości jest to 70% (mam założony ciepłomierz). Proszę to uwzględnić przy doborze mocy kotła. Podejrzewam, że wartość sprawności kotła podawana przez producentów jest dla nowego kotła i w warunkach gdy pracuje z maksymalną mocą .

W kwestii wyboru kotła to proszę poszukać czy czasem w okolicy, albo w dalszej okolicy nie ma producentów kotłów. Być może łatwiej będzie podjąć decyzję. W razie czego można podjechać do producenta z problemem gdy serwis nie odpowiada.

Patrząc teraz na ceny kotłów pelletowych zastanowił bym się nad pompą ciepła. Zajmuje mało miejsca i nie potrzeba komina. Ta opcja najlepiej pasuje do domów z podłogówką chociaż są pompy ciepła dla domów, które mają też zwykłe grzejniki. Najlepiej zadzwonić po wycenę obydwu instalacji i porównać. 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy coś nie wiesz na temat tego kotła?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 13.11.2021 o 12:12, vojeq napisał:

Ze swojej strony polecam EG Pellet mini albo mini compact (albo inaczej VITECO) z palnikiem revo. Jest mały i zgrabny a do tego jest możliwość zrobienia czopucha od góry. Fajny jest też lazar smart fire 11kW. Do kotła na pellet polecam sobie zakupić bufor bo inaczej piec będzie się co chwila załączał i wyłączał. Przy buforze piec też będzie się załączał i wyłączał ale rzadziej np co 4 godziny. Proszę się nie sugerować parametrami podawanymi przez producentów jeżeli chodzi o sprawność bo w moim wypadku sprawność pieca wynosi około 91% ale w rzeczywistości jest to 70% (mam założony ciepłomierz). Proszę to uwzględnić przy doborze mocy kotła. Podejrzewam, że wartość sprawności kotła podawana przez producentów jest dla nowego kotła i w warunkach gdy pracuje z maksymalną mocą .

W kwestii wyboru kotła to proszę poszukać czy czasem w okolicy, albo w dalszej okolicy nie ma producentów kotłów. Być może łatwiej będzie podjąć decyzję. W razie czego można podjechać do producenta z problemem gdy serwis nie odpowiada.

Patrząc teraz na ceny kotłów pelletowych zastanowił bym się nad pompą ciepła. Zajmuje mało miejsca i nie potrzeba komina. Ta opcja najlepiej pasuje do domów z podłogówką chociaż są pompy ciepła dla domów, które mają też zwykłe grzejniki. Najlepiej zadzwonić po wycenę obydwu instalacji i porównać. 

W kwestii producentów kotłów w mojej okolicy to właśnie Defro jest najbliżej, także pod tym względem ta marka by mi też pasowała. Co do bufora - na pewno powiem o tym hydraulikowi jak będzie montował u mnie kocioł. Odnośnie pompy ciepła - myślałem nad tym tematem. Niestety, na tą chwilę budynek mam nieocieplony, do tego nie posiadam ogrzewania podłogowego. Przydałoby się może zrobić coś też z oknami - wszystko to by się składało na zmniejszenie strat i wtedy faktycznie pompa super sprawa. U mnie w rodzinie mają w mniejszym domu i sobie bardzo chwalą. Wygoda itd. Ale tamten budynek ma wyeliminowane praktycznie wszystkie ewentualne straty ciepła.

 

Wspomniał Pan jeszcze o kotle Lazar Smartfire 11 kW - widzę, że opinie na jego temat dobre. Jeżeli się nie mylę, to jeden ze znajomych ma taki kocioł. Ale obawiam się, że w tym przypadku moc byłaby za mała. Hydraulik mówił, żebym celował w coś o mocy 15 kW.

 

W dniu 13.11.2021 o 18:36, gersik napisał:

A może Defro "Epsilon"

Wezmę go pod uwagę.

 

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Na tą chwilę skłaniam się ku modelu Defro Calori, ale trochę jest mało opinii w sieci na jego temat. To chyba stosunkowo "nowy" model i zapewne dlatego.

Edytowane przez JM11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę coś a propos mocy.
Rzuć okiem na mojego bloga, zapisuje w nim temperatury zewnętrzne od czasu zamontowania palnika na pelet. Mieszkam w okolicach Olsztyna, kod 13-100.

www.kochowka.blogspot.com

Zima tak naprawdę trwa krótko ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast kupować kocioł z Koziej Wólki za 15 tyś, do tego bufor za 5 tyś. bo modulacja w krajówkach w zdecydowanej większości jest do bani, do tego więcej pomp i osprzętu za 2-3 tyś. . Oczywiście koszt samego podłączenia tej całej plątaniny w kotłowni też będzie odpowiednio kosztował...

Czyli zamiast tego wszystkiego kup sobie Windhagera Bio Win Lite 24 tyś, czy tańszego Edilkamina Lagunę. Na forum, będziesz wtedy zaglądał czysto hobbystycznie. Lub żeby popatrzeć jak ludzie męczą się ze swoimi kotłami-wynalazkami. Twoja obsługa będzie polegała na dosypywaniu pelletu, włączaniu, wyłączaniu kotła i usuwaniu z niego popiołu raz na dwa, trzy miesiące.

 

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Edikamin Laguna. OK tylko gdzie go kupić z mocą 11kW? Windhager jak na moje oko za drogi. Lepiej dołożyć bufor. Ale ja się nie znam. Natomiast Lazar plus bufor wydaje się ciekawą opcją.

Edytowane przez mikus39
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, kult5 napisał:

Tak, kupujmy tylko zachodnie bo lepsze a później się dziwmy ze następna branża nam jeb...

Tylko "branża" nie jest zainteresowana tworzeniem nowych rozwiązań - tylko wymiennik i wstawienie do tego palnika i już mamy super kocioł. Jeśli ktoś z naszych stworzy fajny ciekawy produkt to chętnie będę go promował i montował.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kraju mamy naprawdę sporo producentów kotłów i to bardzo dobrych. Ważne jest żeby serwis był blisko i był na zawołanie. Awaria najczęściej zdarza się w najmniej oczekiwanych momentach (wigilia, sylwester, kiedy nie ma nas w domu itp.). Warto o takie sprawy zapytać serwis przed zakupem kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kult5 napisał:

Tak, kupujmy tylko zachodnie bo lepsze a później się dziwmy ze następna branża nam jeb...

Ta... Branża to zainteresowana jest szybkim zyskiem. Dlatego jak zakazano im produkcji kopciuchów. To wstawiali do wymienników z lat osiemdziesiątych lub starszych palniki ekogroszkowe. Teraz do tych samych pakują pelletowe, sterowniki z czipami od kalkulatorów i żadają za to 10- 15 tyś. Ogłaszając piąte klasy i ecodisigny

Oglądam wiele relacji jak sobie ludzie czyszczą kotły pelletowe. W żadnym austriackim, niemieckim ani włoskim nie widziałem jeszcze sadzy.

Zaraz będzie, że to pellet jest do bani. Jak pellet jest do bani, to  w połączeniu z kiepskim kotłem mamy smołę.

Ciekawe dlaczego upadła branża motoryzacyjna... Bo zwyczajnie nikt już Polonezem na resorach nie chciał jeździć.

Godzinę temu, vojeq napisał:

W kraju mamy naprawdę sporo producentów kotłów i to bardzo dobrych

Jakich?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Outsider napisał:

Ogłaszając piąte klasy i ecodisigny

Spelniac spelniaja, wiec wniosek taki ze normy i wymagania za niskie.

Po co robic i “cudowac” skoro cel osiagniety?

Wyzsze normy wymusza postep i myslenie - cene rowniez…

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym spełnianiem norm to były (i nie wiem czy nadal nie są) problemy.

A co do jakości kotłów, to wcale nie jest z nimi tak pięknie. Za bardzo wpatrujemy się w ten "zachód", ale faktem jest, że u nas na początku taki proceder miał miejsce jak opisywał @Outsider. To tak zwany okres przejściowy. Konstrukcje kotłów jednak są zmieniane, dostosowywane do norm i coraz lepsze. Ludzie też już nie pakują 24kW na 100m2 dobrze ocieplonego domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Normy. Jeżeli taki piękny wymalowany kocioł spełni normy na stanowisku to jedna strona medalu. Pytanie jak to potem wygląda w normalnym użytkowaniu. Druga to taka, że ma być jeszcze ekonomicznie. Kocioł, który sam dostosowuje moc zależnie od sytuacji na palniku oraz instalacji w czasie, to minimalne straty. I dzieje się to bez ingerencji użytkownika.

Jak czytam na forum Heiztechnika o kotłach, które osiągają temp. spalin 200 stopni... Bez komentarza. Można sobie za kocioł dać 5 tyś. mniej. A potem marnować 20% opału. Mój Biawar temp spalin max też ma 150 stopni. I żałuję że dałem za niego z modułem sondy ponad 16 tyś. O małym buforze 400 L już nie wspominając.

Edytowane przez Outsider
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.