Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka RTL z miedzi


adamu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ,

Mam taka starą podłogówkę wykonana z rurek miedzianych na RTL , na zasilaniu jest założony zawór powrotny pewnie w celu awaryjnego zamknięcia , ale czy jest wgl potrzebny ? RTL rozkręcony na stałe płynie tam 35-40 stopni ,ale pomieszczenie słabo się nagrzewa ,ogólnie  całe CO działa prawidłowo , odpowietrzone.

Myśle , ze może problemem jest ten zawór ?  Pierwsze to , ze jest zamontowany niezgodnie z kierunkiem przepływu , może zamiast niego dać tam zawór grzejnikowy z nastawa wstępna dla przepływu , ewentualnie wywalić go i zalutować rurkę ?

 

83FD1D03-406D-4EE2-B506-E80BE93F031F.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepływ na RTLu jest do góry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Układ wygląda na dobry, RTL to jeden zaw, ale jest jeszcze drugi na zasilaniu - i tu pytanie czy ten na zasilaniu jest na max otwarty? 

Jak tak,to jeszcze można przydławić ten grzejnik lub/i podkręcić pompę odpowiedzialną za CO.

Jak długa jest ta podłogówka, jakie fi rur w podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejnik jest zdławiony bo posiada zawór z nastawa z racji jego wielkości wychodzi 40l/h i głowica .

Co do długości to nie wiem , ale rurki to fi15 , zawór ma zasilaniu otwarty na max . 
Przy zasilaniu obecnym czyli te 40 stopni zasilanie podłogówki jak i powrót przy rtl jest ciepły (podobna temperatura ) wiec może przepływ jest za duży , albo rurki ułożone biednie i tu się nic nie poprawi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie izolacji tez nie ma pod podłogówka i dlatego jest jak jest , sądziłem , ze jak bym zawór powrotny zastapił takim grzejnikowym z nastawa to może przepływ by się zmniejszył i więcej ciepła zostało w podłodze , a nie przepływało bo pompa 25-6 jest na auto z racji głowic i bardzo niska delta na rurce zasilanie/powrót .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głowice mam zazwyczaj na 2-3 wiec tak jak dziś ciepło odbiera tylko ten rtl oraz drabinka otwarta na full dlatego tryb auto jest wygodny bo dziś jest 3w , a przy mrozach 20w . 

W trybach manualnych musiałbym dzisiaj ustawić 1 bieg a na mrozy 2 , ogólnie standardowo wiąże się to z szumami przy zamkniętych zaworach …

Co do podłogi chodziło o to , ze rtl zostaje , a jedynie podmiana tego zaworka na zasilaniu z powrotnego na jakiś termostatyczny pod nastawę wstępną , żeby przepływ zdławić niż jest obecnie choć może to jest złe rozumowanie bo w normalnej podłogówce pod rozdzielaczem im większy przepływ na rotametrze to podłoga mocniej grzeje … 

458D39DB-E0D1-4A1D-8F6B-D1F985FDE71E.jpeg

24E9F8D9-2000-44F0-BDE8-C14D82109F61.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, sambor napisał:

Spróbuj innych nastaw pompy, w grundfosach na recznych nastawach często było lepiej niż na auto.

Zaw grzejnikowy nic nie da zamiast RTL-a, może większy RTL - są i 3/4".

Zapytam czy będzie to błąd i zakłóci prace całej instalacji gdy zawory termostatyczne na drabinkach wymienię na caleffi nie posiadające nastawy wstępnej i głowicy termostatycznej , drabinki chciałbym mieć w trybie on/off i taki zawór mi pasuje bo ma wbudowane pokrętło lecz jest tam duży przepływ , większy niż te 150l/h w zaworach heimeier , które pozostają na wszystkich grzejnikach aluminiowych , przepływ przez drabinki będzie duży pewnie z delta 5 , ale tak jak wspomniałem nie wiem czy nie zakłóci to pracy innych grzejników ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zapytałęm o kierunek przepływu, bo być może zawór jest odwrotnie zamontowany. Po za tym wszystko tu juz zostało napisane, resztę trzeba dopracować, sprawdzić osobiście metoda prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór niby odwrotnie co wskazuje strzałka ,ale sprawdzając taki drugi przepływ z obu stron jest taki sam , ogólnie zbędny ten zawór jest dany ,ale kto tam rozumie hydraulika 15lat temu ...

A co powiesz na temat drabinek łazienkowych i zastosowania zaworów z dużym przepływem względem tych grzejnikowych. Dwie takie drabinki zakłócą pracę układu CO ? Dla mnie będą lepiej działały w trybie on/off czyli szybkiego dosuszenia grzejników ,ale kwestie techniczne niestety nie są mi znane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.