Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Termet gold 25 kw - dobranie krzywej i poprawność instalacji.


Cegielkapck

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się dowiedzieć jak najefektywniej używać ogrzewania podłogowego w połączeniu z kotłem kondensacyjnym. 

Zacznę od docieplenia budynku, jest to 20cm styro ściany, podłoga i 30cm wełna strop. Powierzchnia 140m + 40 m garażu. 

100% podlogowki + drabinka wpięta pod podlogowke a w garażu przewymiarowany grzejnik wpiety w podłogówkę. 

Ogrzewanie podzielone na 2 strefy dzienna(21,5 stopnia) i nocna (20). 

Jedna zimę mam już za sobą i wnioski są takie że najlepsza dla mnie jest krzywa 1.1 z racji tego że niższa krzywa nie osiąga zadanej temp w strefie nocnej. Natomiast piec chodzi krótko ok 3h i się wyłącza. Chciałbym to poprawić. 

O samej instalacji, w kotłowni wisi tytulowy kocioł wraz z systemem mieszającym z dwoma pompami wilo. Foto, pytanie w jakim trybie powinny chodzić pompy? 

Będę wdzięczny za cenne wskazowki

IMG_20211027_065311.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Napisz jak rozwiązane są te różne strefy, jakieś termostaty, siłowniki na rozdzielaczu czy jeszcze inaczej,i co się dzieje jak temperatura w danej strefie jest osiągnięta?

A dwa,gdzie ten układ mieszający pod kotłem, bo widzę tylko pseudosprzegło i pompy? I jak są zasilane i sterowane te pompy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każda ze stref ma swój regulator pokojowy tech st 292. Każda strefa ma swój rozdzielacz Cosmo, niema siłowników. Jeśli strefa osiągnie zadana temp na regulatorze tech, sterownik pomp rozłącza pompę od danej strefy. 

Mój błąd chodziło mi o zestaw pomp a nie mieszacz. Pompy są sterowane modułem tech st - 517. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik, sterownikiem, sterowniki pogania;)

Nie rozumiem takich instalacji, podłogówka nie lubi jak się jej przeszkadza. Przepływ powinien być cały czas stały,a reguluje się tylko temperaturą czynnika. Odpowiednio dobrana krzywa grzewcza i wyregulowane przepływy w pętlach to podstawa sukcesu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompy mają być ustawione na stałą wydajność i pracować z taką mocą aby dostarczyć do każdej pętli odpowiednią ilość wody. Jak jest projekt podłogówki to powinny być poddane przepływy przez poszczególne pętle. Jak nie ma,to pewnie już sam ustawiłeś takie,aby każde pomieszczenie było odpowiednio dogrzane.

Na razie termostaty pokojowe ustaw na wyższą temperaturę,aby nie wyłączały pomp i rozpocznij od nowa dobieranie krzywej grzewczej. 

Z racji tego, że obie strefy zasilasz tą samą temperaturą,to krzywą musisz dobrać dla tej strefy która wymaga wyższej temperatury zasilania,a dla drugiej strefy ograniczyć przepływ wody na tyle żeby nie przegrzewało jej. I to można zrobić przez zmniejszenie wydatku pompy, żeby znów nie kręcić rotametrami. Zresztą było by bez sensu kręcenie pompy wysoko a ograniczenie na rotametrach.

Jak to ogarniesz,to mam jeszcze chyba rozwiazanie jak wykorzystać te termostaty do sterowania kotłem a nie pompami. Ale najpierw trzeba wyregulować tak układ, żeby termostaty były tylko na ekstremalne sytuacje. Podstawa to odpowiedni ciągły przepływ i krzywa grzewcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, narazie wrzuciłem krzywa 0.3, temperatury na regulatorach ustawiłem po 26 stopni co zapewni stałą prace pomp, pompy odpowiednio ustawiłem na 1 i 2 bieg (wczesniej na obydwu był bieg 3) przeplywy na rotametrach około 1l . Z tego co zaobserwowałem piec grzeje wodę do 27 stopni a ln=25stopni. Ok, na chwilę obecną miałem zużycie dzienne gazu wraz z cwu około 3.3m3. Czy stałe przepływy wody nie zwiększa zużycia gazu? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z reguły ciągłe grzanie, czyli uzupełnianie na bieżąco strat budynku powinno być oszczędniejsze niż cykliczne rozgrzewanie i wychładzanie.

Masz termometry na rozdzielaczach, żeby móc zaobserwować różnicę pomiędzy zasilaniem a powrotem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam takich z allegro za 8 złotych. Kupiłem kiedyś kilka położyłem w salonie na stole obok termometru pokojowego i wybrałem 2 te co pokazywały podobnie do niego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Popatrz na wykres krzywych w instrukcji, czym niższa temperatura na zewnątrz tym wyższa temperatura zasilania i tak musisz dobrać jedną konkretną krzywą,aby w całym zakresie temperatur zewnętrznych utrzymywała się stała temperatura wewnątrz.

Z tym max 30 w podłogę to trochę nie tak, pewnie pisałem, że przy obecnej temperaturze ok 0* tyle mniej więcej powinno iść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.