Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła Panasonic ht 12 kw


radziow124

Rekomendowane odpowiedzi

Witam , mam pytanie proszę o prosty sposób wytłumaczenia o co chodzi z tą krzywą grzewczą , drugie pytanie czy lepiej korzystać z krzywej + sterownik pokojowy czy tylko krzywą grzewcza , w tym momencie pompa włącza i wyłącza się 3-4 razy dziennie , wydaje mi się że jest to zbyt niekorzystne dla pc. Dziękuję za pomoc 39770ea61d7ca61ae77d404f517330ad.jpg

 

Wysłane z mojego M2101K7BNY przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radziow124 napisał:

o co chodzi z tą krzywą grzewczą

Temperatura wody w instalacji zależy od temperatury na zewnątrz. Im zimniej na zewnątrz, tym cieplejsza powinna być woda w instalacji. Ty musisz ustawić maksymalną i minimalną temperaturę wody oraz zakres temperatur zewnętrznych, dla których ta temperatura będzie się zmieniać (wiem, miało być prosto, ale nie umiem prościej). Z tą krzywą jest tak, że trzeba ją przestawiać, dopóki nie osiągnie się odpowiedniej temperatury w domu - to może trwać długo, zależnie od warunków zewnętrznych, bo możesz ustawić niby dobrze na teraz, a za miesiąc przyjdą większe mrozy i musisz przestawić jedną z czterech wartości i cały wykres się zmienia - ale krzywa jest najlepszym rozwiązaniem.

 

Ja w excelu sobie wyliczam jaka będzie temperatura wody przy wybranej temperaturze zewnętrznej. Niestety nie mogę wstawić excela na forum. Na obrazku wygląda to tak:

krzywa.png.dfad666d6190fdec542253bad751db34.png

Czyli w tym przypadku:

- jeśli na zewnątrz jest -15 stopni lub mniej, to pompa podaje wodę o temperaturze 43 stopnie

- jeśli na zewnątrz jest 4 stopnie lub więcej, to pompa podaje wodę o temperaturze 30 stopni

- jeśli na zewnątrz jest pomiędzy podanymi wartościami, to temperatura wody jest odpowiednio dopasowana

Jakbyś chciał ten plik excel, to wyślij adres email na PW.

 

Odnośnie drugiego pytania:

Na początku miałem termostat pokojowy. Po miesiącu wyłączyłem ten termostat i steruję tylko krzywą. Ten termostat był całkowicie niepotrzebny, ale się na niego uparłem. Jak sobie dobrze ustawisz krzywą, to pompa będzie wiedziała, czy ma grzać, czy nie.

Bez termostatu mogę podnosić lub obniżać krzywą na przykład w harmonogramie - a przy sterowaniu termostatem tego nie mogę robić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panasonic twierdzi że w normie są max. 4 cykle wł/wył pompy na godzinę pracy.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam T-CAP 9kW, 250m2, większość grzejniki, trochę podłogówki i zużycie obecnie do 10kWh na dobę razem z grzaniem cwu dla 5 osób. Mam taryfę G13 i grzeję tylko w tanich godzinach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Do porównania ja też wrzucę bo może się przydać, w całym domciu 23stopnie całą dobę, pompa chodzi w samopas, krzywa grzania reszta opisu w stopce, a to obecne dzisiejsze(godz.22.00) zużycie energii 17kWh (6kWh/CWU i 11kWh C.O). U mnie aplikacja pokazuje bardzo dokładnie z podlicznikiem także wynik w miarę wiarygodny T-Cap12kW.

Pozdrawiam YARO

704089339_Screenshot2021-10-26at22-25-05AQUAREASmartCloud.png.62459a0c3560605d627a27d1decfc700.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie zauważyłem że pomijana jest chyba energia pobierana przez pompę obiegową, albo ciepłomierz przekłamuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie macie COPy ?

 

Znajoma ma Panasonica 12kW i obecnie ma COP 3,8 (wyświetlany), ja z ciepłomierza na dobę potrzebuję ok 50-60kWh teraz. Kocioł na eko spala w granicach 12-13kg/doba, czyli sprawność w granicach 50% 😂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą sprawdziłem że średni COP z 3 ostatnich tygodni dla CWU i CO wynosi 5,5. Na razie pompa nie chodzi w nocy, staram się korzystać z własnej produkcji PV, nie ma mrozów, woda idzie na temp. 32-35*, wystarcza grzanie do godz. 22.00-23.00, temp. w domu max. 22.5*.

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jak na fotkach z tygodnia CWU(zbiornik) oraz CO(grzanie)

Pozdrawiam.YARO

20211027_154530.jpg.f815659eb92c0f3281ae3bdadc646c07.jpg 20211027_154457.jpg.027dcf32aedb957b59d110690b5161c2.jpg

  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Witam Łukasz 85 jak mogę  zmniejszyć  temperaturę ponieważ o ile.w dzień  na dworze jest te 15 stopni to kaloryfery  są prawie zimne o tyle w nocy gdy ta temperatura spada do 4 to.wtedy są ciepłe gdzie na dobrą sprawę  jest aż za goraca i pompa  ciągnie najwięcej prądu.  Jestem trochę zielona w tym temacie bo pompę mamy od dwóch  tygodniu proszę o prosta instrukcje  o ile tak można. Dziękuję 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @Andzia21 Jeśli masz sterowanie na podstawie krzywej, to musisz tą krzywą przestawić. Trochę wyżej o tym pisałem

Z tego co piszesz, to dla niższej temperatury na zewnątrz musisz zmniejszyć temperaturę wody w instalacji. Ale o ile to nie wiem. Musisz to potestować. Ustawianie krzywej może zająć nawet kilka miesięcy 😉 bo to co ustawisz teraz może wymagać korekty przy większych mrozach.

 

Jaką masz pompę?

Jeśli masz Panasonica i wyślesz adres email na priv, to prześlę Ci arkusz w excelu, który mi pomógł w ustawianiu krzywej.

Edytowane przez Łukasz85
dopisałem "musisz"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rodzi mi się pytanie do tych co mają podliczniki , na ile miarodajne są wskazania ze sterownika jeśli chodzi o zużycie energii , wiem że to jest około ale czy duże macie różnice między wskazaniami ze sterownika a podlicznika , ciekaw jestem też miarodajności wyprodukowanej energii . 

Poniżej kilka zdjeć z pracy dzisiaj rano przy temperaturze zewnętrznej 1st , czy to możliwe żeby pompa 7kw panasonic dawała moc 9 kw ? po około  pół godziny pompa zeszła z mocą .

20221010_064324.jpg

20221010_064700.jpg

20221010_064715.jpg

20221010_071612.jpg

20221010_073328.jpg

20221010_073358.jpg

20221010_074642.jpg

20221010_074912.jpg

Sory za jakość zdjęć 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2,4kW energii elektrycznej jest zamienione na 9kW energii cieplnej, z tego wynika COP, 3,75

 

2,4*3,75=9 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To akurat wiem , tylko ciekawi mnie to że to pompa o mocy 7kw .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja pompa ma moc 5kW, czyli 2kW na sprężarce + 3kW na grzałkach. Latem może grzać z mocą 10kW ale przy -20 będzie tylko 2kW lub mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja myślałem że jak jest siódemka to siedem i koniec , moja też ma grzałkę 3kw ,to dzisiejsze to było bez grzałki , powiem że dobrze sie to zapowiada , @carinusa ty masz podlicznik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, carinus napisał:

Moja pompa ma moc 5kW, czyli 2kW na sprężarce + 3kW na grzałkach. Latem może grzać z mocą 10kW ale przy -20 będzie tylko 2kW lub mniej.

E no jak to ? nie będę o haierze już pisać bo już go nie mam ale miałoby z tego wynikać że pompa z klimatyzatora gree amber prestige lepiej parametry trzyma ? coś mi się nie wydaje , podobno przy minus 20 lub nawet 30 nie pamiętam teraz gree ma jeszcze 80 proc mocy a panasonic miałby nie mieć ? coś chyba źle tam poczytałeś .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podlicznik i tylko on prawdę powie o zużyciu prądu przez pompę. Panas nie zlicza energii na peryferia i podaje zużycie tylko przez sprężarkę. Sama elektronika zużywa 1kWh dziennie na podtrzymanie systemu nadzoru, nawet gdy nic nie pracuje. Im większy udział sprężarki w pracy PC, tym mniejsze różnice wskazań systemu. Trzeba liczyć że pompa obiegowa, wentylator i elektronika bierze prawie stałą porcję energii niezliczaną i gdy moja sprężarka pracuje na mocy średnio ok. 400W to jest to 2/3 całości zużywanej energi. Gdy ktoś ma dużą i mocną sprężarkę, to reszta komponentów pobiera procentowo mniej prądu i różnice będą naprawdę mniejsze.

@berthold Moje tłumaczenie jest bardziej przykładowe i nie wiem jaka dokładnie jest moc mojej pompy przy bardzo niskich temperaturach. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.