Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Konfiguracja Ogrzewania Domu Jednorodzinnego, Prośba O Poradę


treewood

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Planuję budowę domu piętrowego z poddaszem użytkowym o powierzchni użytkowej 160m2 + piwnica gdzie będzie też kotłownia.

 

Standardowo będziemy mieli kominek prawdopodobnie jedynie z nadmuchami do różnych pokoi. Myślałem na początku o kominku z płaszczem wodnym i nim ogrzewanie domu ale dowiedziałem się, że tak naprawdę robi się potem z normalnego pokoju kotłownia.

 

Napewno będę chciał mieć Kolektory Słoneczne i dochodzi jeszcze kupno pieca na gaz lub na paliwa stałe. Bardziej bym wolał na paliwa stałe ponieważ lubię poczucie spokoju i niezależności od problemów z dostawą prądu czy gazu aczkolwiek wiem, że przy pracy z piecem będę miał więcej roboty. Pewnie też odbije się to pozytywnie na mojej kieszeni.

 

Będę posiadał także agregat, który będzie automatycznie się włączał jak zabraknie prądu.

 

Nie wiem natomiast jak rozwiązać problem braku ciepłej wody gdy będzie na tyle pochmurno, że Kolektory Słoneczne nie wyrobią, pieca nie będzie sensu odpalać (bo jeszcze za ciepło). Czy ogrzewacz przepływowy byłby najlepszym rozwiązaniem? Czy może takich sytuacji nie spotyka się za często.

 

Oczywiście jestem otwarty na wszelkie Wasze propozycje. Możliwe, że moja konfiguracja urządzen do grzania wody i domu nie jest najlepsza. Może macie lepsze pomysły. Dom będzie dwuwarstwowy, z dachem dwuspadowym i jedna strona dachu będzie opadać na południe. Przestrzeni na działce będzie dużo więc trzymanie ew. paliwa nie będzie ograniczone. Proszę o jakąś poradę ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO powinieneś najpierw określić jaką kwotę w swoim budżecie chcesz przewidzieć na system ogrzewania. Bo kocioł na paliwo stałe + kominek + kocioł gazowy i przyłącze + solary i bufor mogą zamknąć się w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych. A znam ludzi, którzy budowali dom "za 100 000" i na CO wydali raptem 2000zł (grzejniki elektryczne). I też sobie chwalą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciezko powiedziec szczerze powiem, ale raczej na tego rodzaju rzeczach nie chcialbym oszczedzac. To nie czajnik czy telewizor, ktore mozna wymienic po paru latach. Taki zakup ma byc napewno na dlugie lata.

Oczywiscie tez nie chce robic inwestycji w ogrzewanie na 100 000 zl. Chcialbym by bylo to dobre i w miare oszczedne. Wole na poczatku troche wiecej zainwestowac i miec pozniej satysfakcje z tego...

 

Napisales cos o kotle gazowym i kotle na paliwa stale. Czy potrzebne sa oba na raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oznacza to że budowę masz dopiero w planach. Czyli masz warunki zabudowy lub wypis z planu miejscowego, to przeczytaj co urzędnicy napisali o ogrzewaniu budynku. A wymogi są rózne.Bo może się okazać że twoja działka jest np w centrum miasta gdzie przekroczone są standardy emisyjne i wybij sobie z głowy budowę domu z ogrzewaniem węglowym. Załatw formalności o których pisałem, idź z tymi dokumentem po projekt (może być gotowy lub adoptowany lub zatrudnij architekta aby projekt wykonał). Projekt domu powinien spełniać wymagania zawarte w warunkach zabudowy, i powinien zawierać również projekty instalacyjne w tym ogrzewanie. Wiele pytań powinien zadać ci architekt który będzie projektowal lub adaptował projekt, aby z jednej strony spełnić twoje wymagania, a z drugiej aby budynek, w tym instalacja grzewcza, był zgodny z obowiązującymi przepisami( a jest tego sporo). Daj popracować projektantowi, bo dobry projekt to pół sukcesu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.