Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa kotłowa czy zawór 4d


Angy22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam...jest instalacja z zaworem 3d, piec chodzi niestabilnie ponieważ za niska temperatura powrotu 30stopni różnicy i kocioł często wchodzi stan podtrzymania. Załączyłem pompę cwu na stałe żeby powrót ogrzać i dało to ogromną różnicę piec chodzi stabilnie. Zawór 3d jest dobrze zamontowany ale na tym układzie nic innego nie wskóram. Pytanie co będzie lepsze..... Pompa  kotłowa czy przeróbka na zawór 4d.....

Przyznam że najlepiej według mnie to pompa kotłowa bo przy zaworach 4d i tak często ją zakładają ale chciałbym od kogoś dobrej rady i opinii. Podsyłam schemat układu standardowy na zawór 3d chyba to jest Klimosz ale często jest spotykany. 

Schemat ..zawór 3d.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załóż zawór VTC do ochrony powrotu i bęzie dobrze .

ale pompa na powrocie i tak potrzebna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale przy tym schemacie pompa kotłowa nic nie da , zawór 3d służy do obniżenia temperatury na grzejnik pompa za zaworem albo do regulacji temperatury powrotu pompa przed zaworem .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się robi to wiem , nie masz ochrony powrotu .

Nie kombinuj ,jak pompę przed 3d i za 3d musi być bajpas przed 3d a jak będzie bajpas to co szkodzi dać Vtc i będzie po bożemu , chyba ze rezygnujesz z regulacji temperatury na instalacje .

Jak to kocioł węglowy chodzi bez wygaszania i  To możesz założyć 4d przynajmniej 5/4 cala , może się okazać że będzie potrzebna pompa kotłowa .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompę na powrót pomiędzy trójnik z 3D a trójnik powrotu obiegu CWU i ma mieszacz do ochrony powrotu. Albo pompa przed zawór 3D do rozdzielania części strumienia do powrotu. Najlepiej i pompę, i mieszacz zamontować na powrocie.

Warunkiem, żeby zachowac komfort cieplny w pomieszczeniach to termostaty na grzejnikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, gmaj22 napisał:

Albo pompa przed zawór 3D do rozdzielania części strumienia do powrotu

O tym wariancie również wspomniałem choć nie zaznaczyłem na szkicu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor ..no i tu w tym wariancie chyba by było najlepiej chociaż przy otwartym na całość zaworze 3d pompa będzie pchała pompę. Ale technicznie to musiałbym rozwalać i przesuwać prawie wszystko tak tu jest ,przy takiej rozwałce to można dać już 4d. Myślałem że się tylko dopnę z pompą ale trochę kicha. Ale jeszcze pomyślę .Widziałem parę schematów że mają bezpośrednio zasilanie i powrót z pieca połączone przez pompę wiem że to kole w oczy mnie też dlatego was się dopytuję. Moc tej pompy można sobie jeszcze dopasować przez kondensator żeby nie wpływało za mocno na układ ale to tak sobie gdybam. Na razie dzięki wam ,przemyślę jeszcze to wszystko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Angy22Nie przyjrzałeś się dokładnie powyższym schematom , przenosisz pompę przed zawór 3d czyli nadal zostajesz z dwoma pompami cwu i kotłowa za zaworem nie ma już pompy wiec żadna pompa nie będzie pchała wody w drugą pompe , zawór traci funkcje mieszania i na grzejniki idzie woda gorąca prosto z kotła z tym że część tej wody trafia bezpośrednio w powrót podnosząc jego temperaturę a jaka cześć tam trafi to zależy od stopnia otwarcia zaworu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.