Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór zbiornika przeponowego do instalacji CO z buforem.


Robokop

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych hydraulików.

Potrzebuję informacji czy zbiornik przeponowy 80l jest odpowiedni do instalacji:

bufor 1000l - faktyczne 960l

Instalacja podłogowa 60m2

Piec CO

6 grzejników żeberkowych aluminiowych ok 80 żeberek.

Kiedyś to przeliczałem i wyszło mi ok 1150l w instalacji.

Mam zbiornik przeponowy 80l i:

temperatura instalacji 20stC - 0,5 atm.

temperatura 70stC - 2,3 atm.

Miałem dokupić jeszcze jeden taki zbiornik ale przeczytałem jakieś inne tematy na tym forum i co niektórzy mają przy podobnej ilości wody w instalacji takie zbiorniki i teoretycznie u nich jest ok. Przyszło mi do głowy ze może mam to jakoś źle wyregulowane i może mam wodę w zbiorniku przeponowym i faktycznie nie jest on 80l tylko mniej. Nigdy żadnego powietrza tam nie dobijałem, tak jak był kupiony tak został podłączony. 

Tekst z innego tematu:

"Na chwilę obecną mam naczynia 25 i 50 L tj 75L na ponad 1100L w układzie  zatem  te Twoje 50 powinno wystarczyć."

Komuś nawet jakieś hydraulik założyli naczynie przeponowe 25l do bufora 1000l.

 

Woda się rozszerza podobno niecałe 5% na 100stC więc teoretycznie ta 80l powinna być git.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam podobną ilość wody w instalacji, do Twojej, do tego podłączone 2 zbiorniki przeponowe 100+23l i to jest jeszcze mało. Przy naładowanym buforze prawie do setki (tak ładuje) mam ciśnienie w instalacji start 0.8, do 2,2 bara na koniec ładowania.. 

Edit :

U mnie wygląda to tak, jednak ten drugi zbiornik jest chyba większy niż 23l jutro sprawdzę.. 

IMG_20160923_180259.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

80l + 20l mam przy ~700l i jest ok. Przy czym ja nie grzeje do temperatur rzedy 90C. Te 80l u Ciebie bedzie za malo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dobrze mi się wydawało że te 80l to mało. Dokupię chyba drugie 80l. Problem ze zbyt dużym wzrostem ciśnienia leży nie w dobrym ustawieniu/ dopompowaniu powietrza tylko w pojemności zbiorników przeponowych.

Koszt kosztem, bardziej mnie martwi miejsce jakie te bańki zajmują. Będę musiał to nad sufitem jakoś umieścić.

Dziękuje za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 21:25, Robokop napisał:

Woda się rozszerza podobno niecałe 5% na 100stC więc teoretycznie ta 80l powinna być git.

Teoretycznie masz rację, ale nawet dla zbiornika otwartego jego pojemność czynna nie jest równa jego całkowitej pojemności, zwłaszcza jesli króćce przyłączeniowe sa z boku.

Przy zbiorniku membranowym minimum to 10-12 % pojemności instalacji. Oczywiście najlepiej to policzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dlatego dokupię następne 80l. Będzie 160l na 1150l, gdzieś 14%. 

Jak teraz z 20stC do 60stC rośnie mi z 0,5 do 2atm, Po dołożeniu tyle urośnie mi jak rozgrzeje do 100stC, to znaczy nigdy nie przekroczę 2atm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.