Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Blaze Comfort BC25, regulacja


pPp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Posiadam kocioł zgazowujący Blaze Comfort BC25 z buforem 1000l. Kocioł posiada regulację mocy 50%-100%, ale nie wiem jak to dokładnie działa, ponieważ nieważne jaką ustawię moc, kocioł ogrzewa wodę max o 20stopni. Opał to buk, około 14% wilgotności.

Minimalna woda powrotna ma 55stopni, i wtedy na zasilaniu jest około 68-72st. Jeżeli woda na powrocie jest 60 to zasilanie odpowiednio około 80stopni.

Tak jakby nie miał mocy więcej podgrzać wodę, chyba, że to jest normalne i tak powinno być? Może ktoś posiada podobny kocioł tej marki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem problemu przyrostu temperatury pomiędzy powrotem do kotła a wyjściem z kotła. Przyrost ten będzie zależny od przepływu czynnika grzewczego przez kocioł. Regulacja w tym kotle mocą realizowana jest poprzez prędkość wentylatora wyciągowego na podstawie temperatury spalin. Dla mocy 50 % jest to około 125 stopni. Jaki masz przyrost temperatury wody w buforze po wypaleniu pełnego załadunku bez odbioru ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc pieca ustawiam w sterowniku. Jest to podobno nowość, nazywają to "Certyfikowana regulacja mocy 50–100 %, pozwala na instalację mniejszego zbiornika akumulacyjnego".

Bez lambdy, powietrze ustawiam ręcznie przesłoną.

Może źle tłumaczę, ale nieważne czy ustawię moc przykładowo 60% lub 100%, raz ustawiłem nawet 120% (można ustawić do 150%) - jeżeli woda na powrocie jest 55stopni to na zasilaniu 68. Wiec po co ta "regulacja" jeżeli wydaje mi się że nic nie daje?

Ja myślałem, że jak ustawię 50-60% to będzie ogrzewał wodę od przykładowo 15-20stopni, a jak ustawię 100% to będzie ogrzewał mocniej.

Ciekawe jest to, że wczoraj ustawiłem moc kotła na 65%, a przez około godzinę wyświetlał że pracuje z mocą 150%. Jeszcze tego nie rozumiem, dlatego szukam osoby, która posiada taki piec.

Edytowane przez pPp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A temperaturę spalin masz taką samą na 50% i 100%? Może to kwestia ciągu kominowego. Spróbuj delikatnie uchylić wyczystkę w kominie i zobaczyć czy coś się zmieni. 

 

Edytowane przez robert1991
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc którą piec pokazuje jest jakby czytana z temperatury spalin. Wczoraj:

  • przy 60% była temperatura spalin około 130stopni.
  • przy 150% była temperatura spalin około 200stopni.

Kiedyś sprawdzałem przy otwartych drzwiach do kotłowni, ale nic się nie zmieniało. Ciąg raczej dobry, komin z kształtek ceramicznych 18x18, w środku czysto. Rozpala się błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pPp napisał:

 

Może źle tłumaczę, ale nieważne czy ustawię moc przykładowo 60% lub 100%, raz ustawiłem nawet 120% (można ustawić do 150%) - jeżeli woda na powrocie jest 55stopni to na zasilaniu 68. Wiec po co ta "regulacja" jeżeli wydaje mi się że nic nie daje?

Ja myślałem, że jak ustawię 50-60% to będzie ogrzewał wodę od przykładowo 15-20stopni, a jak ustawię 100% to będzie ogrzewał mocniej.

 

Możliwe że kocioł startuje od pewnego minimalnego pułapu temperatur, którego już nie przeskoczysz dla prawidłowej pracy. Reszta jest zależna od poboru ciepła przez instalacje i wydajności kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz wbudowanej ochrony powrotu?

Temperatury mogą wprowadzać cię w błąd, temperatura może być ta sama ale ilość płynącej wody może być inna i przez to szybsze ładowanie bufora. Moc kotła można określić na podstawie czasu załadowania bufora do pełna lub na podstawie czasu wypalenia wsadu drewna.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kult5 może mieć całkowitą racje, u rodziców przy zastosowanym laddomacie z wkładką 72 stopnie na kotle jest cały czas 77 stopni, niezależnie czy woda w buforze przed ładowaniem ma 40 czy 50 stopni, poprostu przy większej temperaturze laddomat pozwala więcej wody zabrać z bufora, po temperaturze spalin należy wnioskować że moc jest różna, zobacz jak długo będziesz ładował bufor przy 50% i 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona powrotu jest - zawór Afriso ATV555 - 55st.

Robiłem test tydzień temu i tak:

  • Zawory na grzejniki i CWU zamknięte, tylko bufor.
  • Temperatura początkowa na buforze 1000l (góra 65st., dół 50st.)
  • Paliłem na 100% mocy kotła przez 1,5 godz.
  • Po tym czasie temperatura na buforze 1000l (góra 82st., dół 76st.)

Sprawdzę jeszcze jak szybko ładuje przy 50% mocy kotła.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli kociol nagrzeje przeplywowo wstep/wystep o 20°,to jego sprawnosc jest 1*,gratuluje.W szkole  wiadrus 60KW i jego max. roznica 5° i to "huczy" do pelnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Więc teraz mi się to zgadza. Z tego co zauważyłem to ustawienie 65% mocy kotła jest ok.

Wychodzi na to że 100% jeżeli chciałbym dogrzewać bufor, a 50% to nawet teoretycznie bufor jest zbędny. Grzanie bufora na grzejniki żeberkowe jest raczej nieekonomiczne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to tylko uproszczony poglądowy, chodzi głównie o połączenie z buforem. W większości schematów, które przeglądałem to piec jest podłączony do bufora a później dalej co i cwu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam atmos GS 15 i również mam zamontowany na ochronę powrotu zawór mieszający afriso 55° i na zasilaniu jest około 68° czyli za mało według instrukcji bo powinno być minimum 80° żeby się dobrze spalał gaz. Da się wymienić w tym afriso termostat na wyższą temperaturę?

Ty w swoim Blaze masz regulację mocy więc chyba nie powinno Ci przeszkadzać że kocioł pracuje z taką a nie wyższą temperaturą. Chociaż chyba bardziej ekonomiczne byłoby palić na większej mocy i szybciej naładować bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spalanie gazu nie występuje na wymienniku w otoczeniu 80 stopni a na ceramice przy kilkuset stopniach. Temperatury zależą od budowy kotła. Wewnątrz występuje mieszanie i w jednym wystarczy powrót 55 stopni a w drugim 65 jest wymagane. 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.