Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PELLET a brak prądu


Gez

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie znalazłem w internecie jednoznacznej odpowiedzi więc zapytam samemu.

 

Od 3 dni mam nowy piec na pellet, sterownik argos PID black.

Jestem w tym jeszcze zielony, nie mialem z tym nigdy do czynienia. Jak wyglada sytuacja gdy w domu braknie pradu a nikogo nie bedzie? Czy woda się nie zagotuje? 

 

Instalator mowil ale wole sie dopytac, .ze temp. wzrosnie nieznacznie do kilku/kilkunastu stopni i piec sie wygasi. Nie mam zadnego UPSa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic się nie stanie. Podajnik i wentylator się wyłączy a to co będzie na palniku się trochę pofajczy. Temperatura trochę wzrośnie przez brak pracy pompki. max 8-10 stopni. Ale to tylko w przypadku gdyby akurat kocioł pracował na mocy maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Outsider. Mam takie przekrętełko przy pompie który nie wiem jak profesjonalnie się nazywa 😄 Ma (10 9 7 5 3 1) I na tym ustawiam jakie ciepło oddaje na kaloryfery i na jakich obrotach pracuje piec. Na razie mam 3jkę bo jest letniawo, fajnie i temp 23°.

 

Uspokoiła mnie Twoja wiadomość, mogę spać spokojnie.

Temp mam ustawioną 55° 

Dobija do 60-62 i piec zostaje sobie na czuwaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko. A to pokrętęłko to zapewne zawór mieszający 3 albo 4 D. Jeżeli sterownik kotła posiada obsługę zaworu mieszającego i sterowanie pogodowe to dokup do zaworu siłownik. Potrzebny byłby ( może nawet masz ) czujnik temp zewnętrznej do sterownika kotła. I wtedy dzieje się wszystko samo. Na dworze cieplej to mieszacz się przymyka. Chłodniej to otwiera. W konsekwencji masz niższą lub wyższa temp na obieg grzejny.

Edit. A te 55 stopni na kotle to trochę za mało. Temp 65 byłaby o wiele lepsza dla żywotności kotła. Lepiej wygrzany wymiennik, brak rdzy i sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Outsider temp. będę zwiększał bliżej zimy, bo teraz w domu jest dosyć ciepło, i zmienie właśnie na 60/65°. Aczkolwiek najpierw chcę przepalić ok 1.5t pelletu, wyczyścić palnik i dopiero zmienić temperaturę bo akurat będzie czasowo się zgadzało.

Dziękuje za informację! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Musisz sobie poczytać i zmienić podejście do ogrzewania. Tak to kiedyś dziadkowie palili jak nie było automatyki.

Naprawdę, na spokojnie poczytaj.

I nic złego nie miałem na myśli

Pozdrawiam 👍

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć @gilal - wszystko rozumiem, ja jestem w tym zielony taki kocioł mam w posiadaniu pierwszy raz w życiu i jak najbardziej jestem otwarty na wszelkie uwagi, lub porady. Jeżeli jesteś w stanie mi podpowiedzieć co i jak to chętnie skorzystam z Twojej wiedzy. Pozdrawiam 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie 👍Juz kolega @Outsider  podpowiedział co zrobić.

Czyli, sprawdzić czy sterownik obsłuży siłownik zaworu, czy masz czujnik pogodowy. I... jak wszystko jest to instalujesz siłownik na zawór 4D, podłączasz czujnik pogodowy potem w sterowniku aktywujesz siłownik zaworu oraz ustawiasz  potrzebne dane, aktywujesz pogodowkę i ustawiasz krzywą grzewczą.

Podnosisz wyższą temp. na kotle np. 65° (przy pellecie zalecana jest wyższa), a sterownik sam dobierze Ci temp. na zawór 4D względem temp. na zewnątrz

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gilal - mam zawór 3d womix, dziś posprawdzałem troszkę.

Mam pytanie, czy jest jakaś różnica w spalaniu pomiędzy np 3 na zaworze a 1?

Czy ciągle będzie podobnie a jedyna różnica którą będzie widać to ta na kaloryferach? 🙂

60° mogę ustawić po prostu zwiększając temp na sterowniku, czy muszę coś innego jeszcze zmienić? Np. dawki jakieś, nadmuch czy coś takiego?

A i jeszcze pytanie, gdzieś przeczytałem, że podczas PRACY kotła nie powinno się otwierać drzwiczek od palnika, i tego się stosuje. Czyli gdy piec będzie w trybie czuwania mogę normalnie przystąpić do tej czynności, i pozbyć się popiołu?

 

Naprawdę proszę wybaczyć mi te głupie zapytania, aczkolwiek chcę się dowiedzieć więcej od kogoś kto ma doświadczenie bo ja to jeszcze nic nie rozumiem 😀

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Spokojnie 👍 Warto pytać żeby zrozumieć.

Nie wiem w Twoim przypadku czy mniej spali. Ale powinno być mniejsze zużycie opału. Szybsza reakcja na temp. niż sam będziesz biegał i będzie sterownik puszczał tyle ciepła ile w tej chwili trzeba.

Czyli robi się cieplej na zewnątrz, sterownik obniża temp. na 3D, kocioł szybciej dochodzi do zadanej (bo mniejszy pobór ciepła) i się wygasza lub wcześniej wchodzi w niską modulacje.

Czyli zużycie pelletu powinno być mniejsze 👍

Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gilal - jestem wdzięczny, że mnie wysłuchujesz to bardzo mi pomaga.

A teraz tak, temp. na sterowniku mam ustawioną na 55° - aktualnie na zaworze 3D jest ustawiona "1"

Po osiągnieciu tej temp. zadanej zmniejsza się jego praca np. 47%, 20%

Dobija do 61-62 stopnie i wchodzi chwilowo na wygaszanie. Potem załącza się dmuchawa która pracuje przez 5 minut i podbija mi temp do 64-65 stopni, i piec przechodzi w tryb czuwania. I moje pytanie brzmi teraz następująco: Czy to jest OK? Tak ma być? Nie jest za duża różnica? Przez to mam zawahanie, czy po zmianie temp. na wyższą np. 60-65° nie będzie zbyt duża temp bo tu różnica wychodzi aż o 10°.

Wodę w bojlerze mam ustawioną na 45° aczkolwiek nie wiem, czy ta informacja w tym przypadku coś zmieni.

I muszę przyobserwować ale wydaje mi się, że jak na zaworze 3D ustawię "3" to wyżej niż 62° nie idzie - ale nie jestem pewien na 100%.

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuje.

Powiem szczerze, że po przebojach jakie dał mi mój stary kopciuch jestem bardzo przewrażliwiony na punkcie temperatury... Dlatego też dokładnie próbuję o wszystko dopytać, no i zdobyć nowe informacje i więcej doświadczenia na temat nowego pieca i palenia na PELLET. A ten kopciuch to nieraz już sam "wychodził" z domu, że tak powiem.. 😪

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam Twojego sterownika, ale z tego co piszesz to zachowanie (praca) jest normalna. Przed zadaną z chodzi z mocą (modulacja), a jak już osiągnie zadaną plus przebicie wchodzi w tryb wygaszania.

Temp. CWU to już Twoja sprawa jaką chcesz wodę. Jednym wystarczy 50°, a innym 40°

POCZYTAJ INSTRUKCJE STEROWNIKA

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.