Skocz do zawartości
IGNOROWANY

wybór nowego kotła 5 klasy


ferrycorsten

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem na etapie wyboru kotła. Czym więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie.

 

Dom ~170m2, piwnica+parter+piętro. Aktualne ocieplenie to 5cm styro ale na wiosnę wlatuje 12/15cm. Okna w miarę świeże, drzwi nowe.  Chciałbym podpiąć bufor( wstępnie koło 700-800l, więcej nie wejdzie), z bufora puszczenie ciepła na kaloryfery+podłogówka+cwu. Chciałbym palić w miarę ciągle bez wygaszania(przynajmniej te kilka dni ciągłego palenia)

I teraz tak:

Przekrój komina to 17x17, wysokość koło ~8m. Cegła. Do tej pory paliłem w zwykłym GS 17kw na miarkowniku, który przerobiłem na prosty DS(głównie z powodu tego że wg mnie jest przewymiarowany, ciężko go było ogarnąć). Spalałem koło 1.5t węgla + kilka/kilkanaście metrów drewna.

Jakiej mocy dobrać kocioł? Z tego co czytam to przy buforze można sobie pozwolić na trochę większy kocioł.

Mam dostęp za darmo do drewna bukowego/grabowego/brzozowego/sosnowego praktycznie w nieograniczonych ilościach i na tym głównie chciałbym oprzeć ogrzewanie. Wiadomo nie samo drewno bo węgla też bym dokładał. Jestem w stanie pójść na 'ustępstwa' względem nowego pieca i dostosować się do wymagań tzn. cięcie na krótkie kawałki, rąbać na cienkie itp itd. Jestem otwarty. Aktualnie mam w piwnicy pocięte kawałki 10-15cm, grube na 5-7cm, taka ala kostka + węgiel orzech 2- teoretycznie wesoła(dalej bym go kupował bo jest OK). Jeżeli byłby sens/ktoś poleca itp to mam opcję załatwienia zrębek i trocin/wiórów.

Niestety kocioł zgazowujący i podajnik raczej chciałbym wykluczyć, wolałbym zasypowca.

Wstępnie spodobał mi się ogniwo DS, ale widzę że ma 5 klasę głównie dla węgla.

Czytam na bieżąco wątek o MPM ds i ds WOOD i chyba ku niemu jest mi najbliżej, ale czym więcej czytam tym mam większy dylemat dlatego się chciałem poradzić.

A i rozumiem, że nie będzie kotła 'bezobsługowego', jestem w stanie iść na jakieś ustępstwa jak wyżej czyli specjalne cięcie itp ale wolałbym żeby to nie była stacja kosmiczna bo nie tylko ja bym do niego dokładał. Fajnie by było, jakby te kilka h spokoju między dokładaniem było.

Jeżeli o czymś zapomniałem albo źle napisałem to wybaczcie, raczej obserwuje i czytam niż piszę posty.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.