Skocz do zawartości
IGNOROWANY

104 m2, 100% podłogówki - sposób sterowania kotłem


Manti

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Mam pytanko odnośnie najbardziej optymalnego sterowania kociołkiem. Obecnie mam termostat pokojowy, ustawioną histerezę na termostacie około 0,7 stopnia, po osiągnięciu zadanej temperatur mam wszystko stop - pompka od kotła, podłogi, kociołek się wygasza, temperatura w pomieszczeniu spada, kocioł się rozpala, po osiągnięciu odpowiedniej temperatury ruszają pompki i tak w kółko. Jak macie to rozwiązane u siebie? Czy może lepiej zostawić pompkę od podłogi uruchomioną, może wyłączyć sam palnik, a może obniżyć tylko temperaturę na mieszaczu? Proszę podpowiedzcie jak to działa u was, może przetestuję u siebie 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że masz nasz kociołek więc spieszę z pomocą 🙂

Podłogówka to bardzo dobre ogrzewanie, komfortowe, wygodne ale i z dużą pojemnością wodną. Długo musimy ją grzać, aby uzyskać optymalną temperaturę, długo się wygrzewa. 

W Twoim wypadku, tak jak teraz kociołek pracuje, temperatura w domu może być bardzo niestabilna, czyli:
- zadana na regulatorze pokojowym - 21*C
- histereza regulatora - 0,7*C

W momencie gdy temperatura Ci spadnie do 20,3*C kocioł się załącza i grzeje. Nie ma jeszcze odpowiedniej temperatury na kotle i podłogówce (bo się wszystko wygrzewa) więc temperatura w domu dalej spada. Czekasz kilkadziesiąt minut aż podłogówka nabierze odpowiedniej temperatury i dopiero zaczyna oddawać ciepło na dom - a temperatura mogła już spaść nawet o 2-3* od zadanej.

Moim zdaniem, a troszkę już siedzę w tematach regulacji kotłów 🙂 w przypadku ogrzewania podłogowego i kotła slimko proponuję:

Tryb regulacji standardowy
Kocioł i pompy niech ciągle pracują
A obniży się temperatura na mieszaczu o 5*C

Czy to się u Ciebie sprawdzi? Musisz ocenić sam. Jeśli zmienisz ustawienia, poobserwuj kilka dni. Ja jestem ciągle na forum więc będę czekał za odpowiedzią.

Pozdrawiam, Kuba Wroński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.