Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja pod kocioł peletowy


kult5

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Szykuje się do wymiany kotła na pelletowy.

Obecnie posiadam instalacje jak na schemacie.

CO i CWU grzane na 1 pompie. W instalacji 12 grzejników na termostatach + 2 drabinki łazienkowe odkręcone na sztywno.

Nosiłem się ze zmiana miejsca pompy na powrót oraz dołożeniem zaworu ochrony powrotu. Jednak nie wiem czy jest sens?

Zbiornik CWU i drabinki załatwiają ochronę powrotu, instalacja jest prosta, tania, nie ma się co za bardzo popsuć.

Kocioł ma pracować w sezonie grzewczym + chłodne dni maja i września po 2 h (grzanie łazienek+ CWU)

Latem grzanie CWU prądem

Kocioł z modulacja mocy pracujący w zakresie (50-60st)

W okresach przejściowych regulacja temperatury poprzez termostaty oraz prace przerywaną kotła (termostat główny).

Jest sens tu cokolwiek przerabiać?

Myślałem nad wymiana zaworów bezpieczeństwa i różnicowego na nowy.

inst.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam temperaturę powrotu realnie od 48 do 55 stopni. Obecnie mierzyłem jak się zachowuje instalacja i po wygrzaniu temperatura nieznacznie odbiega od zasilania (2-3) stopnie. W jednej instrukcji wyczytałem również że równoległe działania zbiornika CWU może być traktowane zastępczo jako ochrona powrotu. Jeśli będzie coś nie tak to podniosę zasilanie o 2-3 stopnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podnosząc temp zasilania nie potrzebnie przegrzewacz dom, powiekszasz straty energii.

Zawór termostatyczny ochrony powrotu to parę stówek a rozwiązuje temat raz i dobrze, masz to z głowy

Ja sam zauważyłem że dobrze wygrany kociołek lepiej pracuje, mniej syfu się osadza na ściankach wymiennika. Ferroli zaleca u siebie ochronę powrotu na 45 stopni a ja wymieniłem wkładkę na 55 i widać różnicę w kotle

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok to wersja 2

Wycięty zostaje zawór różnicowy, pompa w torze głównym, na powrót dodana ochrona powrotu.

Od razu zadaje pytanie czy tak może być umiejscowiony reflex gdy na powrocie mamy ochronę powrotu?

inst2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie bądźcie tacy ;)

Tak nie zadziała bo musisz dać pompę na powrocie pomiędzy zaworem termostatycznym a kotłem

Wysłane z mojego M2004J19C przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

image.thumb.png.f56f5c403327e6848bfaa899c49c5656.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa jest bezpośrednio za kotłem czy bezpośrednio przed kotłem to hydraulicznie niewiele zmienia. Zmieniają się nieznacznie opory na ssaniu lub po stronie wysokiej. Kocioł na schemacie możemy zastąpić długą rurą i pompę zamontować bliżej jednej strony lub drugiej. Dla zaworu to wszystko jedno.

Zmieniają się warunki pracy dla pompy, na powrocie mamy niższą temperaturę i potencjalnie dłuższą żywotność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko że zawór ma dedykowany króciec dla pompy (ten który jest stale otwarty) i ona ma być po stronie ssawnej albo tłocznej pompy(w zależności w jakiej opcji ma być zamontowany). Nie jest obojętne w jakiej konfiguracji zamontujesz zawór - pompa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest tu mowa o ochronie powrotu. Czyli zawór zamontowany na powrocie pobiera wodę powracającą z grzejników, domieszkuje gorącą wodę pobieraną prosto z zasilania i sumuje je na powrót kotła.

Narysowałem upraszczający schemat tłumaczący dlaczego miejsce montażu pompy nie jest aż tak istotne w tym konkretnym przypadku. Narysowałem ja w 2 miejscach. Dołożyłem nitkę przez cały kocioł żeby to było bardziej logiczne .

pompa.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgoda - jest ok. zgodnie ze schematem poniżej. Coś mi nie pasowało wcześniej ale krótka analiza i ok - dlatego edytowałem

image.thumb.png.7738566b528f7f1b9767b3f1d6509e30.png

 

Drobna uwaga -  montaż na zasilaniu spełnia tą samą funkcję(ochrony powrotu). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hajtaler428 napisał:

Drobna uwaga -  montaż na zasilaniu spełnia tą samą funkcję(ochrony powrotu

Nie @hajtaler428 to nie jest to samo.

Miejsce pompy: sprawdzic czy producent zaworu nie okresla roznicy cisnien po stronach tlocznej/ssacej zaworu. Dla zaworu z silownikiem byloby to bez znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawór zamontowany na zasilaniu i powrocie pełni taką samą funkcję - otwiera "duży obieg" po osiągnięciu temperatury otwarcia. Masz schematy podłączenia za stronie afriso, esbe czy ten który załączyłem wyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak termostat w samochodzie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, hajtaler428 napisał:

otwiera "duży obieg" po osiągnięciu temperatury otwarcia.

Tylko ze raz mierzy wode wychodzaca z kotla a innym razem powracajaca a to nie jest to samo bo roznica moze byc spora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do pierwotnego problemu.

Słowo wyjaśnienia dlaczego tak kombinuje.

Poprzez układ kotłowni nie mogę przenieść wszystkiego na powrót. Wiązało by się to z odstawieniem kotła do centrum kotłowni plus brakiem swobodnego dostępu serwisowego do pompy, filtra, wyczystki kotła itd.

Schemat 3 (połączenie wersji 1 z 2)

Wraca zawór różnicowy, dołożona rura do ochrony powrotu ale brak samego zaworu termostatycznego, zostaje sam trójnik + zawór do regulacji ilości wody powrotnej.

Jak to ma działać? Latem i w okresy przejściowe już przy zasileniu 55 stopni mam powrót 51 stopni. W sezonie typowo zimowym gdy więcej wody pójdzie przez grzejniki (temperatura powrotu spadnie) wyreguluje powrót zaworem na tej rurze.

Ponieważ brak zaworu ochrony powrotu, reflex może zostać na starym miejscu.

inst3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to samo osiągniesz regulując przepływem przez wężownicę(post #1) a w żadnym z tych rozwiązań nie masz "typowego" narzędzia do ochrony powrotu. Wiem że to działa ale pytanie co jest napisane w DTRce kotła - jeżeli jest wymagane zabezpieczenie powrotu zaworem termostatycznym czy przez CWU ale na oddzielnym obiegu(dodatkowa pompa)to wiadomo - gwarancja

@PioBin Racja(po przeanalizowaniu, wcześniej nie zastanawiałem się nad tym) co do ochrony kotła - zawór działa tak samo w obydwu opcjach(trzyma zamknięty krótki obieg do temp wkładki) z tym że korzystniejszy jest montaż na powrocie, bo przy montażu na zasilaniu zanim woda z powrotu dotrze do zaworu i zacznie zamykać to przechodzi przez kocioł. Przy montażu na powrocie odcina kocioł od instalacji(zimnej wody) zanim dotrze do kotła. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zawór termostatyczny zamontujemy na powrocie to gwarantuje nam odpowiednią temperaturę powrotu. A jeśli zamontujemy na zasilaniu to tylko nam podmiesza wodę ale bez wiedzy jaka temperatura wpływa na kocioł. Jeśli z zasilania będzie wychodziła wysoka temperatura to on zamknie to podmieszanie choć na powrocie może być temperatura niska. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy może mi ktoś wyjaśnić jak regulować pompy tak wpięte w szereg? Tzn. ma to jakieś znaczenie dla poprawnoości działania instalacji?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.