Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotłostal HEADPELL 16kW


mikus39

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jak w temacie. Co wiecie na temat tego kociołka. Opinie, sugestie wszystko mile widziane. Czeka mnie wymiana pieca w przyszłym roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,,

Jeśli szukasz kotła typowo do spalania pelletu, to szukaj kotłów z wymiennikiem pionowym  , najlepiej takiego w którym  ognień z palnika nie wali prosto w płomieniówki ( będziesz miał w krótkim czasie dużo "syfu" w czopuchu ) 

 

No chyba ,że przy wyborze kierujesz się tylko i wyłącznie ceną.

Najkorzystniej jeśli palnik jest  umieszczony w osobnej  komorze spalania z której spaliny muszą być zawrócone w dół i dopiero będą od dołu wchodzić w płomieniówki pionowe. W takim układzie wymiennika większość pyłu  zostaje w dole kotła zamiast w czopuchu.

Taki układ kotła gwarantuje Ci wysoką sprawność i mało roboty z czyszczeniem takiego kotła w sezonie.

Rodzaj palnika do peleltu ?  -  są różne , od obrotówek, wrzutkowe  po rynny , do wyboru do koloru. Każdy z nich ma swoje "+" i "-"

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu akurat kieruje się możliwością dofinansowania z programu czyste powietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiennik w kotle pelletowym to podstawa , potem rodzaj palnika.

 

Większość  krajowych konstrukcji kotłów "na pellet" to kotły ekogroszkowe ze wszystkimi ich wadami  z "dołożonym" palnikiem pelletowym i "cegłami szamotowymi/wermikulitowymi" które mają za zadanie w cudowny sposób ( zatrzymując pyły) zdobyć w badaniach klasę 5 i "Ecodesign"

 

Taka nasza polska rzeczywistośc....

 

 

Na świecie projektuje i buduje się kotły pod pellet a u nas "przerabia " stare konstrukcje węglowe ( z małymi wyjątkami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mój stary (6lat) piecyk muszę wymienić chociaż nie kopci. Też groszkowiec ale opalany pelletem. Całkiem skutecznie. Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To czysta polityka , nie ważne że nie kopci, trzeba wymienić bo ktoś musi zarobić....tak funkcjonuje kapitalizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się wszystko zgadza. Tylko co wybrać z takiej ilości dostępnej na rynku.

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci ogólnie czym należy się kierować przy wyborze peleciaka, aby możliwie najrzadziej zaglądać do kotłowni.

Sam musisz zdecydować , bo na końcu  i tak wszystko sprowadza się do kryterium ceny.

Popularne  kotły , które ograniczają do niezbędnego miniumum wizyty w kotłowni to Edilkamin Laguna, MCZ Red Performa, RTB, czy  BlackStar o   Windhagerze, Hargassnerze czy Frolingu nie wspomnę, tyle tylko że te ostatnie szczególnie ceny mają zaporowe....

Natomiast wybór kotła  spośród "krajowych" producentów to wybór mniejszego zła za "przystępną " cenę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejnym kryterium oprócz ceny jest też dźwięk wydawany przez kocioł. Może nie sam dźwięk co jego natężenie. Obecny niestety jest dosyć głośny.

Wysłane z mojego SM-A202F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tańszych , popatrz na Kamen perfekt BIO z palnikiem Venma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny kociołek i cena całkiem dobra. Możliwe dofinansowanie. Wart rozważenia i jeszcze zakup w okolicy z montażem. Tyle że wszędzie piszą że bardzo głośny podajnik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na kocioł  RBR - B moc 13kW na pellet , tam jest palnik Venmy .

Ciekawą opcją jest też Ogniwo Eko Pellet z palnikiem Skiepko Eco Palnik i sterowaniem Pello

Problem w tym , że najmniejsza moc to 18kW a ty masz do ogrzania 140 m2 dobrze docieplonej powierzchni.

lub

Galmet Genesis z palnikiem Pellasa ( palnik fajny ale do pellet A1)  i sterem Pluma

lub

Stalmark Silver 10 kW ale to nowość.....

lub

Zębiec Onyx ale tu mały zasobnik i popielnik

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mnie naszła taka myśł.... Jakby tak kociołek pelletowy i do tego bufor ciepła? Tańszy, obsługujący bufor. Nie zdało by to lepiej egzaminu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy lepiej ?  nie wiem, trzeba by to rozważyć dla konkretnego domu, instalacji.

Na pewno jest to jakaś alternatywa  - trzeba by to policzyć ( konkretny kocioł i bufor) 

Jeśli weźmiemy pod uwagę najtańszy kocioł pelletowy to z jego wszystkimi wadami , szczególnie palnika który będzie spalał tylko pellet A1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.10.2021 o 19:53, mikus39 napisał:

Tak mnie naszła taka myśł.... Jakby tak kociołek pelletowy i do tego bufor ciepła? Tańszy, obsługujący bufor. Nie zdało by to lepiej egzaminu?

Może. O ile nie będzie to śmieciuch z dostawionym palnikiem. I będzie stabilnie pracował na mocy maksymalnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmieciuch na pewno nie. Ogniwo 10kW?

https://cieplo.app/wynik/k9qb

100% podłogówka na 2 pompach. Reszta na zdjęciach w galerii. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest taki kocioł pelletowy Ogniwo 10 kW ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agat lub Onyx to Zębiec , nie Ogniwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokladnie. Szukam kotła z dotacja i trochę mi się to pokiełbasiło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie czytając forum dochodzę do wnios że potrzebuję kotła z palnikiem ok 4Kw a takiego przecież nie ma. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz jeszcze na KOłton Pellsmart  - fajna konstrukcja, ciekawie też wygląda nowy Kamen PrimaPell

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://sklep.lazienkanetto.pl/?page=shop&prdid=65909&utm_source=ceneo&utm_medium=referral. Ten piec wg danych ma modulowany palnik od 3. 5 do 12.5. Jest to realne czy tylko się tak chwała? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.