Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Piec Na Paliwo Stałe+ Kominek Z Płaszczem


przemek2

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Stałem sie posiadaczem domku poniemieckiego z poddaszem uzytkowym. pow ok 130 m2. planuje załozyć c.o z piecem na miał oraz kominek z płaszczem wodnym.Piec w piwnicy+ bolier na cwu, Na parterze kominek , ogrzewanie podłogowe + grzejniki; na poddaszu grzejniki. Ze wzgledu na finanse nie moge wziąść fachowca....Chciałbym zapytać czy takie podłączenie kominka + kocioł na paliwo stałe jest mozliwe tak zeby chodziło bez problemow. Jeśli ktos ma jakies schematy to prosze o udostepnienie ...Swój postaram sie naszkicowac jutro bo dzisiaj mam "bałagan" w głowie po przegladaniu tego forum ;). Za pomoc i wszelkie rady z góry dziękuje.... :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

;) Twoje centralne ogrzewanie jest do zrobienia i nic nad zwyczajnego w nim nie ma ...Ale Ale w takim układzie to ty i tyko ty będziesz w nim palił bowiem konieczne w celach ekonomicznych będzie odcinanie układów zaworami :huh: Strach pomyśleć co stanie się jak ktoś napali a nie odkręci odpowiednich zaworów,czy nie załączy pompy bowiem musi ich być dwie....twój monter na pewno sobie poradzi ;)

czekam na twój schemat do oceny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej. oto schemat mojego c.o. Prosze o opinie i ewentualne poprawki :huh: . Piony i do rozdzielacza planuje w miedzi a podłogówke w Alupexie. Od jakiej średnicy rury wystartować od kotła oraz od kominka aby w razie zaniku pradu bojler mogł grawitacyjnie odebrać trochę ciepła?...Pozdrawiam

post-9591-1255730672_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie będzie chodziło - podstawowy błąd to armatura na pionie z naczynkiem - jak coś się zatnie to buuummm! Druga rzecz to przemyślenie sterowania piecem i kominkiem. Jakie sterowanie chcesz zastosować, czy piec ma być z podajnikiem? Czy kominek ma mieć jakieś terowanie? Jak ma wyglądać odbiór ciepła jeśli np. napalisz w kominku i jeszcze będzie chodził piec.... to wszystko trzeba wiedzieć wcześniej.

 

Na forum jest trochę schematów. Proponuje przejrzeć i solidnie się zastanowić jeśli chcesz to sam robić.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie musisz trochę jeszcze poszukać na forum bo schemat do poważnych poprawek. Zawór 4D na kotle. 3D termostatyczny na podłogówkę. Dodatkowa pompa na cwu i kominek. Sterownik na 2 pompy do wymiennika i do kotła. Do kominka na 1 pompę.

Nie rozumie podłączenia kominka - zasilanie i powrót do zasilania kotła??

Zawór zwrotny zawsze za pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Ponizej poprawiony schemat mojego c.o. Kominek nie ma zadnego sterowania, natomiast piec c.o to ziebiec z dmuchawa ale bez podajnika.

http://www.bazarek.pl/produkt/0/175715/koc...5---180-m2.html

Prosze o rade czy dobrze przyłaczyłem kominek i czy pójdzie on bez dodawania pompy.

Jak ze sterownikami do załanczania pomp, czy do kazdej pompy oddzielny czy jest jakis jeden do wszystkich?

post-9591-1255937659_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fachowiec chce 8 tyś + materiał ktory on zakupi więc troche mi nie na ręke bo posiadam juz troche materiału ....

Z kierunkiem wody z kominka rozumiem , że powinien zasysać z przed zaworu 4-drogowego i tłoczyc miedzy wlot do kotła a zawór zwrotny? mozliwe , że takie podłączenie bedzie blokowało inne pompy... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Witam

Na wstępnie chce się przywitać - Cześć wszystkim.

Nie zakładam nowego posta bo znalazłem ten i jest adekwatny do mojego, aczkolwiek pewnie spamuje bo podobny wątek poruszyłem na kotły z podajnikiem, ale chyba właściwe miejsce jest tutaj. Czytam od dłuższego czasu forum i zrobiłem instalacje CO według poniższego schematu. Teraz mam następujący problem, jak wpiąć się w ten układ z kominkiem z płaszczem wodnym. Kominek będzie się znajdować dokładnie za ścianą. Chce także użyć istniejące naczynie wyrównawcze. Może ma ktoś już podobne rozwiązanie, albo pomoże nanieś na schemat jak się wpiąć w istniejącą instalacje.

Z góry dziękuje za pomoc.

post-68378-0-67413500-1520939160_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosty schemat, pytanie czy to zadziała ???

post-68378-0-15410100-1521116437_thumb.jpg

Edytowane przez buska3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To proszę podpowiedz, nakieruj cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze przed każdym z kotłów/ kominków brakuje zaw zwrotnego  aby przez niegrzany kocioł nie leciała woda.

Może być odcinanie ręczne ale z pełną świadomością co się robi.

 

Po drugie ten zaw 3-D musi być w funkcji przełączania - albo jest grzanie z kotła, albo z kominka.

 

Dodatkowo na pompie kotłowej musi być przełącznik - grzejemy z kotła albo z kominka - kominek wymaga wyższych temp pracy.

Oczywiście takie bzdety jak zawory odcinające każde ze źródeł to jest oczywiste.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wielkie sambor, co do 3-d to tak jak mówisz, za jakiś czas założył bym siłownik dwupunktowy, który załączał by się kiedy kominek zostanie rozpalony. Nie chciałbym zaworów ręcznych, wole zastosować zawory zwrotne. Pompę mam zamiar podłączyć za pomocą czegoś w tym stylu jak w tym linku - https://www.domer.pl/integrator-pomp-2-1-tatarek.html. Chyba że macie inne propozycje, cały czasz szukam i jestem otwarty na propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam

Zrobiłem tak jak Sambor poradził, czyli dałem zawory ZZ aby nie były grzane kotły. Niestety pojawił się problem następujący, że przez naczynie wyrównawcze grzeje drugi piec i wraca woda drogą zasilania jego, gdyż powrotem nie może. Może jakaś porada jak temu zadziałać by nie grzać w ten sposób drugiego kotła. Prosiłbym stosunkowo szybką odpowiedź, gdyż jeszcze mam wszystko widoczne od strony kominka, ale gania mnie już żona by robić zabudowę. Z góry dziękuję wszystkim za dobre rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór mieszający jest dobrze zamontowany, nie sądzę by przez nie go był przepływ, jak odcina dany kocioł, sprawdzone - parę kropli przepuści ale to wszystko co zaobserwowałem w ciągu paru godzin działania układu. Każdy kocił jest bezpośrednio podłączony do naczynia i na tych rurach nie ma żadnej armatury. Zaznaczę, że 3D jest na powrocie i tu nie ma przepływu, po paru godzin grzania jeden kocioł jest zimny na powrocie, tylko góra jest wyczuwalnie ciepła to też rura od naczynia cieplejsza niż zasilająca wiec powstaje jakby mały obieg.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.