Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki kocioł? (dom 85m2)


tomas91

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

Proszę o poradę w kwestii wyboru kotła. Dom z lat 30 po remoncie, 85m2, zamieszkały przez 2 osoby, poddasze nieużytkowe. Grzejniki panelowe (9szt) + 8m2 podłogówki w kuchni.

Docieplenie: ściany pełna cegła 42cm + styropian grafit 0,031 15cm, strop drewniany - wełna skalna 25cm, na dobudówce 20m2 płaskiego dachu - 35cm styropianu, podłoga 5cm styropianu. Okna 3 szybowe, drzwi zewnętrzne również nowe.

Brak gazu ziemnego, więc zasilane będzie propanem ze zbiornika przydomowego.

Biorę pod uwagę kotły dwufunkcyjne, po rozmowach z instalatorem oraz u lokalnego przedstawiciela przystało na dwa modele: Viessmann Vitodens 111-W oraz Immergas Victrix Zeus 25.

Nie mam żadnego doświadczenia w tym temacie. Nie wiem czy jest sens dopłacać do Viessmana, jak wygląda kwestia awaryjności i kosztów napraw/serwisu u poszczególnych producentów. Liczę na jakąś pomoc, może polecacie coś innego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to polecam czytać, czytać i jeszcze raz czytać;) co piszą na tym i innych forach i kotłach, ich doborze, serwisowaniu.

Najważniejsze, kolejność przypadkowa to: dostępność serwisu w danym rejonie,koszty serwisu,również tego po gwarancji, koszt przezbrojenia na LPG, moc minimalna z jaką kocioł może pracować (bardzo istotne przy takim metrażu), wymagania gwaranta odnośnie osprzetu (np.komin) ,co jest w zestawie z kotłem, możliwości jego sterownika, itd.

Jeżeli to stara instalacja to musowo odmulacz magnetyczny.

I instalator to dla mnie ostatnia osoba która doradza przy wyborze kotła;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i wychodzi na to, że największą przeszkodą jest teraz poziomy wyrzut spalin przez ściane. Według przepisów maksymalna dopuszczalna moc kotła w takim układzie to 21kW. Żaden ze sprzedających nawet o tym nie wspomniał. Dostępu do komina nie ma, a dokładanie go na zewnątrz to wyższe koszty niż taki przez ścianę.

Pytanie teraz na przykładzie Immergasa. Która konkretnie wartość w specyfikacji się liczy? Dlaczego na etykiecie energetycznej widnieje 20kW, a w specyfikacji w trybie grzania c.w.u maksymalna moc 25kW.

W takim wypadku większość odpada i zostaje Viessmann w wersji obniżonej mocy do 19kW.

Nie chcę mieć potem problemów z gwarancją, kominiarzem. Do tego dofinansowanie z programu czyste powietrze, więc też wszystko musi się zgadzać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc jest brana najwiieksza jaką generuje kocioł, czyli najczęściej to moc na CWU.

Znów 21kW na potrzeby grzania przepływowego wody to może być mało i przepływowe grzanie ma swoje wady, każde odkręcenie kranu to uruchomienie kotła albo przejście z grzania CO na CWU. Na prawdę nie bierzesz pod uwagę zasobnika do CWU?

I czy naprawdę to dofinansowanie obniża koszty inwestycji,bo bardzo często jest drożej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie kotłów dwufunkcyjnych to brałem pod uwage tylko takie z wbudowanym zbiornikiem 40-50 litrów, właśnie ze względu na to o czym piszesz, i w tej opcji zostaje wspomniany Viessmann 111-W 19kW z wbudowanym zasobnikiem 46 litrów.

Jednak z powodu właśnie tego ograniczenia do 21kW i braku wyboru innych modeli, myślę że pójdę w kierunku zasobnika CWU. Zastanawiam się czy będzie jakaś różnica w spalaniu gazu porównując dwufunkcyjny 46l vs zasobnik 120l? 

Jaki konkretnie model mógłbyś polecić (jednofunkcyjny + zasobnik)? Znalazłem to:

- Termet Crystal II Plus 20 kW

- Termet Gold Plus 20kW

- Termet Silver 20kW

- Viessmann Vitodens 100-W 19kW

Z Immergasa wszystko ponad 21kW

Wszystkie modulują od około 3 - 3,5 kW, niżej nic nie znalazłem.

Dofinansowanie zwróci część kosztów, gdyż rodzice łapią się na podwyższony poziom dotacji i dostaną zwrot tez za okna, drzwi i termomodernizacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły wytypowałeś dobre. Ja bym brał Termet Gold. Tylko że w przypadku 1F te 3Kw minimalnej będzie już za dużo, ale tu nie ma co przepłacać za połowę droższy kocioł z niższą mocą. Nawet za tego Vitodensa, chyba że wybitnie nie ma miejsca na zasobnik. Jak kupisz 1F w tej sytuacji na 85m2 kocioł przez 90% roku będzie chodził na 3-5kw.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za Goldem i do tego zasobnik o w miarę wysokiej klasie energetycznej, zresztą jak jest on w części mieszkalnej to i tak straty idą w ogrzewanie pomieszczenia. 

Roznnica w spalaniu nie jest jakaś przerażająca, a ewentualne naprawy takiego zintegrowanego są na pewno dużo większe, gorszy dostęp dla serwisanta przy przeglądach. Również moim zdaniem nie warto dopłacać do innych marek, bo trwałość ogólna poddobna a koszty serwisu dużo większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za radę. Właśnie odnośnie kosztów przeglądów i gwarancji znalazłem info że przy Termecie wygląda to tak:

-Przegląd coroczny 308zł, dodatkowa gwarancja na 3,4 i 5 rok 176zł/rok, gwarancja 6 i 7 rok to dodatkowy pakiet 700zł

Ktoś wie jak to wygląda u Viessmana? nie znalazłem nigdzie w dokumentacji 

Zasobnik też o termeta np. TERMET SG Plus 100? czy może coś innego?

EDIT: Znalazłem jeszcze Immergas Victrix 12 X TT 2 ERP. Moc od 1,9 do 12 kW więc schodzi bardzo nisko. Co myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koszty przeglądu u innych na pewno nie będą mniejsze, a odnośnie przedłużenia gwarancji to jak dla mnie strata pieniędzy.

Zasobnik jak najbardziej ok,a kupując w pakiecie pewnie jeszcze coś się urwie z ceny.

Odnośnie Immergas się nie wypowiem bo nie znam i nie chcę wprowadzić w błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, to teraz zostało mi jeszcze doczytać o tym Immergasie i zdecydować. Zwłaszcza że wszędzie widzę są problemy z dostępnością i będzie trzeba czekać.

Dzisiaj byłem u dystrybutora Immergasu i znów zdziwienie z tym ograniczeniem do 21 kW przy spalinach przez ścianę. Twierdzi że ludzie montują i jest ok, przecież i tak ogranicza się moc kotła na sterowniku i on nie widzi problemu, skąd mam te informacje.. Nie wiem czy tylko ja się tym za bardzo przejmuje? Gdziekolwiek nie zapytam o kocioł to nikt nawet o tym nie wspomina. Oczywiście polecał wtedy Zeusa 25

Dopiero sam pokazałem mu dokładnie o jaki model mi chodzi i w granicach 7300 (faktura 8%) jest zestaw: wspomniany Victrix 12 X TT + zasobnik 100l + sterownik

Co do płacenia za dodatkową gwarancję to też uważam że bezsensu. Immergas akurat ma 5 lat bez dopłat, tylko serwis obowiązkowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz mieć problem z za wysoką mocą z gwarancją i dotacją też. U mnie w Gminie może kobita dmucha na zimne, ale twierdzi, że jeżeli ma to być nie zgodne z przepisami, bo tak jest, to może być też problem z dotacją. Kominiarz mi to wytłumaczył w ten sposób, że przy wyższej mocy niż 21kw na zbyt krótkim kominie nie występuje kondensacja. Oczywiście jest to bzdura, bo przez 95% roku kotła używa się na 50% jego mocy, albo tej maksymalnej mocy nigdy się nie wykorzystuje. Ale przepis jest i trzeba się go trzymać.

Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.