Skocz do zawartości
IGNOROWANY

PRAWIDŁOWOŚĆ PODŁĄCZENIA SPRZĘGŁA ORAZ ZAMONTOWANIE STEROWANIA OGRZEWANIEM PODŁOGOWYM


Mariuszs87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!!

Mam problem w związku z uruchomieniem ogrzewania w całym budynku podłogówka około (1300 mb), kotłownia podłączona w sposób przedstawiony na schemacie ( na schemacie brak zaworów, ale w rzeczywistości są. Na piecu ustawiam temperaturę która ma iść bezpośrednio w podłogówkę. Otóż problem pojawia się za sprzęgłem rozdzielacz zamontowany wyżej na sprzęgle ma wyższą temperaturą od tego zamontowanego pod spodem.

Czy jest to prawidłowo zamontowane??

Czy powinna być jedna pompa i za pompą powinno być rozejście na dwa rozdzielacze??

Czy dwie pompy ale podłączone z jednego wyjścia ze sprzęgła??

Czy pompa obiegowa zamontowana w piecuby wystarczyła na całą instalację i czy sprzęgło jest potrzebne??

Drugi problem to sterowanie ogrzewaniem podłogowym: chciałbym aby było to strefowo czyli pokojami. Jeden rozdzielacz jest bezpośrednio w kotłowni natomiast drugi jest w innym pomieszczeniu oddalonym około 8 m od kotłowni. Pomiędzy pomieszczeniami mam pociągnięty kabel 10 x 1, czyli tyle ile jest pętli na dalszym rozdzielaczu+ masa. Czy mogę to podłączyć na jednej listwie ogrzewania podłogowego wykorzystując ten kabel. i czy strefa w której mam 8 pętli mogę ją podłączyć przez stycznik/przekaźnik, dla którego sygnał będzie podawany z listwy znajdującej się w kotłowni.

ariston.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ariston

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ,to jest właśnie problem tych ,,podwójnych sprzęgieł " jak już coś takiego się zakłada to najlepiej jest aby takie ,,sprzęgło " miało wewnątrz odpowiednie przegrody, które chociaż trochę zmieszają tą wodę wewnątrz, wystarczy że na jednym rozdzielaczu jest dużo większy opór i tak będzie się działo, rozwiązaniem jest założenie zaworów trójdrogowych nastawnych ( takich pod siłownik ) lub termostatycznych , którymi można zrównoważyć te dwa rozdzielacze.  Pozdrawiam TomekB

 

IMG_1156 kopia.jpg

foto02.JPG

foto08.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tomekb dlaczego stosujecie powrot z pierwszego obiegu nad zasilaniem do drugiego. To zamierzone, jakis cel?

Czy przy wiekszych odleglosci pomiedzy zasilaniami a powrotami (w sprzegle) autora tematu ten problem rowniez by wystapil? Dluzsze (wyzsze) sprzeglo. Czy wieksze sprzeglo nie rozwiazaloby tych problemow?

W dniu 5.09.2021 o 14:40, Mariuszs87 napisał:

Czy mogę to podłączyć na jednej listwie ogrzewania podłogowego wykorzystując ten kabel.

Tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dwa rozdzielacze moga byc zasilane z jednej pompy i za pompa rozejscie na dwa rozdzielacze

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak mogą , ale trzeba zastosować odpowiednie przekroje rury  zasilające rozdzielacze .

W dniu 5.09.2021 o 14:40, Mariuszs87 napisał:

Drugi problem to sterowanie ogrzewaniem podłogowym: chciałbym aby było to strefowo czyli pokojami. Jeden rozdzielacz jest bezpośrednio w kotłowni natomiast drugi jest w innym pomieszczeniu oddalonym około 8 m od kotłowni. Pomiędzy pomieszczeniami mam pociągnięty kabel 10 x 1, czyli tyle ile jest pętli na dalszym rozdzielaczu+ masa. Czy mogę to podłączyć na jednej listwie ogrzewania podłogowego wykorzystując ten kabel. i czy strefa w której mam 8 pętli mogę ją podłączyć przez stycznik/przekaźnik, dla którego sygnał będzie podawany z listwy znajdującej się w kotłowni.

Aby odpowiedzieć na to pytanie , to musimy wiedzieć jakie sterowanie chcesz wykorzystać , ( jaki producent) przydał by się jeszcze jeden kabelek do uziemienia , chyba że siłowniki będą pracowały na napięciu 24v .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli ze sprzegla moge wyjsc tak
Rura 25 - pompa - trojnik - rura 25 do kazdego rozdzileacza
??

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bylo tak zw ze sprzegla wychodzila miedz pozniej pompa i miedz i pozniej jak wchodzi w sciane to pex

Wysłane z mojego LYA-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.