Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wentylacja w sypialni. Grzyb na ścianie.


k750i

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie. Proszę o podpowiedź w prawidłowym wykonaniu wentylacji grawitacyjnej w sypialni. Na ten moment jest brak jakiejkolwiek wentylacji i było okno zawsze delikatnie uchylone ale w sezonie zimowym jednak w narożniku wykraplała się woda i pojawiał się grzyb. Kolejnego sezony nie ma zamiaru tego znosić.

Wymiary sypialni 4,2 x4,5 wys 2,65 = 50m3 . Ściany zbudowane z pustaka z pustką powietrzną 5cm. docieplone białym styropianem 10cm. Od góry nieogrzewany strych użytkowy, na podłodze trociny z wapnem, wylewka i 10cm styropianu. Problem jest z narożnikiem tym który jest od strony klatki schodowej- w rogu u góry po nocy jest normalnie mokro. Wysokość komina ok. 10m ciąg jest bardzo dobry.

wg. Rysynku który zamieściłem mam 2 wyjścia- wykuć w kominie który jest juz w sypialni ale znajduje się po przeciwnej stronie problematycznego narożnika i nie wiem czy cokolwiek to da.

Drugie rozwiązanie - w rogu tam gdzie jest wilgoć wykuć na strych założyć anemostat wywieny, rurą spiro 100 przejechać pod delikatnym skosem do komina który jest 5m dalej.

Z racji tego iż drzwi do sypialni są szczelne i nie chciałem ich podcinać to wykuję otwór fi100 koło drzwi przy podłodze aby tamtędy zasysało powietrze z przedpokoju.

 

Czy tak wykonana wentylacja będzie dobrze działała?

 

syp.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie sprawi Tobie jakieś znaczącej trudności, to narysuj jeszcze raz, ale tym razem przekrój całego pierwszego pietra.

Delikatne uchylenie okna, to nie jest wentylacja pomieszczenia, w szczególności "pomieszczenia szczelnego".
Pierwszą rzeczą jaką możesz w tej chwili wykonać, bez żadnych nakładów finansowych, to odsuń szafę w sypialni od ściany na odległość około 10 cm.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak komin był dymny to przy cofce z zewnątrz,co się zdarza przy szczelnym pomieszczeniu,cały syf będziesz wdychał,nawet jak komin był czyszczony.Aby temu zapobiec,wkłada się wkład stalowy ,między ścianą komina a ścianką wkładu nie  może być przewiewu,czyli góra i dół musi być uszczelniona. W szczelnych pomieszczeniach warto zainstalować nawiewniki w oknie. Rura spiro to średni pomysł,tam się gromadzi niezły syf,kurz  i brud.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te kominy są wentylacyjne, nie używane nigdy tak więc jeden problem z głowy.

w Kuchni jest komin z 2 wolnymi kanałami.

naszkicowałem na szybko w pracy, jak bedzie trzeba to zrobie w komputerze.

I jeszcze ważne bo z zewnatrz na klatkę i na górze przy wejściu do mieszkania mam drzwiczki małe dla kotów i one nie są jakoś bardzo szczelne- wręcz bym powiedział że przez nie ciągnie jak fix;) i fajnie świeże powietrze wstępnie na klatce się ogrzewa bo tam jest tez grzejnik.

SKM_C30821090120510.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, k750i napisał:

,,, I jeszcze ważne bo z zewnatrz na klatkę i na górze przy wejściu do mieszkania mam drzwiczki małe dla kotów i one nie są jakoś bardzo szczelne- wręcz bym powiedział że przez nie ciągnie jak fix;) i fajnie świeże powietrze wstępnie na klatce się ogrzewa bo tam jest tez grzejnik.

To jest bardzo ważne, co napisałeś.
Pozwolisz, że będziemy powoli to rozpatrywać.

ps.
Dodatkowe pytanie.
Jaki system ogrzewania jest stosowany w budynku ?.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest to narożnik obok szafy zaznaczony taką szarą kreską, to powodów pojawienia się grzyba może być kilka. Także związane z technologią wykonania budynku. U mnie budynek dokładnie tak samo zrobiony, z tym, ze w tej pustce mam styropian. Niestety ci co to wykonywali prawdopodobnie zrobili to na odwal i najzwyczajniej w świecie w narożnikach (szczególnie pod sufitem, a dokładniej pod wieńcem) ściany przemarzały, para się wykraplała i pojawił się grzyb. Sprawa została raz na zawsze załatwiona przez nawiercenie otworów i wstrzyknięcie pianki między ściany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu mam piec na ekogroszek i pali się non stop. W zimie w sypialni na noc mamy między 19-20 stopni. Wietrzone przez dzień i zawsze przed spaniem.  Rano całe okna mokre i na parapecie woda. Chciałem zacząć od zrobienia porządku w sypialni a w późniejszym czasie w pozostałych pokojach.  Tylko zamiast klepać dziury na oślep po ścianach wolałem zapytać.

W zeszłym roku jak były mrozy po -20 pożyczyłem od sąsiada telefon z kamerą termowizyjną i załączam te zdjęcia może też coś podpowiedzą.

Ogólnie propozycja kol. Witek_Z_Ulicy aby temat rozpatrywać dwutorowo jest trafna bo wydaje mi się że mam dwa problemy. Przemarzanie ściany i brak wentylacji.

 

kol. @mkwapisz czy możesz coś więcej napisać o tym pianowaniu? chodzi mi o to jak szeroko od miejsca przemrażania była wtłaczana. Czy to było 20cm na boki czy może metr? 

 

 

zewn.1.jpg

zewn.2.jpg

sufit.jpg

podłoga.jpg

calosc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze, masz 10cm styropianu na zewnątrz i aż takie mostki termiczne? Fajne te zdjęcia z kamery termowizyjnej. Dzięki temu widać gdzie jest problem. Ja wierciłem tak co 40cm, tylko jak napisałem mam też styropian między ścianami, a i tak dużo puszek poszło. To taka naprawa domowym sposobem we własnym zakresie. Pianę ładuj od dołu, będzie się rozprężać do góry. Tylko kup taką co się właśnie rozpręża, a nie tę do osadzania np. okien

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodaję rozrysowane całe mieszkanie ponieważ muszę ruszyć z tematem wentylacji bo pierwsze zimne noce i okno w sypialni mokre, po otworzeniu rano okna całe zaparowane.

Szafy nie odsunę ponieważ to jest szafa zabudowana z karton gipsu.

Znalazłem jeszcze niedocieplony odcinek 1m w rogu u dołu tam gdzie było najbardziej niebieskie- okazało się że nad gankiem wejściowym był sufit obniżony i tam nie było wcale ocieplenia.

Kotłownia jest w osobnym pomieszczeniu na parterze do którego wchodzi osobnym wejściem.

kol. @Witek-z-Ulicy jak to widzisz. Dać anemostat wywiewny w punkcie 1 i kratkę nawiewną w punkcie a lub b czy wykuć w kominie punkt 2. i wyjąć kawałek uszczelki w oknie ale obawiam się że wtedy może ciągnąć po nogach a w rogu i tak nie będzie dobrej wymiany powietrza- to są tylko moje przypuszczenia nie podparte wiedzą. Chciałbym to zrobić raz a dobrze bez przesadniej demolki sypialni.

kol. @mkwapisz a na jaką szerokość była ta piana wpuszczana. wiedząc że problem jest w samym rogu to na boki po ile cm się odsunąć?

2.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.