Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rozbudowa instalacji co do kotła na ekogroszek


Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich posiadam kocioł na ekogroszek w tej chwili mam jedną pompę na co i cwu i tak używałem instalacji przez 6lat bez problemu myślę trochę nad zmianą instalacji a dokładnie dać zawór 3D lub 4D teraz mam takie pytanie przy montażu zaworu 3D nie będę miał tak zwanej ochrony powrotu bo w tej chwili mam na kotle ustawioną temperaturę 50c to na powrocie mam 48c w jaki sposób można zrobić ochronę przy zaworze 3d ochronę powrotu bo do cwu wiem że będę musiał zamontować oddzielna pompę ale pompa od cwu nie będzie cały czas pracować czy przy zaworze 3D nie trzeba montować ochrony powrotu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zawór 4d + dodatkowa pompa na powrocie. Są tu setki postów na ten temat. Sterownik pieca ogarnie 4D? Bo jeśli nie, to jeszcze jakiś sterownik instalacyjny byłby przydatny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ogarnie ale umnie zawór 4D nie bardzo ponieważ mam na tak zwany zrobiony pion na piętro do rozdzielacza i do pionu mam podłączone naczynie przelewowe i jeśli zawór się zamknie 4D to kocioł stanie się bombą. Dla tego myślę o zaworze 3D tylko jak to jest z ochroną powrotu czy nie jest ona potrzebna bo niby przy zaworze 3D bardzo mało wody wraca do kotła? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak masz umieszczone naczynie przelewowe i nie chcesz lub nie możesz tego zmienić to przy kotle możesz dać naczynie przeponowe,które ochroni kocioł w przypadku zamknięcia zaworu 4D.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. I tak zrobię kupię naczynie przeponowe i najwyżej zamontuje przy kotle. Tylko teraz mam dwa pytanie jedne to czy do cwu muszę mieć pompe oddzielna?  drugie czy na powrocie za zaworem do kotła muszę mieć pompę czy nie jest to konieczne instalacja będzie z miedzi fi 28? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli założysz zawór 4D to jedną pompą tego nie ogarniesz. Pompa ma wyciągać wodę z zaworu na układ CO. Układ CWU powinien być wpięty przed zaworem,więc tu potrzebna jest kolejna pompa. Co do ochrony temperatury powrotu to na rurkach 28 mm może to nie działać bez pompy. Chyba że do ochrony powrotu użyjesz stałe załączonej pompy CWU. Tu masz taki podstawowy/przykładowy schemat.6b1043ca4979a8ea47fd8de88cc3b6fe.jpg

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Sebastianp17 napisał:

czy na powrocie za zaworem do kotła muszę mieć pompę czy nie jest to konieczne instalacja będzie z miedzi fi 28? 

Wszystko zależy od mocy kotła i samego wykonania, do 12kW mocy kotła powinno bez pompy na powrocie działać.

Kvs samego zaworu też jest ważny, im więcej tym lepiej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł jest 20kw ale teraz patrzę że jak wszystko bym musiał kupić to dość spory koszt więc chyba zostawię jak jest bo w tej chwili mam jedną pompę na co i cwu tylko na rurze od grzejników mam zamontowany zawór zwroty gdzie jak termostat wyłącza pompe to cwu tak się grzeje bo grawitacyjnie a powrocie temperatura nigdy nie jest mniejszą jak 2 stopnie na zasilaniu tylko jak pompa co wlacza to temperatura spada o jakieś 5c czy to nie szkodzi dla kotła? W kotle palę pelletem klasy A1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.